Hejtman Martin Půta byl zproštěn obžaloby z přijetí úplatku

27.05.2020 13:27:44 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Hejtman Martin Půta byl zproštěn obžaloby z přijetí úplatku

Krajský soud v Liberci v úterý 26. května Martina Půtu, který je zároveň současným hejtmanem Libereckého kraje, zprostil obžaloby. Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoci veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval dokonce pět let vězení. Půta ovšem od začátku tvrdil, že je nevinný.

Státní zástupce se domníval, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav.

Soud osvobodil všech 12 obžalovaných lidí a čtyři firmy, které byly v kauze zapojeny. Soud se táhl celkem 5,5 roku, přičemž obvinění se objevilo na veřejnosti a v některých médiích o několik měsíců dříve, než začali být vůbec vyslýcháni klíčoví svědci, včetně samotného Martina Půty.

„Samozřejmě stejně jako další účastníci řízení čekám na jeho písemnou podobu, nicméně z toho, co v úterý zaznělo od předsedy senátu Mgr. Neumanna, považuji za podstatné to, že soud dal zapravdu mému obhájci JUDr. Gřivnovi, když konstatoval, že činy, které obžaloba připisovala mně, se nestaly, soudce Neumann potvrdil, co jsem na svou obhajobu uváděl a co podpořila i řada svědků: že jsem nemohl z pozice předsedy regionální rady ovlivnit rozhodování 24-členného orgánu, tedy výboru ROP, dále soudce konstatoval, že neexistuje důkaz o tom, že bych dostal úplatek.

Hejtman se vyjádřil i k diskutovaným odposlechům, které soud nakonec odmítl přijmout jako důkazy: „Já ani moji obhájci jsme legálnost odposlechů nikdy nezpochybnili. Jsem přesvědčený o tom, že i kdyby soud k odposlechům přihlížel, jeho rozhodnutí ve vztahu ke mně by to nezměnilo - žádné důkazy o mém nezákonném jednání v odposleších nebyly a nemohly být. Děkuju vám všem za vytrvalou podporu!," dodal Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hejtman Martin Půta byl nečekaně obviněn z korupce

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.

Kraj letos na obce bezplatně převede pozemky v hodnotě více než 5 milionů

Bezpečnost občanů je na prvním místě, a proto Liberecký kraj chce ještě v prvním pololetí tohoto roku převést více než 9,5 tisíce metrů čtverečných pozemků šesti obcím a přes 2,6 tisíce metrů čtverečných pozemků čtyřem městům. „Za pozemky v celkové hodnotě 5 064 088 korun od samospráv peníze nechceme. Cílem kraje je podpořit města a obce, aby stavěly podél komunikací chodníky, a zvýšila se tak bezpečnost chodců i řidičů," uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová. Největší plochu pozemků, cca 8584 m2, Liberecký kraj v současné době převádí na statutární město Liberec. Velký pozemek bezplatně získá i obec Pěnčín, kde se jedná o výměru cca 3768 m2.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hlasujte v internetové soutěži pro obnovu smržovských varhan
V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje
Novinky v KRNAP: nová zonace, návštěvní řád a značení cyklotras
Další dvě žádosti o dotaci z městského programu jsou úspěšné

Nejčtenější články

29.06.: Obrazem: Maturanti z Tanvaldu si převzali svá vysvědčení
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
29.06.: Ve Vratislavicích hoří v areálu pivovaru. Zranili se dva hasiči

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn