Horská obec má třetí nejdelší název

25.10.2011 20:14:35 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Albrechtice v Jizerských horách

Horská obec má třetí nejdelší název

Třicet jedna znaků řadí Albrechtice v Jizerských horách na třetí místo mezi nejdelšími názvy obcí v České republice. Ve světě je nejdelší původní jméno thajské metropole Bangkoku. V Evropě vládne welšská vesnice.

„Nejdelší název obce v Libereckém kraji a třetí v republice mají Albrechtice v Jizerských horách,“ uvedla Stanislava Riegerová, novopečená ředitelka krajských statistiků. O jeden znak více má nejdelší název českého města, či spíše v tomto případě dvojměstí - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Vedení drží s třiceti třemi znaky Nová Ves u Nového Města na Moravě.
 
Albrechtice v Jizerských horách mají dnes přes tři sta obyvatel, leží v nadmořské výšce šest set metrů nad mořem. Obec existuje od roku 1670. S rozlohou 2458 hektarů jsou třetí největší na Jablonecku. Jak uvedl pro Naše Jablonecko starosta obce Jaroslav Zeman, jsou vlastně největší. „Historicky jsme největší. Narozdíl od ostatních nejsme slepenec, ale jedno katastrální území,“ vysvětlil.

S obcí je úzce propojená i na českém území nejstarší továrna na výrobu dřevěných hraček a výrobce pianinových a klavírních mechanik. Od roku 1994 se jmenuje Detoa Albrechtice, jejím majitelem je právě místní starosta.

Albrechtice jsou hlavně zimním střediskem. Mají přes osmdesát penzionů a dvanáct lyžařských vleků. V jejich katastru leží i Protržená přehrada s turisticky vyhledávanou naučnou stezkou. Rok po kolaudaci se přehrada nad Desnou v září 1916 protrhla, zahynulo 65 lidí.

České dlouhé názvy obcí jsou však pouhými troškaři proti těm světovým. Nejznámější a nejdelší je název evropské vesnice, který má 58 písmen. Obec leží ve Walesu na ostrově Anglessey. Jmenuje se Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiologogogoch. Název pochází z welštiny. Český přibližný překlad zní - Kostel svaté Marie v údolí Bílých lísek blízko prudkého vodního víru a kostela svatého Tysilia z  Červené jeskyně.

Úplně nejdelší název je původní jméno thajské metropole Bangkoku - Krungthep mahanakhon amorn rattanakosin mahintara ayutthaya mahadilok phopnopparat rajathani burirom udomrajaniwet mahasathan amornphimarn avatarnsathit sakkathatitaya visnukam prasit. Česky Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.

I Thajcům přišel tento název poněkud zdlouhavý, proto ho v roce 1782 zkrátili na Krung thep, dnes se nejčastěji používá nám známý název Bangkok. 
 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
Obrazem: Pašeráckej vejkend v Rokytnici 2019
Přístroje AED jsou nově na Knajpě a na Hřebínku
Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
Nadějný vstup házenkářů do jarní části

Nejčtenější články

20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné
18.02.: Na jablonecké křižovatce přehlédl, že ho předjíždí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Jitka Abrahamová - KOMUNIKACE na základě Emoční inteligence

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT