Horská služba hledala vyčerpaného turistu pod vrcholem Smrku

19.01.2019 15:58:54 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj

Horská služba hledala vyčerpaného turistu pod vrcholem Smrku

Vyčerpaného jedenadvacetiletého turistu pod vrcholem Smrku museli v pátek 18. ledna v pozdních hodinách hledat v obtížném terénu členové jizerskohorské horské služby.

Výzva přišla záchranářům od dispečinku linky 155 Libereckého kraje s tím, že turista neví přesně kde se nachází, je vyčerpaný a začíná být podchlazený. „Podařilo se nám s mužem spojit telefonem, ale přesné místo nám říct nedokázal. Jediné, co jsme věděli, bylo, že je někde na modře značené cestě mezi vrcholem Smrku a Novým Městem. Snažili jsme se tedy na přibližné místo dojet sněžným skútrem," uvedl k okolnostem akce Tomáš Prchal, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Dojet po modré stezce se však záchranářům nepodařilo. „Přes cestu leželo mnoho větví a částí stromů, které se zlámaly a popadaly vlivem těžkého sněhu, který lesní porosty hustě pokrývá. Kromě toho je v pohoří vysoká vrstva sněhové pokrývky. Nakonec jsme museli skútr opustit a na skialpinistických lyžích pokračovat dál, ale ani ty nám příliš v těžkém terénu nepomohly. Nakonec se nám ale podařilo muže najít," popsal pátrání Tomáš Prchal.

Když k turistovi záchranáři dorazili, zjistili, že je vyčerpaný a začíná být podchlazený. „Byla jasná mrazivá noc, v důsledku podchlazení mohly nastat vážné zdravotní komplikace. Když se nám podařilo turistu trochu zahřát, ušlapávali jsme mu cestu, protože na Smrk vyrazil jen pěšky, a dovedli jej ke skútru. Pak už jsme muže bez problémů transportovali před půlnocí do Bedřichova," doplnil Tomáš Prchal s tím, že muž se podle svých slov vypravil pěšky na Smrk bivakovat.

„Stromy jsou obalené vrstvou těžkého sněhu a zlomené leží přes cesty. Na mnoha místech také hrozí pády větví i celých stromů přímo na neopatrné turisty. Nedoporučujeme tedy túry především na hřebenech hor a už vůbec nedoporučujeme cesty osamoceným turistům, zvláště s touhou v těchto podmínkách v horách bivakovat," důrazně varoval všechny turisty, běžkaře i skialpinisty René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory s tím, že varování se netýká upravených tras.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Horská služba obnovuje v Krkonoších zaváté značení
Při pátrací akci našli záchranáři z horské služby tři zbloudilé běžkaře
Stromy v kraji dál padají pod váhou sněhu a nově i kvůli větru
Horská služba už je v plném nasazení pro zimní sezonu
Horská služba Jizerské hory je plně připravena na zimu

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Spartak Rychnov je stále na čele východní skupiny I.B třídy
Noční linka autobusu v Jablonci dočasně jezdit nebude
Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit
V derby Desná vs. Mšeno padlo osm gólů

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
23.09.: Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn