Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu

07.03.2021 11:19:51 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu

Dvacet let od doby, kdy uvítala první čtenáře, slaví stavba Krajské vědecké knihovny v Liberci. Stalo se tak 8. března 2001. Za uplynulé dvacetiletí prošla liberecká knihovna řadou proměn, které nyní veřejnosti představí formou výstavy. Kvůli aktuální koronavirové pandemii se oslava uskuteční v komorní podobě.

„Výstavu bychom rádi zahájili 8. března v 17 hodin krátkou vernisáží za přítomnosti zástupců Libereckého kraje a statutárního města Liberce. Současná epidemická situace nám dovolí pouze online přenos ze zahájení a poté virtuální vystavení panelů," dodala ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Jádro expozice tvoří deset panelů, které pracovníci knihovny vytvořili už k desátému výročí. Mapují zahájení a průběh stavby, otevření knihovny a její činnost v prvních letech. „Výstavu pravidelně doplňujeme o další panely, k původním deseti tak přibyla témata, jakými jsou například péče o knihovny v regionu, nová média, knihovna bez bariér, zahraniční spolupráce a další," přiblížila Konvalinková.

Budova knihovny nese podtitul Stavba smíření. Architektonickou soutěž na stavbu knihovny vyhrál návrh Radima Kousala z architektonické kanceláře SIAL Liberec. Slavnostní symbolické položení základního kamene Stavby smíření se na místě Němci vypálené židovské synagogy v Liberci uskutečnilo 16. prosince 1997.

„Duchovní matkou knihovny v jejím zcela nadčasovém pojetí je bývalá ředitelka Věra Vohlídalová. Dáma, která měla jasnou vizi, která nebyla v té době rozhodně obvyklá. Šla za ní a dosáhla stavby knihovny, která i dnes vypadá, jako by byla otevřená před pár týdny. Stejně tak drží krok s dobou i knihovníci, kteří v ní pracují," prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Slavnostnímu otevření knihovny v březnu 2001 předcházelo tříměsíčním stěhování knihovního fondu, rukama knihovníků prošel zhruba 1 milion knih. Na jejím financování se podílely české i zahraniční instituce - Česká republika, Evropská unie, vláda Spolkové republiky Německo, Česko-německý fond budoucnosti, švýcarský kanton St. Gallen a jiní.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březen je měsíc čtenářů. Liberecká knihovna vybírá nejlepšího e-čtenáře
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyprostili nákladní auto, které uvízlo u kolejí v Hrabačově

Hasiči vyprostili nákladní auto, které uvízlo u kolejí v Hrabačově Hasiči zasahovali od dnešního odpoledne u nákladního automobilu, který hrozil pádem na koleje v Jilemnici - Hrabačově. Automobil byl v 18.11 vyproštěn zpět na komunikaci a mohl být obnoven i provoz na trati. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Jablonecká tržnice se otevře 20. dubna

V neděli 11. dubna končí nouzový stav a v pondělí 12. dubna se mírně rozvolní některá opatření. Mezi ně patří také obnovení provozu farmářských trhů. Ty se začnou znovu pravidelně konat také v Jablonci nad Nisou, a to v městské tržnici u autobusového nádraží. Trhy začnou od 20. dubna, provozní doba je v úterý a v pátek od 6 do 14 hodin, v sobotu pak od 6 do 13 hodin. Více o provozu na www.tsj.cz/sluzby/provoz-trziste


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Uvolnění opatření přináší možnost návštěvy sychrovského areálu
Velkoobjemový odpad bude možné v Jablonci odložit 15. dubna
Sedmý ročník Odpadového Oskara zahájen
Řidič autobusu najel v Liberci do šesti zaparkovaných aut
Návrat dětí do škol byl v Jablonci bez problémů

Nejčtenější články

12.04.: Opilý řidič naboural jabloneckou zastávku U Balvanu
11.04.: Na Smržovce ujel řidič z místa nehody. Naboural přitom hned tři auta
11.04.: Policie hledá svědky nehody v jablonecké ulici Jateční

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn