Helena Erbenová na závodech na Novém Zélandu

20.02.2016 09:09:13 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Helena Erbenová na závodech na Novém Zélandu

Adventure závod dvoučlenných družstev je na Novém Zélandu, který je jejich kolébkou, velmi oblíbený a věnují se mu tam babičky i dědečkové. Helena Erbenová, olympionička v běhu na lyžích, mistryně světa, Evropy a vítězka Světového poháru v terénním triatlonu se stále více účastní závodů v různých extrémních sportech. Se svým parťákem Švédem Martinem Flintou (opravdu Švédem) se zúčastnila závodů dvojic na Novém Zélandě.

O svých zážitcích se podělila se čtenáři Našeho Jablonecka:

Red Bull Defiance, Wanaka

Tento závod se koná v městečku Wanaka, na břehu stejnojmenného jezera. Ještě než zazní startovní výstřel, tak si závodník užije dobrodružství až až. Vzhledem k tomu, že se závodník během závodu dostane do velkých výškových rozdílů, je každý povinen si nést na zádech batůžek s předepsaným náhradním oblečením a některými zdravotními pomůckami, aby v případě zranění, nebo vyčerpání přežil v jakémkoliv počasí. Už jen dostat se na start je poměrně složité. Hodinová jízda autobusem přes průsmyk mezi dvěma jezery a pak hodinová plavba trajektem na druhý břeh jezera Wanaka. Silný vítr a vlny se mnou, a hlavně s mým žaludkem, udělaly své už před startem.

V 7 hodin ráno se za deště a sluníčka pod bránou duhy odstartoval první den. Trasa 48kilometrů na horském kole s převýšením 1200 metrů, brodění řekou a jízdou mezi stády ovcí a krav vše začínalo. My začali dobře, ale dobře jsem se necítila, i když jsme byli ve vedení s celkem slušným náskokem. Bohužel 4 km před koncem biku mi zůstala viset na nože klika, i po opravě se znovu uvolnila a do depa jsem dva kilometry jela na špagátě, který to jen tak tak vydržel a nepřetrhl se. Ztratili jsme zhruba 4 minuty.

41334/prev_1455956695_received_10153632030392795.jpeg<br />Autor: Následoval horský běh a slanění cca 100metrů a běh zpět do depa - 12km a převýšení 800metrů. Sekce kajaku byla kvůli silnému větru a vlnám zkrácena jen na 5km a pak se znovu do cíle běžel podél jezera 14kilometrů. Zapomenuté tažné lano pro mě a několik dalších chyb nás oba vyčerpalo a my se najednou z prvního místa ocitli na třetí pozici. Ani jeden z nás neměl sílu se zavěsit za rychlejší tým a cílem bylo se dostat jen do cíle prvního dne. Následovala oprava kola a příprava na druhý den, který startoval už půl sedmé ráno kajakem. Nejprve necelou hodinu po jezeru Wanaka a pak po řece Cluta dolů, celkem asi 16km.

 Drželi jsme se na druhé pozici. Pak krátký běh ke střelbě na letící terč. Netrefili jsme (tedy můj parťák), já jsem odmítla střílet a prostáli jsme si dvě minuty v depu. Za tu dobu se před nás dostali dva týmy. Začala se stíhací jízda. Strašně mě bolely nohy a ze začátku jsem byla pořád na laně, tempo bylo velmi vysoké. Pak se nám v kopci podařilo dotáhnout na druhý a třetí tým a pomalu se jim začali vzdalovat. V prudkých kopcích jsem pak lano už nepotřebovala a dokonce jsme viděli i vedoucí tým, zhruba dvě minuty před námi. Po nastoupání 1150 metrů jsme začali prudce klesat a po 38 těžkých kilometrech, které byly jen prudce do kopce, nebo z kopce jsme bika vyměnili za maratonky a vydali se na nejtěžší část závodu, 34 kilometrů dlouhý běh, mělo se vystoupat 2000metrů.

Nejprve několik kilometrů přes louky a pak to začalo prudce stoupat. V některých místech se už opravdu běžet nedalo. Camelback na zádech s oblečením jídlem a pitím (občerstvovací stanice a pití bylo možné doplnit jen v depu) byl každým krokem těžší a těžší. Zhruba v polovině stoupání se před nás znovu dostal druhý novozélandský pár, chvíli jsme se s nimi drželi, ale prostě byli tentokrát rychlejší a začali se nám vzdalovat. Po dvou a půl hodinách nekonečného stoupání jsme začali klesat. Prudce, k únavě se přidaly puchýře na nohou a to už bylo peklo. Závěrečná pěti kilometrová rovina podél jezera byla nekonečná... Cílovou pásku jsme protnuli jako třetí se ztrátou tří minut na první a dvou minut na druhý tým v čase 12:53:51 hodin.

Coast do Coast, Nový Zéland, 243 km

Závod ze západního na východní pobřeží je vůbec prvním adventure závodem, jaký se kdy konal. Původní podoba byla rozdělená do dvou dnů, ale je možné ho jet i jako závod jednodenní.

41334/prev_1455956666_received_10153632030272795.jpeg<br />Autor: Kategorie týmů se jede jako závod dvoudenní a účastní se ho daleko více lidí. První den se začíná během na 3km od pobřeží městečka Hokitika, 55km na silničním kole a 33km dlouhý běh řekou a horským průsmykem zase vše s předepsanou výbavou oblečení. Běh je velice náročný, technický trail s kořeny a hlavně kamením a řekou. Ta se musí několikrát přebrodit, ale protože trail není značen a závodníci si ho musí najít sami, je velmi obtížné najít optimální cestu a místa vhodná, kde řeku přebrodit. Podařilo se nám to celkem slušně a první den jsme zvládli za necelých pět a půl hodiny. A těšila jsem se na druhý den. Ten začínal 16ti kilometrovým kolem, 1km běh, 70km na kajaku po řece a 69 km na kole do města Christchurch na východním pobřeží Pacifiku. Skvělý výkon na kole a trápení na kajaku. Málo vody udělalo pro těžký dvojkajak závod zvlášť těžkým. Spousta kamenů, divoké přeje a prudké zatáčky. Jednou jsme si dokonce i zaplavali.

Po více jak pěti hodinách v kajaku jsem se nemohla postavit na nohy a byla ráda za pomocníky, kteří nám po celou dobu pomáhali. Pořadatelé tady nezajišťují převoz kol ani kajaků, to vše si musí závodní společně s jejich´ support crew´ zajistit sami. Poslední část 69 km dlouhé kolo, celé po rovině jsme zvládli s průměrem kolem 38km/hod. a s velkým náskokem si dojeli pro první místo ve dvoučlenných týmech, jak mix, tak také celkově.

Byl to zvláštní pocit být součástí závodů s takovou historií. Pro 99% Evropanů naprosto neznámou. U nás „frčí" jiné sporty než adventure raceing. Ale sáhnout si před startem na pláži v Hokitice a druhý den v Christchurch a tu vzdálenost mezi nimi překonat vlastními silami bylo docela emotivní. Emotivní zážitek se dostavil také druhý den po závodě, kdy jsem poprvé ucítila zemětřesení o síle 5.9 stupňů, které na druhé straně Christchurch způsobilo sesuv jednoho ze skalnatých výběžků do moře...

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Měsíc dobrodružství Heleny Erbenové v Číně
Helena Erbenová vyhrála další Světový pohár
Primátor Jablonce poděkoval za reprezentaci města Heleně Erbenové
Vítězství Heleny Erbenové v jižní Číně
Triatlonová královna se podepsala do knihy na jablonecké radnici
Helena Erbenová na mistrovství světa opět na bedně
Helena Erbenová i po pádu vyhrála Světový pohár

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2020 s koncertem Anny K.
Město Jablonec nad Nisou zabodovalo v Odpadovém Oskarovi 2020
Tři otázky pro Václava Hudečka
V Libereckém kraji uspělo kouzlo starého skla a obrábění plastů
S libverdským kohoutem na Kočičí kameny

Nejčtenější články

24.09.: Evakuace žáků ZŠ Rýnovice nebyla cvičením, hořelo elektrické vedení
24.09.: Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit
25.09.: VIDEO: V jablonecké ulici Skřivánčí unikal v obytném domě plyn

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn