Hasiči vzpomínají na bleskové povodně z roku 2010

03.08.2020 11:15:19 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Hasiči vzpomínají na bleskové povodně z roku 2010

Uplynulo již neuvěřitelných deset let ode dne, kdy v pátek 6. srpna 2010 zasáhly území Libereckého kraje bleskové povodně. Vzaly s sebou vše, co jim stálo v cestě.

Pršet začalo vydatně v pátek kolem osmé hodiny večerní, prudké lijáky trvaly celou noc a menší toky, zejména na Liberecku, se začaly rozvodňovat a zaplavovat okolí. „V pátek ráno, když jsme nastupovali na klasickou směnu, bylo hlášeno, že bude vydatně pršet," vzpomíná Jaromír Hanzl, který jako hasič zasahoval během povodní v roce 2010. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje začalo před půlnocí přijímat první telefonáty se žádostmi o pomoc. Jednalo se hlavně o čerpání vody ze zatopených sklepů, garáží a zahrad.

„K první události jsme vyjížděli už ve čtyři hodiny ráno a bylo to k rozpadlé silnici, kterou vzala voda," řekl Jaromír Hanzl. V Raspenavě voda brala vše, co jí stálo v cestě. „Vzpomínám si, že najednou přišla třímetrová vlna, která spláchla všechny lávky. Vidět v Raspenavě 4 m zvedlou řeku a zatopená místa, která znáte, bylo hrozné," vybavil si npor. Josef Hanzl, velitel stanice Raspenava.


Druhý den ráno, v sobotu 7. srpna 2010, zasedl v Hrádku nad Nisou krizový štáb, který začal řešit první vážnější problémy vzniklé z předchozí noci. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou a na Smědé v Předláncích. Tou dobou trvaly intenzivní práce hasičů také v Chrastavě, Bílém Kostele, ve Frýdlantu a v okolí Mníšku, kde došlo k vylití Jeřice a Václavického potoka.

„Než jsme lidem stačili říci, vystěhujte si věci o patro výš, tak byla už voda v domech," vzpomíná mjr. Jaromír Mottl, velitel stanice Liberec, který byl během povodní velitelem sektoru Hrádek nad Nisou. Velké omezení nastalo také v dopravě. Přestaly jezdit vlaky na trati z Liberce do Hrádku nad Nisou, z Frýdlantu do Černous či Varnsdorfu a Žitavy. Několik desítek domácností na Liberecku bylo bez proudu. Kolem poledne začaly také první evakuace obyvatel ze zatopených lokalit. Například v Mařenicích na Cvikovsku evakuovali 45 lidí z letního tábora. Lidé, kteří nestačili ze svých domovů před velkou vodou utéct, se snažili čekat na záchranu na střechách svých domů nebo stromech. Tou dobou říčka Jeřice v Chrastavě vystoupala až do výšky 433 cm. Menší toky se vylily do okolí polí a luk, pole nezvládala vsakovat vodu, a tak bylo zaplaveno téměř celé město.

Bleskové povodně v Libereckém kraji v pátek 6. srpna 2010 V Mníšku, který byl již skoro celý pod vodou, byla tou dobou voda hluboká až 4 metry. „Jako lezci jsme byli vysláni do Mníšku, kde byl vodou stržen kus domu, ve kterém uvízli lidé. V danou chvíli se dům nacházel přímo uprostřed řeky. Žádali jsme o leteckou podporu, ale to vzhledem k počasí nebylo možné. Jako lezci jsme vytvořili lanový traverz a přelezli jsme až do 20 metrů vzdáleného domu. Nejobtížnější bylo dostat to lano až k těm osobám. Na místě jsem vyhodnotil, že půjde o velice rizikovou činnost, takže jsem tam nakonec lezl já. Celá akce se podařila a oba dva lidi ze zatopeného domu jsme zachránili," vzpomíná kpt. Jiří Košek, v tu dobu velitel lezeckého družstva.

V Nové Vsi hrozila protržením přehrada Mlýnice. Obec začala okamžitě místní obyvatele evakuovat. Bez proudu je v odpoledních hodinách Frýdlant, Mníšek, Václavice, Nová Ves, Bílý Kostel, Nové Město, Heřmanice, Chrastava. V terénu bylo více než 200 hasičů s celkovým počtem 85 kusů hasičské techniky. Voda v centru Frýdlantu vystoupala až do výšky jednoho a půl metru. Na evakuaci čekalo přes 1000 lidí, které za několik hodin evakuovala armáda. Na pomoc přijela také horská služba s těžkou technikou. Přesto zůstala některá místa zcela nedostupná poté, co voda odřízla všechny přístupové cesty.

Do Libereckého kraje byly vyslány na pomoc také jednotky ze sousedního Královéhradeckého kraje, Středočeského kraje, který vyslal do Libereckého kraje transportér, čluny a třicet hasičů. Na pomoc přijel i Záchranný útvar HZS z Hlučína. V zasažených oblastech postupně vznikala evakuační střediska. V Hrádku nad Nisou lidé dočasné zázemí nalezli v Základní škole T. G. Masaryka, v Horním sedle u Hrádku nad Nisou lidem nabídla pomoc restaurace U Řeháčků a v Liberci se zřídilo evakuační středisko v ZŠ Zeyerova.

„Celý Hrádek nad Nisou byl odpojen od proudu a plynu. Ponořil se kompletně do tmy. Vypadly také telefonní sítě. Jediné, co fungovalo, byly pevné linky, takže jsme na nich odřídili zásah první dva dny," popisuje mjr. Jaromír Mottl. Za 24 hodin operátoři tísňový linek přijali přes 2242 hovorů. Největší zátěž nastala mezi 10. ‑ 16. hodinou, každých 15 min operátoři odbavili zhruba 55 hovorů. Bylo tak velmi náročné vyslat co největší počet vhodných sil a prostředků složek IZS k zabezpečení záchrany a evakuace osob. Před půlnocí byli nuceni opustit domovy lidé ze Zákup a Cvikova.

Bleskové povodně v Libereckém kraji v pátek 6. srpna 2010<br />Autor: Archiv HZS Libereckého kraje V neděli 8. srpna 2010 přijeli na pomoc hasiči z německého Görliz. V odpoledních hodinách do Libereckého kraje přijel také tehdejší prezident České republiky Václav Klaus, který navštívil krizový štáb a prohlédl si zasažené oblasti. Situace se začala stabilizovat. Nejvíce zasažené lokality byly Frýdlant, Nová Ves, Raspenava, Višňová, Bílý Kostel, Chrastava, Hejnice, Heřmanice. V Hrádku nad Nisou voda zaplavila více jak 300 objektů. Z města evakuovali přes 400 obyvatel. S 22. hodinou začal platit 3. povodňový stupeň na několika místech - na Ploučnici v České Lípě, v Benešově nad Ploučnicí, v Mimoni a na Smědé v Předláncích. Druhý povodňový stupeň platil na dvaceti místech.

V důsledku povodní přišlo o život celkem 5 lidí. Zraněno bylo přes 130 osob. Celkové škody byly vyčísleny na 8 212 451 000 Kč. Přibližně 160 lidí bylo evakuováno vrtulníky policie, armády a záchranné služby. Do záchranných a likvidačních prací bylo zapojeno 267 jednotek HZS ČR, JSDH, HZS podniku a JSDH podniku, přes 1000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1800 vojáků a stovky dobrovolníků. Povodně zasáhly 81 obcí a 1872 domácností.

Hasiči při záchraně osob „utopili" několik svých vozidel. Vedle záchranných prací hasiči na řadě míst v Libereckém kraji prováděli povodňové zabezpečovací a likvidační práce. Jednotky se soustředily také na odstraňování překážek, které ve vodních tocích ucpaly mostky a propustky a bránily plynulému odtoku. V mnoha případech hasiči instalovali protipovodňové zábrany, především pytle s pískem. V krizových štábech působilo přibližně 65 osob a 13 osob zajišťujících logistickou podporu.

ONLINE KRONIKA K POVODNÍM 2010 ZDE: https://www.hasiciliberec.cz/povodne/hasici-vzpominaji-na-bleskove-zaplavy-z-roku-2010/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Bílý Kostel nad Nisou si připomene 10 let od povodní

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zázemí turnovských fotbalistů prochází rekonstrukcí

Budova zázemí u turnovského fotbalového stadionu postupně prochází rekonstrukcí. Jednotlivé kroky byly realizovány již od konce loňského roku a finišuje se v těchto dnech, kdy v objektu došlo k rekonstrukci sociálního zařízení, šaten rozhodčích a kuchyňky v 1. patře. Náklady jsou zhruba 300 tisíc Kč. Více podrobností

Liberecký kraj zveřejnil dopravní plán, připomínky lze zasílat do konce března

Plány na rozvoj integrovaného dopravního systému, dílčí rozvoj odbavovacího systému a mobilní aplikace či plány v nabídce dopravní obslužnosti. I to obsahuje Plán dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro období 2024-28. Zasílat náměty či připomínky, a to konkrétně k jednotlivým kapitolám či stranám, lze do 31. března letošního roku na adresu pdou@korid.cz. „V současnosti máme připraven a zveřejněn návrh dopravního plánu, který jsme odeslali našim partnerům, tedy obcím i objednatelům, kteří přímo či nepřímo participují na provozu integrovaného dopravního systému IDOL," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Projekt Hledání ztracení identity zakončí festival FEST-UM
Zahajují druhou část opravy mostů na silnici I/35 u obce Žďárek
Muž v Jablonci napadl dva lidi a způsobil jim těžká zranění
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 22. do 24. března
Na trati z Liberce do Szklarske Poręby jsou od 18. března další výluky

Nejčtenější články

17.03.: FOTO: Tramvaj měla zkušební jízdu do Jablonce
16.03.: S blížícím se jarem pokračují rekonstrukce silnic a mostů
18.03.: Muž v Jablonci napadl dva lidi a způsobil jim těžká zranění

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace