Hrad Grabštejn má od ledna novou kastelánku

06.01.2014 14:00:13 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Hrad Grabštejn má od ledna novou kastelánku

Na základě výběrového řízení se novou kastelánkou státního hradu Grabštejn stala Bc. Iva Bártová, která podle výběrové komise zvítězila nad ostatními uchazeči nejenom svojí praxí na památkách, ale také konstruktivními a reálnými představami, jak a kam směřovat tento výjimečný objekt.

Dosavadní kastelán Mgr. Jan Sedlák, ukončil pracovní poměr na NPÚ na vlastní žádost po svém více než dvacetiletém působení na hradu Grabštejn.

Bc. Iva Bártová absolvovala bakalářské studium na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakulta architektury, Obor Architektura a urbanismus a od roku 2005 pracovala jako externí i stálá průvodkyně na objektech Humprecht, Červená Lhota a Hrubý Rohozec.

Ve svém kastelánském působení chce Bc. Bártová podporovat a rozvíjet stávající oblíbené a úspěšné kulturní akce, které chápe také jako odkaz bývalého kastelána, neboť díky jeho aktivitě právě na poli kulturních akcí se Grabštejn stal velmi známým, a také navštěvovaným hradem.

Své další plány popsala Iva Bártová takto: „Ve spolupráci s Mgr. Vladimírem Treglem a dalšími zaměstnanci NPÚ, ÚPS na Sychrově plánuji také rozšíření a instalaci nových prohlídkových tras, rozšíření nabídky prohlídek o takzvané kastelánské prohlídky, a také prohlídky stavebně-historické či pro nadšence, prohlídky od sklepa po půdu. Z hlediska komerčních projektů bych ráda využila rozsáhlé zázemí hradu ke svatbám, ale také pořádání kongresů či nabídce komerčního pronájmu za dodržení podmínek a standardů památkové péče. Ráda bych se také věnovala zázemí pro návštěvníky, tedy větší možnosti občerstvení, rozmístění laviček v areálu hradu a dalším drobnostem, které ale návštěvník velmi vnímá, a které často ovlivní jeho vnímání památky více než-li samotná prohlídka," dodala nová kastelánka.

Ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec podporuje plány nové kastelánky a pevně věří, že se s novými nápady hrad otevře i těm skupinám návštěvníků, kteří si do hradu zatím nenašli cestu. Nezapomíná ale ani na zásluhy bývalého kastelána: „Mgr. Jan Sedlák zanechal na Grabštejně hlubokou a pozitivní stopu. Hrad se za jeho působení změnil z objektu v havarijním stavu v národní kulturní památku, jejíž celková obnova a rehabilitace je považována v památkové péči za příkladnou. Byl to i pan kolega Sedlák, kterému se podařilo hrad oživit kulturními akcemi a vytvořit z něho přirozené kulturní centrum regionu. Ještě jednou bych mu rád i touto cestou poděkoval za jeho nezdolné úsilí a energii, kterou věnoval Grabštejnu a popřál mu do dalšího osobního i profesního života mnoho úspěchů a všechno nejlepší."

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací

V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020

Druhý srpnový víkend (od 7. do 9. srpna) bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům! Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a ačkoliv Hollywood letos vypustil letní sezonu, víkend nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kriminalisté obvinili muže z vraždy dvou žen v Rovensku a Turnově
Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji

Nejčtenější články

06.08.: Cyklistka objevila u Radčic havarované vozidlo s mrtvým řidičem
06.08.: V Jablonci zahájili výstavu Křehká krása 2020
06.08.: Tři vítězství atletů LIAZU na mítinku v Innsbrucku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn