Dva projekty jabloneckých dětí oceněny ve velkém finále

10.02.2019 11:40:25 | Autor: Michaela Kubíčková | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Dva projekty jabloneckých dětí oceněny ve velkém finále

Pohoda a Laboratoř na kolečkách! To jsou nápady žáků ze dvou jabloneckých ZŠ, které zvítězily v závěru velkého finále, takzvaného Dne D.

První vítězný projekt Pohoda ZŠ Šumava získal ve veřejném hlasování 5. místo. Společně si jej připravili žáci z 8. a 3. třídy a prezentovali jej Agáta Špačková a Ondřej Faltus z 8.B spolu se Žofií Špačkovou ze 3.B. Porotu velmi mile překvapila sladěná spolupráce právě mezi mladšími a staršími žáky, propracovanost projektu do posledního detailu i pohotové a věcné reakce prezentujících na dotazy poroty.

Druhý vítězný projekt Laboratoř na kolečkách ZŠ Antonína Bratršovského si během hlasování veřejnosti vybojoval 1. místo navzdory tomu, že se jedná o projekt nejmenší zapojené základní školy. Připravili si ho žáci ze 7. a 8. třídy a prezentovaly jej Lucie Králová z 8. třídy a Veronika Prousková ze 7. třídy, které porotu potěšily krásným a připraveným projevem. Celkem o lepší místo ve škole soutěžilo 7 zdejších základních škol, vždy s 1 projektem. Zároveň se do projektu zapojila i velká část veřejnosti. Hlasovalo přes 3 tisíce obyvatel Jablonce! Oba vítězné projekty si z velkého finále odnesly šek v hodnotě 50 000 korun na svou realizaci, a to díky finančnímu partneru projektu Nadaci Jablotron.

Velké finále pilotního projektu Lepší místo ve škole Jablonec nad Nisou Ve středu 30. ledna proběhlo v Eurocentru Jablonec nad Nisou velké finále zdejšího pilotního projektu Lepší místo ve škole Jablonec nad Nisou, při kterém se potkali žáci ze sedmi základních škol, aby prezentovali připravené projekty před nezávislou 5 člennou porotou tvořenou 2 zástupci Nadace Jablotron - Liborem Čížkem a členem správní rady Mgr. Vladimírem Stanislavem - 2 zástupci magistrátu - náměstkem primátora pro oblast humanitní Mgr. Davidem Mánkem a členem rady města pro územní a strategické plánování a participaci Ing. arch. Petrem Klápštěm, Ph.D. - a zástupcem za jablonecký deník.cz - Janem Sedlákem.

Děti při svých prezentacích ukázaly, že jim není lhostejné, jak vypadá škola, ve které se učí a tráví čas. Odvahu poprat se s trémou, mluvit do mikrofonu a prezentovat před tak početným publikem velmi kladně ocenila i porota. Všechny prezentace byly kvalitně připravené, prezentující žáci podali veškeré informace a snažili se zodpovědět všetečné dotazy poroty, která je rozhodně nešetřila a ptala se, jak se vypořádali s úskalími či jak si ověřovali informace. Žáci ze ZŠ Liberecká si navíc připravili do své prezentace projektu Meeting point - pohoda v atriu komentovanou animaci šachového turnaje. Žáci ze ZŠ Pasířská pak pro změnu ke svému projektu Pasklub vytvořili 3D model místnosti a přinesli celou řadu kreslených návrhů dalších možných řešení prostoru.

„Říkám si, kolik je v dnešní době dospělých s klapkami na očích, co říkají, že mládež je stále horší a horší, nic nedělá a kouká jenom do mobilů. Všechny, co takhle mluví, bych rád přivedl sem a ukázal jim všechny ty děti, co tu dneska ukázaly, že se chtějí na něčem podílet, jsou ochotné dát do toho energii a pustit se do toho, byť na konci třeba nevyhrají. To mi přijde úžasné," uvedl na závěr velkého finále Vladimír Stanislav z Nadace Jablotron.

Velké finále pilotního projektu Lepší místo ve škole Jablonec nad Nisou<br />Autor: Archiv Lepší místo „I já budu chválit, a to zejména to, jak žáci dokázali sebe i své projekty před námi všemi, porotou, kamarády, ale i konkurencí, prodat,"doplnil David Mánek z jabloneckého magistrátu.
„Všechny děti mě překvapily svou dosavadní odvahou a chtěl bych jim říci, aby i když zde dneska nezvítězily, to nevzdaly. Všechny projekty jsou opravdu dobré. Ať zkusí jít dál a své projekty dotáhnout," povzbudil tvůrce všech projektů Libor Čížek z Nadace Jablotron.

Ke chvále se přidal také Ing. arch. Petr Klápště, Ph.D. z magistrátu slovy: „Moc mě mrzelo, že dáváme jen dvě ceny, protože žáci by si jich zasloužili mnohem víc za to, co předvedli. Nadchlo mě, v kolika projektech byly situace, kdy se dostali do potíží a jak je dokázali překonat. Ať už když se vyskytly technické problémy při prezentaci, když nevycházel rozpočet, a tak našli někoho, kdo přispěje, když narazili na nerealizovatelnost populárního nápadu, vymysleli, jak spojit různorodé prvotní nápady do jednoho funkčního projektu. To vidím, jako to nejcennější."

Projekt Lepší místo ve škole Jablonec nad Nisou tímto ještě nekončí. Během 2. pololetí školního roku se začnou oba vítězné nápady realizovat a následně budou slavnostně předány žákům k užívání! A kdo ví, jaká bude budoucnost ostatních projektů, které soutěžily. Věříme, že i ty učinily velký krok k tomu, aby se mohly stát skutečností.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Děti ze sedmi jabloneckých ZŠ sbírají hlasy na podporu svých nápadů
Lepší Jablonec nahrazuje mobilní aplikaci Lepší místo
Nelíbí se vám něco v Jablonci? Vyfoťte to mobilem!

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Provoz nemocniční lékárny o Velikonocích a květnových svátcích

V sobotu 20. 4. a pondělí 22. 4. je provoz lékárny v jablonecké nemocnici zajištěn od 8 do 16 hodin. Zavřeno bude v pátek 19. 4. a neděli 21. 4. V květnových státních svátcích, středy 1. a 8. 5., bude lékárna v provozu od 8 do 16 hodin. Nemocniční lékárnu najdete nedaleko hlavního vchodu, stačí jít po zelené či červené barvě. Informace k běžné otevírací době a sortimentu včetně prodejny zdravotnických potřeb jsou zveřejněny na www.nemjbc.cz.

Jablonecká Rampa přivítá Marco Mendozu a Doctora Victora

Marco Mendoza, americký hardrockový hudebník (Whitesnake, Thin Lizzy, Ted Nugent, The Dead Daisies), se při svém evropském turné zastaví i v České republice, kde odehraje pět koncertů. Jednou ze zastávek je i jablonecký Klub Na Rampě v sobotu 20. dubna. Marco je neuvěřitelný šoumen, který je stejně doma na obrovském stadionu, jako v malém klubu. Dokáže pokrýt jakýkoliv hudební styl od jazzu, Fussion, world music, latino groove až po hard rock. Kromě toho je skvělým zpěvákem, který napsal a vydal uznávaná sólová alba. Za bicí soupravou se opět představí skvělý Kyle Hughes, člen skupiny kytaristy Bumblefoota (Guns n Roses). Celou tour s Marco Mendozou absolvuje kapela Doctor Victor, která se v roce 2012 umístila na druhém místě v celosvětové soutěži kapel GBOB, v roce 2016 předskakovala australským velikánům AC/DC na jejich megakoncertu v pražských Letňanech. Kompletní dubnový program klubu na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě vysoké prohry jabloneckých házenkářů s Mostem
Na Ash Fieldu začal Blesk vítězně
Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti
Aneta Langerová rozezpívala i stydlíny

Nejčtenější články

18.04.: Škoda Felicie skončila na Smržovce pod strání v kolejišti
19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
17.04.: Tanvaldská sportovka vybojovala postup do krajského finále ve vybíjené

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT