Harrachov: Kvůli Crystalexu padlo trestní oznámení

04.05.2012 12:28:50 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Harrachov: Kvůli Crystalexu padlo trestní oznámení

Stomilionový dluh by město nemělo platit, všechno tehdy nebylo podle zákona. Takový je důvod, proč bývalý tajemník Harrachova Ivan Neubert podal trestní oznámení kvůli táhnoucí se kauze privatizace Crystalexu, která proběhla v roce 1993.

Celou privatizací by se teď měla zabývat policie a Městské státní zastupitelství v Praze. Neubert sepsal oznámení, k němuž zařadil úplně nové dokumenty, již v říjnu loňského roku. Pak se ale potýkal s těžkou nemocí a oznámení tak mohl podat až nyní, po svém zotavení.

„Laicky se domnívám, že město nemá platit. Privatizace sklárny proběhla podivně, dluh tam záhadným způsobem najednou přešel na město," řekl Našemu Jablonecku bývalý úředník radnice, který ve funkci tajemníka působil od dubna 1999 do listopadu 2010. Teď chce, aby se soudy kauzou zabývaly důkladněji.

Související články:

Harrachovští zastupitelé se dohodli na společném postupu 

Krize v Harrachově. Opozice žádá mimořádné volby 

Harrachov je v šoku. Prohrál spor a musí platit 90 milionů 

Připomeňme, že město má podle loňského rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zaplatit dluh firmě J. F. World Brokers ve výši téměř 100 milionů korun. Případem se ještě zabývá Nejvyšší soud, na který se Harrachov obrátil se svým dovoláním.

Neubert se po svém nástupu do funkce tajemníka začal případem zabývat. A postupně nabyl dojmu, že mohlo v souvislosti s privatizací státního podniku Crystalex, který upadl do likvidace, dojít ke spáchání trestných činů.

Mělo jít o podvodné jednání skupiny osob

„Domnívám se, že se mohlo jednat o podvodné jednání skupiny osob," uvedl v trestním oznámení. Podvodné jednání mělo spočívat ve vylákání úvěru s krátkodobou splatností z Agrobanky ve prospěch Crystalexu.

„Osoby, i ty z Agrobanky, podle mě musely vědět, že se úvěr nesplatí a že majetek, kterým bude úvěr zajištěn, bude v rámci privatizačních projektů vyveden a úvěr převezme třetí osoba," vysvětlil Neubert.

Svůj podíl na kauze mělo mít i tehdejší vedení města, tedy starosta Ivan Hendrych a městská rada. Zastupitelstvo totiž tehdy podle právníků Harrachova žádné převzetí dluhu neschválilo a starosta překročil své pravomoci, když dokument podepsal. Právě proto Harrachov od počátku sporu nárok firmy J. F. World Brokers zpochybňuje.

„Starosta města, ač věděl, že na to Harrachov nemá, se zavázal splatit dluhy jiného, a to bez předchozího mandátu zastupitelstva," píše bývalý tajemník v trestním oznámení.

Exekuce městu zatím nehrozí

Současná starostka Harrachova Eva Zbrojová nechtěla podání trestního oznámení komentovat. „Je to záležitost orgánů činných v trestním řízení, nebudu se vyjadřovat," reagovala.

Za velmi zajímavé čtení považuje nové dokumenty opoziční zastupitel Miloslav Rýdl. „Je dobré si to přečíst, člověk si pak udělá obrázek, co se v tomto státě dělo kolem privatizací," řekl Našemu Jablonecku.

Jisté je, že kauza se potáhne ještě dlouhou dobu, Nejvyšší soud se totiž k projednání sporu zřejmě nedostane dříve, než za rok. Pro město je dobré alespoň to, že mu do té doby nehrozí exekuce. „Proběhlo jednání našich právníků s právníky firmy. Tam jsme se domluvili, že než rozhodne soud, exekuce neproběhne. Ulevilo se nám. Nevím, jak bychom to zvládli," poznamenala Zbrojová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.

Kraj letos na obce bezplatně převede pozemky v hodnotě více než 5 milionů

Bezpečnost občanů je na prvním místě, a proto Liberecký kraj chce ještě v prvním pololetí tohoto roku převést více než 9,5 tisíce metrů čtverečných pozemků šesti obcím a přes 2,6 tisíce metrů čtverečných pozemků čtyřem městům. „Za pozemky v celkové hodnotě 5 064 088 korun od samospráv peníze nechceme. Cílem kraje je podpořit města a obce, aby stavěly podél komunikací chodníky, a zvýšila se tak bezpečnost chodců i řidičů," uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová. Největší plochu pozemků, cca 8584 m2, Liberecký kraj v současné době převádí na statutární město Liberec. Velký pozemek bezplatně získá i obec Pěnčín, kde se jedná o výměru cca 3768 m2.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hlasujte v internetové soutěži pro obnovu smržovských varhan
V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje
Novinky v KRNAP: nová zonace, návštěvní řád a značení cyklotras
Další dvě žádosti o dotaci z městského programu jsou úspěšné

Nejčtenější články

29.06.: Obrazem: Maturanti z Tanvaldu si převzali svá vysvědčení
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
29.06.: Ve Vratislavicích hoří v areálu pivovaru. Zranili se dva hasiči

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn