Hrad Grabštejn má od ledna novou kastelánku

06.01.2014 14:00:13 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Hrad Grabštejn má od ledna novou kastelánku

Na základě výběrového řízení se novou kastelánkou státního hradu Grabštejn stala Bc. Iva Bártová, která podle výběrové komise zvítězila nad ostatními uchazeči nejenom svojí praxí na památkách, ale také konstruktivními a reálnými představami, jak a kam směřovat tento výjimečný objekt.

Dosavadní kastelán Mgr. Jan Sedlák, ukončil pracovní poměr na NPÚ na vlastní žádost po svém více než dvacetiletém působení na hradu Grabštejn.

Bc. Iva Bártová absolvovala bakalářské studium na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakulta architektury, Obor Architektura a urbanismus a od roku 2005 pracovala jako externí i stálá průvodkyně na objektech Humprecht, Červená Lhota a Hrubý Rohozec.

Ve svém kastelánském působení chce Bc. Bártová podporovat a rozvíjet stávající oblíbené a úspěšné kulturní akce, které chápe také jako odkaz bývalého kastelána, neboť díky jeho aktivitě právě na poli kulturních akcí se Grabštejn stal velmi známým, a také navštěvovaným hradem.

Své další plány popsala Iva Bártová takto: „Ve spolupráci s Mgr. Vladimírem Treglem a dalšími zaměstnanci NPÚ, ÚPS na Sychrově plánuji také rozšíření a instalaci nových prohlídkových tras, rozšíření nabídky prohlídek o takzvané kastelánské prohlídky, a také prohlídky stavebně-historické či pro nadšence, prohlídky od sklepa po půdu. Z hlediska komerčních projektů bych ráda využila rozsáhlé zázemí hradu ke svatbám, ale také pořádání kongresů či nabídce komerčního pronájmu za dodržení podmínek a standardů památkové péče. Ráda bych se také věnovala zázemí pro návštěvníky, tedy větší možnosti občerstvení, rozmístění laviček v areálu hradu a dalším drobnostem, které ale návštěvník velmi vnímá, a které často ovlivní jeho vnímání památky více než-li samotná prohlídka," dodala nová kastelánka.

Ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec podporuje plány nové kastelánky a pevně věří, že se s novými nápady hrad otevře i těm skupinám návštěvníků, kteří si do hradu zatím nenašli cestu. Nezapomíná ale ani na zásluhy bývalého kastelána: „Mgr. Jan Sedlák zanechal na Grabštejně hlubokou a pozitivní stopu. Hrad se za jeho působení změnil z objektu v havarijním stavu v národní kulturní památku, jejíž celková obnova a rehabilitace je považována v památkové péči za příkladnou. Byl to i pan kolega Sedlák, kterému se podařilo hrad oživit kulturními akcemi a vytvořit z něho přirozené kulturní centrum regionu. Ještě jednou bych mu rád i touto cestou poděkoval za jeho nezdolné úsilí a energii, kterou věnoval Grabštejnu a popřál mu do dalšího osobního i profesního života mnoho úspěchů a všechno nejlepší."

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Ježíškova vánoční pošta v Turnově otevřela už 2. prosince

I v letošním roce se děti mohou těšit na Ježíškovu vánoční poštu a poslat dopis se svými přáními Ježíškovi prostřednictvím Regionálního turistického informačního centra Turnov. Děti mohou nosit své dopisy s uvedenou zpáteční adresou od pondělí 2. prosince do středy 18. prosince 2019 do Infocentra na náměstí Českého ráje, kde na ně čekají drobné dárečky a potvrzení o předání dopisu Ježíškovi. Další informace

Český ráj je součástí projektu Skalní města České republiky

Projekt Skalní města České republiky je téma, které aktuálně spojuje tři významné skalní oblasti České republiky - České Švýcarsko, Broumovsko a Český ráj. V letošním roce se díky dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj ČR a přispění Libereckého, Královéhradeckého, Středočeského a Ústeckého kraje podařilo vytvořit celou řadu marketingových aktivit. Ty by měly přispět ke zviditelnění celého projektu, jehož cílem je společná prezentace skalních oblastí České křídové pánve, které nemají ve světě obdoby. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
Začíná advent, policisté budou více v ulicích
Jablonecké strážníky ocenili za dlouholetou službu
Rokytnické Dolní náměstí oživí tradiční vánoční trhy
Mimořádný zápis do MŠ Arbesova bude již 10. prosince!

Nejčtenější články

14.12.: Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
04.12.: V jablonecké ulici Liberecká došlo ke srážce dvou aut
05.12.: Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn