Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

25.04.2020 19:23:20 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje začal s testováním bezpilotního letounu - dronu. Následuje tak Pardubický a Plzeňský kraj, kde se drony využívají a také se již několikrát osvědčily.

Dron DJI Matrice 210 RTK je nová posila hasičů v Libereckém kraji. Stroj byl spolufinancován z prostředků strukturálních a investičních fondů EU v rámci projektu Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu. Celková pořizovací cena včetně veškerého příslušenství byla 1 200 000 Kč. V jeho výbavě nechybí například termovizní či klasická kamera. Stroj zvládne na jednu sadu baterií ca 20 minut letu. Celkem je k dispozici šest sad baterií, včetně příslušného vybavení pro rychlé dobíjení. To umožňuje, vyjma výměny baterií, prakticky neomezenou přítomnost dronu ve vzduchu.

V současné době HZS Libereckého kraje čeká na ukončení řízení u Úřadu pro civilní letectví, což přinese HZS Libereckého kraje první piloty pro toto zařízení, přičemž již nyní je stanoven okruh dalších příslušníků HZS Libereckého kraje, zejména ze stanic v České Lípě, Liberci a krajského ředitelství v Liberci, kteří budou zapojeni do dalšího výcviku pilotů a operátorů tohoto stroje.

Bezpilotní letoun - dron pro hasiče v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje HZS Libereckého kraje se tak stane jedním z opěrných bodů v této oblasti a o využití dronu tak budou moci žádat i okolní HZS krajů. Dron bude sloužit hasičům při průzkumu místa zásahu. Své uplatnění může najít při hledání ohnisek požárů, pátrání po pohřešovaných osobách, identifikaci potencionálně nebezpečných látek, i jiných událostech. Obecně půjde o podporu rozhodovacího procesu velitele zásahu. Díky dronu lze nejen získat detailnější informace z průzkumu, ale i identifikovat překážky či okolnosti, které by mohly komplikovat řešení daného zásahu.

Nyní je dron v testovacím režimu. Probíhá intenzivní výcvik prvních pilotů a to i formou výcvikových letů v rámci taktických cvičení či při reálné zásahové činnosti. Cvičné nasazení si vyzkoušeli příslušníci HZS Libereckého kraje u požáru lesního porostu v obci Tuhaň na Českolipsku v sobotu 18. dubna. Ve výšce 100 metrů nad zemí monitoroval prostor požářiště a hasiči tak měli přesný obrázek o tom, jak to v místě zásahu vypadá, kde se naházejí skrytá ohniska požáru a o jakých teplotách.

Projekt byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 - 2020.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náročná činnost krajských hasičů v nouzovém stavu
Zahořely odpadky na balkoně paneláku v Jablonci
Na libereckém letišti havarovalo malé letadlo
Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen
Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v červnu
Na vodě jezděte jen na zelenou. Zachráníte ryby i mihule
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté
Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov

Nejčtenější články

02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
04.06.: Obrazem: Fotbalová rozlučka Jozefa Kadlice v Tanvaldě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn