Horská obec má třetí nejdelší název

25.10.2011 20:14:35 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Albrechtice v Jizerských horách

Horská obec má třetí nejdelší název

Třicet jedna znaků řadí Albrechtice v Jizerských horách na třetí místo mezi nejdelšími názvy obcí v České republice. Ve světě je nejdelší původní jméno thajské metropole Bangkoku. V Evropě vládne welšská vesnice.

„Nejdelší název obce v Libereckém kraji a třetí v republice mají Albrechtice v Jizerských horách,“ uvedla Stanislava Riegerová, novopečená ředitelka krajských statistiků. O jeden znak více má nejdelší název českého města, či spíše v tomto případě dvojměstí - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Vedení drží s třiceti třemi znaky Nová Ves u Nového Města na Moravě.
 
Albrechtice v Jizerských horách mají dnes přes tři sta obyvatel, leží v nadmořské výšce šest set metrů nad mořem. Obec existuje od roku 1670. S rozlohou 2458 hektarů jsou třetí největší na Jablonecku. Jak uvedl pro Naše Jablonecko starosta obce Jaroslav Zeman, jsou vlastně největší. „Historicky jsme největší. Narozdíl od ostatních nejsme slepenec, ale jedno katastrální území,“ vysvětlil.

S obcí je úzce propojená i na českém území nejstarší továrna na výrobu dřevěných hraček a výrobce pianinových a klavírních mechanik. Od roku 1994 se jmenuje Detoa Albrechtice, jejím majitelem je právě místní starosta.

Albrechtice jsou hlavně zimním střediskem. Mají přes osmdesát penzionů a dvanáct lyžařských vleků. V jejich katastru leží i Protržená přehrada s turisticky vyhledávanou naučnou stezkou. Rok po kolaudaci se přehrada nad Desnou v září 1916 protrhla, zahynulo 65 lidí.

České dlouhé názvy obcí jsou však pouhými troškaři proti těm světovým. Nejznámější a nejdelší je název evropské vesnice, který má 58 písmen. Obec leží ve Walesu na ostrově Anglessey. Jmenuje se Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiologogogoch. Název pochází z welštiny. Český přibližný překlad zní - Kostel svaté Marie v údolí Bílých lísek blízko prudkého vodního víru a kostela svatého Tysilia z  Červené jeskyně.

Úplně nejdelší název je původní jméno thajské metropole Bangkoku - Krungthep mahanakhon amorn rattanakosin mahintara ayutthaya mahadilok phopnopparat rajathani burirom udomrajaniwet mahasathan amornphimarn avatarnsathit sakkathatitaya visnukam prasit. Česky Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.

I Thajcům přišel tento název poněkud zdlouhavý, proto ho v roce 1782 zkrátili na Krung thep, dnes se nejčastěji používá nám známý název Bangkok. 
 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče
Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
Liberec uvítá volejbalové superveterány na Svijany cupu 2019
Pod Ještědem hořelo kvůli nedopalku cigarety, hasiči zasahují i jinde
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2018 získalo devět osobností

Nejčtenější články

21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu
21.04.: V anketě Dřevěná stavba 2019 uspěla hřiště z Libereckého kraje

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT