Hrad Grabštejn má od ledna novou kastelánku

06.01.2014 14:00:13 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Hrad Grabštejn má od ledna novou kastelánku

Na základě výběrového řízení se novou kastelánkou státního hradu Grabštejn stala Bc. Iva Bártová, která podle výběrové komise zvítězila nad ostatními uchazeči nejenom svojí praxí na památkách, ale také konstruktivními a reálnými představami, jak a kam směřovat tento výjimečný objekt.

Dosavadní kastelán Mgr. Jan Sedlák, ukončil pracovní poměr na NPÚ na vlastní žádost po svém více než dvacetiletém působení na hradu Grabštejn.

Bc. Iva Bártová absolvovala bakalářské studium na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakulta architektury, Obor Architektura a urbanismus a od roku 2005 pracovala jako externí i stálá průvodkyně na objektech Humprecht, Červená Lhota a Hrubý Rohozec.

Ve svém kastelánském působení chce Bc. Bártová podporovat a rozvíjet stávající oblíbené a úspěšné kulturní akce, které chápe také jako odkaz bývalého kastelána, neboť díky jeho aktivitě právě na poli kulturních akcí se Grabštejn stal velmi známým, a také navštěvovaným hradem.

Své další plány popsala Iva Bártová takto: „Ve spolupráci s Mgr. Vladimírem Treglem a dalšími zaměstnanci NPÚ, ÚPS na Sychrově plánuji také rozšíření a instalaci nových prohlídkových tras, rozšíření nabídky prohlídek o takzvané kastelánské prohlídky, a také prohlídky stavebně-historické či pro nadšence, prohlídky od sklepa po půdu. Z hlediska komerčních projektů bych ráda využila rozsáhlé zázemí hradu ke svatbám, ale také pořádání kongresů či nabídce komerčního pronájmu za dodržení podmínek a standardů památkové péče. Ráda bych se také věnovala zázemí pro návštěvníky, tedy větší možnosti občerstvení, rozmístění laviček v areálu hradu a dalším drobnostem, které ale návštěvník velmi vnímá, a které často ovlivní jeho vnímání památky více než-li samotná prohlídka," dodala nová kastelánka.

Ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec podporuje plány nové kastelánky a pevně věří, že se s novými nápady hrad otevře i těm skupinám návštěvníků, kteří si do hradu zatím nenašli cestu. Nezapomíná ale ani na zásluhy bývalého kastelána: „Mgr. Jan Sedlák zanechal na Grabštejně hlubokou a pozitivní stopu. Hrad se za jeho působení změnil z objektu v havarijním stavu v národní kulturní památku, jejíž celková obnova a rehabilitace je považována v památkové péči za příkladnou. Byl to i pan kolega Sedlák, kterému se podařilo hrad oživit kulturními akcemi a vytvořit z něho přirozené kulturní centrum regionu. Ještě jednou bych mu rád i touto cestou poděkoval za jeho nezdolné úsilí a energii, kterou věnoval Grabštejnu a popřál mu do dalšího osobního i profesního života mnoho úspěchů a všechno nejlepší."

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí házenkáři prohráli ve 3. kole Českého poháru
Pohár lyžařů Liberecka měl finále v libereckém Vesci
Rezerva FK Jablonec v Břízkách vyrukuje na Živanice
Liberečtí hasiči slavili 110. výročí své první budovy
Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
16.10.: Hasiči vyjížděli k záchraně osoby na železničním mostě v Desné
16.10.: Sportem dětí Tanvald žije

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn