Fyzika jako zábavný předmět? Studenti se přesvědčí na vlastní oči

05.05.2011 05:31:17 | Autor: mk | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Fyzika jako zábavný předmět? Studenti se přesvědčí na vlastní oči

Netradiční výuková hodina s názvem Kouzelná fyzika čeká ve čtvrtek studenty Gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou.

„Chceme studentům ukázat nejen atraktivní pokusy, ale také jim přiblížit roli fyziky a dalších přírodních věd v běžném každodenním životě," uvedl Vítězslav Duspiva, regionální manažer projektu Discovery Weeks.

Devadesátiminutový blok je postaven na interaktivním základě, studenti si tak budou moci pod vedením doktorandů a studentů z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy vyzkoušet řadu pokusů a experimentů. „Například si mohou změřit, kdo ze třídy má nejsilnější stisk ruky nebo si zjistit, jakou kapacitu mají jejich plíce nebo si nechat změřit EKG," upřesnil Vítězslav Duspiva.

Praktické ukázky různých fyzikálních měření jsou zaměřeny především na to, co je v našem životě již běžné - například hlasitost rádia nebo lékařské vyšetření.

Svět fyziky a techniky se tak studentům představí atraktivní formou a z perspektivy, která není při běžné výuce příliš obvyklá. Fyzika, chemie a matematika totiž často patří k předmětům, které studenty spíše nudí a nevzpomínají na ně posléze příliš s nadšením. Často nechápou, proč se právě tyto předměty mají učit, nechápou odvozované vztahy a často jim zůstávají v hlavách jen vzorečky, které nedokáží využít v praktickém životě.

Jedním z cílů Kouzelné fyziky je proto názorně ukázat studentům, že se s fyzikou i dalšími přírodními a technickými obory potkávají, aniž to kolikrát tuší, a že bez nich by některé i zdánlivě nesouvisející disciplíny, jako je třeba medicína, nebyly na takové úrovni, na jaké v současné době jsou.

Pásmo „Kouzelná fyzika" je realizováno v rámci Individuálního projektu národního Podpora technických a přírodovědných oborů (IPN PTPO), jehož realizátorem je MŠMT, kde společnost Česká hlava je jejím regionálním koordinátorem v kraji Praha, ve Středočeském a v Libereckém kraji. Společnost Česká hlava se již desátým rokem věnuje aktivitám zaměřeným na podporu vědecké a technické inteligence a její akce uvedeného projektu probíhají pod souhrnným názvem Discovery Weeks.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FK Jablonec pojede do Arménie či Severní Makedonie
Rod Walderode má dostat zpět svůj majetek nejen na Turnovsku
Kraj chce vybudovat na libereckém letišti nový heliport pro záchranáře
Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci
V Loužnici budou putovat za pohádkou

Nejčtenější články

18.06.: Tituly Pečovatelka roku 2019 opět předali v městském divadle
19.06.: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
18.06.: Primátor Jablonce předal ocenění dárcům krve

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn