Dva týdny mají lidé na připomínky k regeneraci jablonecké ulice Skelná

18.07.2020 10:04:42 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Dva týdny mají lidé na připomínky k regeneraci jablonecké ulice Skelná

Čtvrteční podvečer patřil veřejnému projednávání 3. etapy regenerace sídliště Šumava, konkrétně ulice Skelná. Obyvatelé vznesli několik požadavků k úpravě navrženého projektu, nyní mají dva týdny na to, aby je zformulovali a zaslali na adresu OV Šumava a Jablonecké Paseky, který je pak jako komplet předá městu.

Na čtvrtečním projednávání s veřejností prezentoval návrh rekonstrukce komunikací, chodníků a kontejnerových stání Jiří Hrnčíř a o uvažované zeleni hovořila Gabriela Mlatečková Čížková.

„Změnili jsme umístění kontejnerů na komunální i separovaný odpad, abychom mohli vytvořit plynulé parkování. Parkovací místa jsme zvětšili podle současných platných norem, i tak se nám jejich počet podařilo mírně navýšit ba celkových 59 - některá jsou šikmá, další podélná. Kontejnerová stání jsme oddálili od domů a umístili jsme je na protější stranu ulice a k nim jsme navrhli mírně zvýšené, vydlážděné cesty, které upozorní řidiče na zvýšený pohyb chodců," popsal návrh projektant Hrnčíř s tím, že hlavní chodník je navržený o šíři dva metry, kopíruje parkovací stání a vybíhají z něj přístupy k jednotlivým vchodům do domů, respektive ke schodům do nich.

„Navrhli jsme i bezbariérový přístup a umístili několik laviček na odpočinkových zelených plochách," dodal projektant. V návrhu jsou také odstraněné asfaltové plochy pod balkony, kde by nově měla být tráva. „Součástí projektu je také oprava schodišť a instalace nového, moderního veřejného osvětlení, které bude nižší s teplým bílým ledkovým světlem," popsal Hrnčíř s tím, že se místní mohou rozhodnout o umístění laviček, zvolit, zda menší pěšiny budou perkové nebo ze zámkové dlažby.

Prezentace projektu Rekonstrukce ulice Skelná a okolí<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou „Přemýšlíme o dešťové vodě a o hospodaření s ní, o stínění zpevněných ploch vysokými stromy i o umístění herních prvků pro děti," uvedla popis návrhu zeleně v ulici Skelná zahradní architektka Mlatečková. Podle jejích slov by se mělo kácet co nejméně. Pokud ano, pak půjde o zdevastovanou zeleň, staticky narušenou a z pěstebního hlediska neperspektivní.

„Chceme vysoké stromy kombinovat s keři nebo záhony trvalek. Zrušené asfaltové plochy chceme nahradit trávníky a vysadit listnaté stromy, které v létě poskytnou stín, v zimě ztratí listí a nebudou ubírat světlo bytům. Nechceme rekonstruovat jedno pískoviště, přemýšlíme spíše o jedné přírodní zahradě, kde by byla možnost pro setkávání všech generací," řekla Mlatečková. Ta připomněla, že se plánuje umístění herních prvků pro děti, laviček, piknikových stolů, ale i sušáků na prádlo.

Své místo znají nejlépe ti, kdo tam bydlí

„Je na vás, abyste nám řekli, zda je umístění pro vás přínosné, či námi zvolené místo je nevhodné. Vy tu žijete, vy víte, jak bychom vám území mohli vylepšit, aby se vám tu dobře žilo," připomněla Zuzana Bencová z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.
Přítomní obyvatelé ulice Skelná rozporovali nové umístění kontejnerových stání, volali po odstranění ozdobné skalky s květinami s odůvodněním, že na jejím místě mohou být minimálně dvě další parkovací místa, požadovali odstranění vzrostlých jehličnanů i zachování vyšlapané pěšiny kolem trafostanice.

Připomínky pošlete osadnímu výboru

Nyní mají dva týdny na to, aby mohli vznést své připomínky a doplnění k návrhům. Mohou se vyjádřit k plochám chodníků zpevněných i perkových, k umístění laviček, kontejnerových stání i k zeleni. „Je vhodné, abyste projekty probrali ve svých domech a připomínky zformulovali do společného výstupu, který pak zašlete na adresu osadního výboru Šumava a Jablonecké Paseky. My vaše připomínky shrneme a předáme na magistrát," informoval přítomné občany předseda OV Šumava a Jablonecké Paseky Josef Hurt. Adresa je na městských webových stránkách v kapitole Samospráva/Výbory ovpasekysumava@mestojablonec.cz.

Realizace v roce 2022-2023

Prezentace projektu Rekonstrukce ulice Skelná a okolí<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou „Třetí etapa regenerace sídliště Šumava je jednou z plánovaných realizací v letech 2022-2023 a týká se rekonstrukce ulice Skelná a okolí," říká náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že na projekt bude město žádat o finanční příspěvek z programu Státního fondu podpory investic - Regenerace sídlišť. „Můžeme tak získat až 50 % uznatelných nákladů, nejvýše však 6 milionů Kč na jednu etapu celé regenerace. Letos budeme žádat o společnou první a druhou etapu a v dalším roce bychom žádali o třetí etapu - ulici Skelnou," tvrdí Roubíček.

Projekt regenerace sídliště Šumava je rozdělený na osm etap a týká se oprav komunikací, chodníků, hřišť, veřejného osvětlení, ošetření zeleně, parkovacích a kontejnerových stání. Veřejná projednávání odstartovala na konci roku 2016 a vzešel z nich jednoznačný požadavek - nerozšiřovat zeleň, ale najít co největší počet parkovacích míst. Etapy regenerace sídliště Šumava: Jeronýmova, Spojovací - Březová, Skelná, Vysoká - Křišťálová, Vysoká - Spojovací, Vysoká - Mánesova, Pasecká a Jitřní.

Projekt Zlepšení strategického řízení a plánování udržitelného rozvoje v Jablonci nad Nisou je spolufinancován z EU z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Jablonec představí upravený projekt ulice Skelná a okolí

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací

V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020

Druhý srpnový víkend (od 7. do 9. srpna) bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům! Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a ačkoliv Hollywood letos vypustil letní sezonu, víkend nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zákupy opět hlídá Medoušek, instalují i skleněný vodotrysk do kašny
Cyklistka objevila u Radčic havarované vozidlo s mrtvým řidičem
V Jablonci zahájili výstavu Křehká krása 2020
Tři vítězství atletů LIAZU na mítinku v Innsbrucku
Jablonecká hudební noc zve posedmé především rockové fanoušky

Nejčtenější články

04.08.: Žena v Tanvaldě oslnila policejní auto laserem, má pokutu a ujel jí vlak
04.08.: V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní
04.08.: I ve městě lze opéci buřta u ohně, ale za určitých podmínek

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn