Haven mistrovství ČR v MTBO se povedlo

22.09.2016 09:14:56 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Lučany nad Nisou,Smržovka,Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Po šesti letech bylo v Jablonci, Lučanech a jejich okolí zásluhou SNS Smržovka uspořádáno Mistrovství České republiky orientačních bikerů na horských kolech. V pátek se začínalo nočním sprintem s centrem v areálu firmy BAK Na Hutích, v sobotu na krátké trati se závodilo tamtéž v prostoru mezi Novou Vsí a Jabloncem.

Mistrovský a pohárový víkend uzavřel nedělní MČR MTBO Long (klasická trať) a 16. kolo ČP v lokalitě Bramberk + Břízky s centrem na koupališti v Lučanech, kde byl také dojezd po sjezdovce do cíle.

Premiérový noční sprint

Pátečním nočním sprintem začalo víkendové pohárově - mistrovské klání pro bikery s mapou. Noční závod se jel ve dvaadvacetileté historii Českého poháru vůbec poprvé a někteří závodníci okusili noční závodění zcela poprvé. Prostor Bártlova vrchu a Doliny protkaný slušnou sítí singletracků s vysokou technickou náročností nejen díky velkému převýšení, ale také kvůli těžkému terénu, který je plný pevných i volných kamenů, kořenů a také erozních korýtek, tak budil poměrně značný respekt.

44698/prev_1474528885_ob8.jpg<br />Autor: Jan Svoboda „Pro mne jako stavitele tratí nočního sprintu a také jako ředitele závodů byla bezpečnost závodníků velkou prioritou, proto jsem se snažil tratě postavit tak, aby se na nich závodníci nepotkávali v protijízdách, což bývá místy nebezpečné i ve dne. Nakonec uspěla až čtvrtá varianta závodu. Nicméně i přes můj nápad uspořádat v takto náročném terénu sprint v noci jsem nepolevil zejména u elitních tratí a nechal jsem spoustu velmi náročných a prudkých rozbitých sjezdů, abych nasadil laťku náročnosti pro případné další pořadatele. Navíc mě tento typ závodu velmi baví a těším se, že jej v příštích letech také někdo uspořádá a já si je budu moct užít jako závodník. Nočních závodů jsem absolvoval několik většinou v rámci přípravných kempů v zahraničí a vím jakou mají krásnou atmosféru i jak vzroste náročnost na orientaci při závodě. Spousty rozzářených obličejů a kladných ohlasů po závodě snad bude dobrou motivací i pro další pořadatele," řekl jablonecký Honza Svoboda.

V elitních kategoriích zvítězila Martina Tichovská (USK Praha), mistryně světa ve sprintu z loňského roku konaném v Turnově. A o překvapení se postaral bývalý reprezentant Jan Lauerman (OK Jihlava), pro kterého to byly letos první stupně vítězů a který vyhrál pohárový závod po dvouleté odmlce.

MČR na krátké trati (neboli Middle)

Prostor sobotního závodu se rozšířil o část lesa pod Novou Vsí. Směrný čas vítězů pro elitní kategorie je kolem 55 minut. Ve zdejších terénech, ale nešlo o žádné hltání kilometrů, protože parametry optimálním postupem ukazovaly téměř 600 výškových metrů a to opět v technicky velmi náročném terénu.

„O tratích pro Middle se traduje, že mají být především o rychlé navigaci v terénu, ale snažil jsem se,aby na postupech mezi kontrolami byl i dostatek voleb. Pravda je, že závodníci nakonec v některých postupech přebíhali mezi cestami, což mě trochu překvapilo, protože jsem si říkal, že by v těch místech bylo lepší udělat objížďku po cestách. Ale snad se závod i tak líbil. Někteří závodníci poznávali i místa z nočního závodu a byli překvapení, co vše v noci sjeli." usmívá se Honza Svoboda, který stavěl i tento závod, u kterého se poslední třetina jela ve shodném terénu se sprintem.

V ženách si pro titul dojela opět Martina a v mužích překvapil Radek Laciga (USK Praha), který si první vítězství sezóny šetřil na ten pravý čas.

MČR na klasické trati (Long)

Na nedělní klasiku, se závodníci přesunuli na koupaliště v Lučanech. Areál sousední sjezdovky nabídl možnost postavit pěkný dojezd do cíle. Závodním prostorem byl hřeben Bramberku a Břízky, na kterých se bojovalo v loňském roce o tituly mistrů světa v Middle a kde Martina Tichovská získala stříbro a Mára Pospíšek bronz. Závodníky tak čekal náročný prostor, který prokřižovali a několikrát nastoupali téměř od jablonecké přehrady na Bramberk. Za zmínku stojí také to, že na prostoru od Břízek po Bramberk se jelo již v dřevních dobách MTBO, konkrétně v roce 1991, kdy startovalo pouze šest mužů.

44698/prev_1474529148_ob9.jpg<br />Autor: Jan Svoboda Ranní déšť doplnil náročnost terénu o kluzké kořeny a kameny, což ale na časy vítězů nemělo nějak zásadní vliv. Atmosféru doplňovala typicky jizerskohorská mlha a staviteli Michalu Honsovi se podařilo připravit náročné a překrásné tratě, které nejeden závodník označil za nejhezčí závod roku.

Mistři se v obou elitních kategoriích nezměnili. Martina dominovala a na závodě se směrným časem vítěze pod sto minut, nadělila druhé Marii Březinové téměř deset minut. Eliťáky překvapil opět Radek Laciga, který jako člen reprezentace v lyžařské orienťáku určitě ocení hlavní cenu, kterou bylo kopyto na mazání lyží.

„MTBO je pořadatelsky velmi náročné. Jak v přípravách map a tratí, které zaberou i měsíce práce před akcí, tak přímo na místě, pokud nemáte jedno centrum, ze kterého se lze dostat na starty etap a kde mohou být závodníci i ubytovaní. Ale myslím, že pořadatelský klub SNS Smržovka všechny organizační nástrahy zvládl a většina ze tři sta padesáti závodníků odjížděla spokojená. Určitě bych rád poděkoval všem organizátorům, obzvlášť dobrovolníkům a dále všem sponzorům a partnerům akce," uzavřel Jan Svoboda.