Horská služba hledala vyčerpaného turistu pod vrcholem Smrku

19.01.2019 15:58:54 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj

Horská služba hledala vyčerpaného turistu pod vrcholem Smrku

Vyčerpaného jedenadvacetiletého turistu pod vrcholem Smrku museli v pátek 18. ledna v pozdních hodinách hledat v obtížném terénu členové jizerskohorské horské služby.

Výzva přišla záchranářům od dispečinku linky 155 Libereckého kraje s tím, že turista neví přesně kde se nachází, je vyčerpaný a začíná být podchlazený. „Podařilo se nám s mužem spojit telefonem, ale přesné místo nám říct nedokázal. Jediné, co jsme věděli, bylo, že je někde na modře značené cestě mezi vrcholem Smrku a Novým Městem. Snažili jsme se tedy na přibližné místo dojet sněžným skútrem," uvedl k okolnostem akce Tomáš Prchal, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Dojet po modré stezce se však záchranářům nepodařilo. „Přes cestu leželo mnoho větví a částí stromů, které se zlámaly a popadaly vlivem těžkého sněhu, který lesní porosty hustě pokrývá. Kromě toho je v pohoří vysoká vrstva sněhové pokrývky. Nakonec jsme museli skútr opustit a na skialpinistických lyžích pokračovat dál, ale ani ty nám příliš v těžkém terénu nepomohly. Nakonec se nám ale podařilo muže najít," popsal pátrání Tomáš Prchal.

Když k turistovi záchranáři dorazili, zjistili, že je vyčerpaný a začíná být podchlazený. „Byla jasná mrazivá noc, v důsledku podchlazení mohly nastat vážné zdravotní komplikace. Když se nám podařilo turistu trochu zahřát, ušlapávali jsme mu cestu, protože na Smrk vyrazil jen pěšky, a dovedli jej ke skútru. Pak už jsme muže bez problémů transportovali před půlnocí do Bedřichova," doplnil Tomáš Prchal s tím, že muž se podle svých slov vypravil pěšky na Smrk bivakovat.

„Stromy jsou obalené vrstvou těžkého sněhu a zlomené leží přes cesty. Na mnoha místech také hrozí pády větví i celých stromů přímo na neopatrné turisty. Nedoporučujeme tedy túry především na hřebenech hor a už vůbec nedoporučujeme cesty osamoceným turistům, zvláště s touhou v těchto podmínkách v horách bivakovat," důrazně varoval všechny turisty, běžkaře i skialpinisty René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory s tím, že varování se netýká upravených tras.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Horská služba obnovuje v Krkonoších zaváté značení
Při pátrací akci našli záchranáři z horské služby tři zbloudilé běžkaře
Stromy v kraji dál padají pod váhou sněhu a nově i kvůli větru
Horská služba už je v plném nasazení pro zimní sezonu
Horská služba Jizerské hory je plně připravena na zimu

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Víkend křišťálového údolí připravují v Muzeu skla a bižuterie
Kontrolní akce policie probíhala u hraničního přechodu v Harrachově
Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
V Jablonci otevřou novou galerii Pouzar&ová
Derby dělilo body, ale první půle nenadchla

Nejčtenější články

19.10.: Od listopadu budou jablonečtí strážníci nasazovat autům botičky
18.10.: Pohledávky mezi Grepou a městem Jablonec jsou vyrovnané
18.10.: Liberečtí hasiči slavili 110. výročí své první budovy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn