Hrad Bezděz - soutěž 5. díl

13.07.2017 18:40:35 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Hrad Bezděz - soutěž 5. díl

Královský hrad Bezděz, založený roku 1264 „králem železným a zlatým" Přemyslem Otakarem II., je jednou z našich nejvýznamnějších gotických památek. Ve středověku Bezděz proslul jako vězení předposledního Přemyslovce Václava II., v období baroka, kdy hrad sloužil jako benediktinský klášter, byl cílem řady zbožných poutníků a konečně v 19. století se opuštěný Bezděz stal lákadlem pro romantické duše, mezi něž patřil i slavný český básník a spisovatel Karel Hynek Mácha.

Dnešní návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s kaplí a množstvím gotických architektonických detailů, purkrabský palác a další části hradu. Přístupná je také Velká věž s rytířskou síní v nejvyšším podlaží a s jedinečným výhledem na široké okolí - z Bezdězu lze spatřit nejen blízké Máchovo jezero či nedaleký Ještěd, ale při dobré viditelnosti i vrcholky Krkonoš a s dalekohledem dokonce i věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Ve svátky či o víkendech se na hradě konají šermířské turnaje a další akce, na hradě je možnost svatebního obřadu a také komerčního pronájmu.

Při zahájení sezony, o Velikonocích či v září u příležitosti Dnů evropského dědictví jsou v hradní kapli vystaveny tři vzácné dřevořezby, které se v uplynulých letech vrátily na hrad. Dřevořezeb bylo v celém souboru čtrnáct a tvořily výzdobu kapliček lemujících cestu na Bezděz. Dřevořezby pochází z konce 17., či začátku 18. století a považovaly se od cca 60. let minulého století za ztracené. Nalezená, darovaná i zakoupená dřevořezba, které se vrátily na hrad, jsou ve velmi zachovalém stavu, mají rozměry 64x100 cm a všechny tři prošly restaurátorským zásahem, kdy byly také osazeny do původních rámů. Zbývající dřevořezby jsou trvale umístěny v muzeu v České Lípě.

 Naše Jablonecko, s. r. o., ve spolupráci s Národním památkovým ústavem ČR připravilo pro čtenáře webových zpravodajských portálů Našeho Jablonecko a Naše Pojizeří prázdninovou soutěž o osm rodinných vstupenek na hrad či zámek Libereckého kraje. Po dobu osmi týdnů představíme památky našeho kraje. Každý, kdo v daném týdnu správně odpoví na otázky, bude zařazen do osudí o jednu rodinnou vstupenku. Výherci budou následně vyrozuměni. Soutěž je již ukončena!

Dosavadními výherci jsou Vendula Hrubá (1. díl), Vladimíra Hujerová (2. díl), Michaela Pokorová (3. díl) a Jirka Lipš (4. díl). Možnost výhry v soutěži není závislá na účasti v jednotlivých kolech. V každém kole se losuje jeden výherce!  

www.hrad-bezdez.eu, Adresa: Hrad Bezděz, 472 01 p. Doksy,  +420 487 873 131, +420 606 649 807, bezdez@npu.cz

Výstava:

červen - červenec: státní hrad Bezděz - Výstava „Šelmy v nás ..." Malířka Světlana Žalmánková maluje obrazy menších i větších rozměrů na plátno technikou akrylu. Je ovlivněna impresionismem a expresionismem, jeho dynamikou, barevností. Tématem jejích obrazů jsou především portréty žen, portréty které nesou konkrétní jména, portréty známých osobností nebo tváře, které se náhle zrodily ve fantazii malířky. Pozornost fotografa Milana Gae. Smoleje patří v posledních sedmi letech převážně kočkovitým šelmám. Výstava s názvem Šelmy..., šelmy v nás je velikou výzvou k společnému sdílení emocí i pocitů zvířat, zachycených objektivem fotoaparátu, a zároveň emocí i pocitů jedinečných a krásných žen, ztvárněných empatickou, emotivní, ale i energickou dámou. A právě na toto splynutí dvou, na první pohled protichůdných světů, se autor fotografií těší nejvíce. Vstupné na hrad (výstava je umístěna v interiérech hradu): dospělí 80 Kč, děti a mládež 60 Kč, rodinné 220 Kč. (www.hrad-bezdez.eu)

Hrad Bezděz<br />Autor: Archiv NPÚ Akce na Bezdězu:

15. července: státní hrad Bezděz - Blue grass a country minifestival. Již III. ročník bezdězského bluegrass a country festivalu bude letos s folkovým nádechem. Na hradě se představí skupiny RED LEAF, MILKEATERS, JTD, VEGET, P. BRATRŠOVSKÝ. Po úspěšném loňském festivalu vystoupí na Bezdězu další COUNTRY A FOLKOVÉ skupiny  a budou návštěvníky  bavit po celý den! Vstupné: dospělí 100 Kč, děti 70 Kč, rodinné 270 Kč.

16. července: státní hrad Bezděz - Den s Oldřihem z Chlumu. Setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. Prodej knih a autogramiáda v Purkrabství.

22. - 23. července: státní hrad Bezděz - Ve službách Jana z Michalovic. V Čechách zuří husitské války a pevný hrad Bezděz je symbolem královské moci v zemi, která nemá krále. Přesto je hradní posádka připravena hájit hrad i proti obávaným husitským válečníkům. V průběhu soboty a neděle uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, také Vám předvedeme ukázky soubojů se středověkými zbraněmi. Začátky vystoupení v 11.00; ve 12.30, ve 14.00 a v 15.30 Představí se Vám šermíři ze skupiny Tartus Česká Lípa. Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

25. - 30. července: státní hrad Bezděz - Šermířské oživení. Po celý týden můžete shlédnout vystoupení šermířské skupiny Askalon, která bude prezentovat dobu Karla IV. v příběhu "Královská družina". V tomto programu se ocitnete ve 14. století mezi rytíři, ale také lapky a bandity. V programu jsou použity kopie dobových zbraní palných, kordy, hole, meče, sekery, dvojruční meče, ale i krásné kostýmy. Časy vystoupení: 11,00 - 12,30 - 14,00 - 15,30. Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

5. - 6. srpna: státní hrad Bezděz - Šermířské rozvernosti. Občerstvení zajištěno. Dobrůtky z udírny a chlazené pivko. Časy vystoupení: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30. Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

12. - 13. srpna: státní hrad Bezděz - Rytíři a manové. Středověký hrad Bezděz byl jako ostatní královské hrady symbolem královské moci a zároveň správním centrem v severních Čechách. Jeho vojenskou posádku tvořili především manové, nižší šlechtici, kteří vojenskou službou spláceli králi pronájem sousedních statků. V průběhu soboty a neděle uvidíte, jak žili vojáci na hradě, jak byli vyzbrojeni, jak se cvičili ve zbrani, jak se stravovali. Příběhy ze života hradní posádky budou probíhat od 11.00 do 16.00 (krátké šermířské vystoupení v 11.00, 13.00 a 15.00). Představí se Vám šermíři z SHŠ Tartus  Česká Lípa a SHŠ Bohemica Sanguis Praha. Vstupné: plné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

9. - 10. září: státní hrad Bezděz - Dny evropského dědictví na Bezdězu. V rámci těchto dnů bude mimořádně zpřístupněn ochoz gotické kaple a vystoupí šermíři ze skupiny Askalon. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Státní hrad Trosky - soutěž 4. díl
Státní zámek Lemberk - soutěž 3. díl
Státní hrad Grabštejn – soutěž 2. díl
Hrad a zámek Frýdlant - soutěž 1. díl

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Knihobudka se poprvé představí v jablonecké ulici Za Hrází

První jablonecká knihobudka na dětském hřišti v ulici Za Hrází v Jablonci nad Nisou bude slavnostně předána veřejnosti ve středu 20. června v 10 hodin.Atmosféru doplní svým vystoupením děti z MŠ Slunečnice. Více o projektu knihobudky

Horská služba resuscitovala staršího muže a zachránila běžce

Úspěšnou páteční resuscitaci pětasedmdesátiletého muže a sobotní záchranu vážně zraněného účastníka závodu Krakonošova stovka i další zásahy mají za sebou členové Horské služby Krkonoše. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Peníze z charitativní akce pro Marušku předány
Lidé se spojili s anděly a pomáhají
Program kin v Jablonci nad Nisou od 14. do 27. června
Ohlédnutí za Josefodolským divadelním jarem 2018
Slavnosti Černé studnice chystají na konec června

Nejčtenější články

18.06.: Na Mírovém náměstí v Jablonci je od června nová socha
18.06.: Povolání, které je posláním, v Jablonci již pošesté ocenili
18.06.: Otevřený dopis hejtmanovi Libereckého kraje z SUPŠ a VOŠ Jablonec

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT