Horská služba hledala vyčerpaného turistu pod vrcholem Smrku

19.01.2019 15:58:54 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj

Horská služba hledala vyčerpaného turistu pod vrcholem Smrku

Vyčerpaného jedenadvacetiletého turistu pod vrcholem Smrku museli v pátek 18. ledna v pozdních hodinách hledat v obtížném terénu členové jizerskohorské horské služby.

Výzva přišla záchranářům od dispečinku linky 155 Libereckého kraje s tím, že turista neví přesně kde se nachází, je vyčerpaný a začíná být podchlazený. „Podařilo se nám s mužem spojit telefonem, ale přesné místo nám říct nedokázal. Jediné, co jsme věděli, bylo, že je někde na modře značené cestě mezi vrcholem Smrku a Novým Městem. Snažili jsme se tedy na přibližné místo dojet sněžným skútrem," uvedl k okolnostem akce Tomáš Prchal, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Dojet po modré stezce se však záchranářům nepodařilo. „Přes cestu leželo mnoho větví a částí stromů, které se zlámaly a popadaly vlivem těžkého sněhu, který lesní porosty hustě pokrývá. Kromě toho je v pohoří vysoká vrstva sněhové pokrývky. Nakonec jsme museli skútr opustit a na skialpinistických lyžích pokračovat dál, ale ani ty nám příliš v těžkém terénu nepomohly. Nakonec se nám ale podařilo muže najít," popsal pátrání Tomáš Prchal.

Když k turistovi záchranáři dorazili, zjistili, že je vyčerpaný a začíná být podchlazený. „Byla jasná mrazivá noc, v důsledku podchlazení mohly nastat vážné zdravotní komplikace. Když se nám podařilo turistu trochu zahřát, ušlapávali jsme mu cestu, protože na Smrk vyrazil jen pěšky, a dovedli jej ke skútru. Pak už jsme muže bez problémů transportovali před půlnocí do Bedřichova," doplnil Tomáš Prchal s tím, že muž se podle svých slov vypravil pěšky na Smrk bivakovat.

„Stromy jsou obalené vrstvou těžkého sněhu a zlomené leží přes cesty. Na mnoha místech také hrozí pády větví i celých stromů přímo na neopatrné turisty. Nedoporučujeme tedy túry především na hřebenech hor a už vůbec nedoporučujeme cesty osamoceným turistům, zvláště s touhou v těchto podmínkách v horách bivakovat," důrazně varoval všechny turisty, běžkaře i skialpinisty René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory s tím, že varování se netýká upravených tras.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Horská služba obnovuje v Krkonoších zaváté značení
Při pátrací akci našli záchranáři z horské služby tři zbloudilé běžkaře
Stromy v kraji dál padají pod váhou sněhu a nově i kvůli větru
Horská služba už je v plném nasazení pro zimní sezonu
Horská služba Jizerské hory je plně připravena na zimu

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Přednáška ve Vratislavicích poučí seniory o bezpečnosti na silnicích

Chystaná vzdělávací přednáška Senior bez nehod ukáže, jak se chovat v silničním provozu. Akce, která je určena především pro občany seniorského věku, se uskuteční v úterý 18. června od 17 hodin v Kulturním centru Vratislavice 101010. K vidění budou divadelní scénky na téma bezpečnost seniorů na silnicích v roli řidičů, spolujezdců, vlivu nemocí či medikamentů na výkon řidiče. Ty budou spojené s odborným výkladem a audiovizuální prezentací. Řeč bude i o tom, jak se správně chovat jako chodec, cyklista nebo jak správně cestovat autobusem či tramvají. To vše nevšední - interaktivní, velmi přístupnou a zábavnou formou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohár běžce Tanvaldu dosáhl „cílové mety“
Madame Rubinstein s famózní Danou Syslovou
Výpadky vlaků na Frýdlantsku a Tanvaldsku ohrožují důvěru v železnici
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v červnu
Ve středu se poběží v Bedřichově Olympijský běh

Nejčtenější články

15.06.: Obrazem: Vrcholí přípravy na Noc Slovanských bojovníků
15.06.: Běháním u přehrady můžete pomoci psím útulkům
15.06.: Obrazem: Zahradní slavnost ve Vikýři 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn