Galerie v Lázních otevře čtyři nové výstavy a interaktivní expozici
10.04.2014 12:01:40 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj
Oblastní galerie Liberec, příspěvková organizace Libereckého kraje, otevře ve čtvrtek 10. dubna hned čtyři nové výstavy. Současně zpřístupní návštěvníkům poslední, pátou stálou expozici. Tentokrát plnou interaktivních exponátů.
„Po šesti týdnech od otevření, v průběhu kterých galerii navštívilo více než 9 tisíc návštěvníků, čekají na návštěvníky výrazně obměněné prostory," připomněla náměstkyně hejtmana pro kulturu Hana Maierová.
Ve druhém podzemním podlaží Lázní se pro návštěvníky otevře poslední stálá expozice. Připravilo ji lektorské oddělení galerie a jejím hlavním smyslem je přiblížit malým a velkým svět výtvarného umění. „Chtěli jsme ukázat, jakou roli hraje ve výtvarném umění třeba světlo, nebo co se stane s plastikou, když je vyrobená z různých materiálů," řekla nám k expozici Adéla Pomothy, která se podílela na přípravě koncepce expozice.
Interaktivní expozice návštěvníkům umožní lépe pochopit umělecké dílo, a jak jeho vnímání ovlivňuje prostředí, světlo, barva nebo materiál. Expozice se slavnostně otevře v 16 hodin, ale již od 11 hodin mohou návštěvníci navštívit Alex Dowis Light Art, tedy představení, kde světlo a tmavý prostor hrají hlavní roli. Alex Dowis vytváří světelné obrazy s lehkostí a bravurou, kterou by mu mohli mnozí závidět. Otevřením poslední stálé expozice tak galerie, která je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, zaplní poslední volné místo ve výstavních prostorech.
Ochoz hlavní bazénové haly zaplnila svými komorními pracemi turnovská rodačka Michaela Maupicová. Tyto drobnější práce pak doplňují rozměrná plátna v přilehlém prostoru.
„Michaela Maupicová v minulosti pracovala s opakujícími se geometrickými motivy a vymyslela si pro ně dokonce vlastní název - oriment. Výstavu kromě geometrie charakterizuje rovněž omezená barevnost," řekla o výstavě její kurátorka Markéta Kroupová z Oblastní galerie. Výstava s názvem Hranice stínu se řadí do cyklu výstav současného umění se vztahem k regionu, kterému se chce Oblastní galerie věnovat.
Nechtěnou absurditu, komičnost až bizarnost zachycují fotografie Josefa Mouchy, který se představí výstavou Na vlastní stopě v Galerii Nika, součástí Lázní. Podtitul výstavy Mošnov 1982, ale dokonale vystihuje atmosféru černobílých fotografií z vojenského prostředí. Pod budovatelskými hesly, kterým tehdy už skoro nikdo nevěřil, se odehrávají malé obyčejné příběhy vojáků, trochu pitoreskní, trochu smutné.
Jan Stolín kurátorsky připravil výstavu Čtvrt na jedenáct, konceptuální projekt výtvarníka Jana Šerých. „Výstava Čtvrt na jedenáct vznikla ze základního nastavení čtyř hodin, které autor zakoupil a rozmístil je do čtyř výstavních prostor. Opakující se instalace je přehledná a rovněž typologie jednotlivých vystavených artefaktů tu lze dělit čtyřmi: obraz, kresba, text a nalezený předmět," představil výstavu Jan Stolín. Šerých převádí nalezené do jednoduchých geometrizujících kódů. Vznikají tak sestavy nových znaků, písmen, teček a čárek (znaky a šifry ne nepodobné Morseově abecedě). Jednotlivé prvky těchto kódů můžeme dešifrovat na různých úrovních. Konceptuální umění je v programu galerie novinkou. „Tímto se chceme zaměřit hlavně na mladší návštěvníky, na studenty univerzity a chceme trochu vykročit ze stínu „klasických" galerií," vysvětlil pohnutky galerie její ředitel Jan Randáček.
Poslední výstavou, která se ve čtvrtek otevře veřejnosti, je soubor ilustrací ze sbírek havlíčkobrodské galerie, která se právě na knižní ilustraci specializuje. „Ačkoliv se jedná o ilustraci, tedy doprovod textu, v Lázních chceme ilustraci představit jako plnohodnotný druh výtvarného umění," řekla k výstavě její kurátorka Zuzana Štěpanovičová. Na výstavě jsou zastoupeni známí umělci jako Adolf Born, Radek Pilař nebo Květa Pacovská a jak už výběr jmen napovídá, výstava zaujme především dětské návštěvníky.
„Čtvrteční program bude hodně bohatý, v 11 vystoupí Alex Dovis, v 16 hodin otevřeme interaktivní výstavu, v půl šesté proběhne vernisáž a od 18 hodin pak kurátoři Luděk Lukůvka a Jan Stolín představí své výstavy," shrnul čtvrteční program galerie Jan Randáček a pokračoval: „Ke každé výstavě jsme navíc připravili komentované prohlídky, jak jsou naši návštěvníci zvyklí."
Oblastní galerie Liberec, příspěvková organizace Libereckého kraje je ve čtvrtek otevřená od 10 do 19 hodin. Každý čtvrtek je vstup do galerie zdarma.
Související články
Libereckou „plovoucí“ galerii Lázně vzaly útokem stovky milovníků umění
Galerie Lázně v Liberci zahájila provoz za účasti významných hostů
Galerie Lázně v Liberci je připravena na páteční otevření
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Starý porost musí ustoupit nové generaci
Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.
Nejnovější články
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
Nejčtenější články
02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.