Háj hrdinů je nejstarším památníkem 1. světové války na Jablonecku

31.10.2019 19:34:18 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Háj hrdinů je nejstarším památníkem 1. světové války na Jablonecku

Háj hrdinů v lese kousek od cesty na Kynast nad Domovem důchodců v Jabloneckých Pasekách je další v řadě drobných památek, o jejichž obnovu se zasloužilo statutární město Jablonec nad Nisou. Finanční náklady na obnovu na sebe tentokrát vzaly Lesy ČR, na jejichž pozemcích se působivé a historicky zajímavé místo nachází. Město Jablonec bylo koordinátorem celé akce a poskytlo pracovníky VPP na úklidové práce.

Od prvních úvah o možnosti obnovit Háj hrdinů uplynuly téměř čtyři roky. „Na podzim 2015 jsme se tím začali zabývat. Místo bylo zarostlé, jen kameny se stopami po pamětních deskách nedbale poházené v porostu dávaly tušit, že tam v minulosti bylo něco víc než les," vzpomněla Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, do jejíž gesce na jabloneckém magistrátu spadá památková péče.

Slavnostní odhalení a požehnání Háje hrdinů v Jabloneckých Pasekách Práce, které zahrnovaly mimo jiné vyčištění celého prostoru od náletů, dohledání a rozmístění jednotlivých kamenů včetně ústředního obelisku, zpracování pamětních desek a další činnosti, trvaly až do jara letošního roku, kdy byla v nově obnoveném Háji hrdinů umístěná informační tabule Jizersko-ještědského horského spolku. Na ní je uvedený i seznam obětí první světové války, jejichž jména se podle archivních záznamů objevovala na zinkových destičkách jednotlivých kamenů.

Mnozí Jablonečané místo znají jako údajný „psí hřbitov", nadšenci místní historie ale vědí, že se jedná o Háj hrdinů. Místo, které ještě během první světové války založil majitel paseckých lázní Bad Schlag Dr. Georg Glettler. „Jedná se o vůbec první památník, který měl připomínat hrdiny 1. světové války na Jablonecku. Odhalení ústředního žulového obelisku proběhlo za velké slávy už v roce 1916," potvrdil regionální badatel, publicista a nadšenec Otokar Simm.

V sousedním sanatoriu se totiž léčili vojáci po návratu z fronty. Někteří svým zraněním podlehli, a právě na jejich počest byl Háj hrdinů zřízený. „Podle některých indicií bylo místo opakovaně upravováno v dobách první republiky a později znovu v čase druhé světové války, kdy pasecké sanatorium opět sloužilo k zotavení raněných z fronty. Po válce jej ovšem potkal osud podobný řadě vojenských památek v českém pohraničí - pro přítomnost symbolů, považovaných na nacistické, bylo zcela rozkotáno, pomníky rozházeny a hlavní obelisk stržen. Místu se pak začalo říkat Psí hřbitov," popisuje pohnutou historii místa ve svém textu vlastivědný badatel Marek Řeháček.

Slavnostně byl obnovený Háj hrdinů symbolicky odhalený ve středu 30. října 2019 za účasti veřejnosti. Požehnání se ujal jablonecký starokatolický farář Karel Koláček.

Na obnově Háje hrdinů v Jabloneckých Pasekách v letech 2015-2019 se podíleli:
• Lesy ČR - finanční partner celé akce
• KZS, s. r. o. - přeskládání kamenných menhirů
• Jan Nikendey - umělecký kovář, autor kříže s dubovou ratolestí na hlavním obelisku
• Kamenosochařství Dvořák - kamenické práce, výroba pamětí desky na hlavním obelisku
• Jiří a Ondřej Dostálovi - písmo, grafika a výběr kamene pro pamětní desku
• Milan Bajer - grafický návrh na informační tabuli
• Otokar Simm - text na infomační tabuli
• Jizersko-ještědský horský spolek - výroba a instalace informační tabule
• Magistrát města Jablonec nad Nisou - technický odbor, odbor stavební a životního prostředí, odd. organizace a personálu a veřejných prací
• městská policie - detekce kovů - pátrání po pamětních deskách
• Christa Petrásková, Petr Louda, Borek Tichý, Lukáš Pleticha, Radoslav Topol, Marek Řeháček - vyhledávání historických informací, konzultace

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Slavnostně odhalí a požehnají Háji hrdinů v Jabloneckých Pasekách
Svatý Jan Nepomucký opět chrání svou část starého Jablonce
Jablonec pokračuje v opravách i svěcení drobných památek
Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu
Jablonecký běh do pohody trochu jinak
Už je opět přístupná vyhlídka v 17. patře budovy krajského úřadu
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku
Ministerstvo kultury určilo Jablonci 1,4 miliony korun na památky

Nejčtenější články

02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
02.06.: V Městské galerii MY zahájí odloženou výstavu mladých krajinářů
02.06.: Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn