Dub ochránce z Višňové měří síly s dalšími evropskými duby

06.02.2014 18:16:27 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Dub ochránce z Višňové měří síly s dalšími evropskými duby

Po čtvrté v řadě začalo hlasování o Evropský strom roku 2014. O titul spolu s dalšími devíti stromy bojuje také Dub ochránce z Višňové - Vísky na Liberecku, který v soutěži, jež pořádá Nadace partnerství, zastupuje Českou republiku.

Ve Višňové ho oslavují jako hrdinu, protože při povodních zachránil mnoho domů i dva lidské životy. Svým příběhem se teď snaží zaujmout evropskou veřejnost. Podpořit v hlasování ho můžete do 28. února na stránkách www.treeoftheyear.org. Aktuálně je 6. 2. 2014 český dub na třetím místě za stromy z Bulharska a Maďarska.

„Našeho zástupce je možné podpořit kliknutím na jeho profil a potvrzením hlasu. Hlasování probíhá pouze elektronicky, nikoho to nic nestojí, jde jen o dobrý pocit," vyzývá zastupitelka obce Jana Žáková.

Stopadesátiletý dub (Quercus) při záplavách v roce 2010 svým kmenem zastavil stromy, auta a další materiál, který s sebou voda vzala. Díky tomu naplavená masa nestrhla dům, na jehož střeše čekal starší pár se psem na svou záchranu.

„Na fotografii je právě paní Holcová s přítelem, kteří žijí v domku ve Vísce. Při povodni 2010 byli evakuováni vrtulníkem, neboť hrozilo zborcení celého domku," přiblížila zásluhy dubu starostka obce Vladimíra Erbanová.

Vloni na podzim višňovský dub zvítězil s více než 6 tisíci hlasy v celostátní anketě Strom roku, a tak získal odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia i zahradnickou realizaci od společnosti Garpen. „V hlasování se nám zároveň podařilo vybrat téměř 20 tisíc korun, za které bychom na jaře chtěli k dubu postavit dřevěnou informační ceduli a vysadit nové stromy," doplnila zastupitelka.

Dub se svým příběhem soupeří s dalšími stromy z Bulharska, Francie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Skotska, Slovenska a Walesu. „Letošní ročník Evropského stromu roku je zajímavý tím, že v něm o titul soutěží hned sedm dubů. Najdete mezi nimi duby stovky až tisíc let staré i raritu - dub letní bonsai, který roste na střeše holubníku a svými kořeny prorůstá do zdiva. Zbývající tři finalisté jsou jilm, planá hrušeň a šedý topol," komentovala organizátorka mezinárodní ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

„Višňovskému dubu držím pěsti, bleskové povodně v roce 2010 jsem zažil ještě jako starosta v nedalekém Hrádku nad Nisou, a tak vím, jak taková „maličkost" jako je vzrostlý strom může ovlivnit atmosféru v zaplaveném území. I vloni při červnových povodních ve Višňové se na něj vzpomínalo," přeje úspěch hejtman LK Martin Půta, který přispěl mezi prvními do sbírky na úpravu okolí stromu, a dodal, že je dobře, když stromy zajímají evropskou veřejnost a propagují péči o zeleň obecně.

Zveřejnění výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční 19. března v Evropském parlamentu v Bruselu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obě družstva LIAZU Jablonec vybojovala čtvrtá místa
Dalibor Janda oslaví v Sedmihorkách 40 let na hudební scéně
Osadní výbory pomáhají v Jablonci s údržbou města
V sobotu 11. července bude v Jablonci další svoz biodpadu
Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia

Nejčtenější články

07.07.: V Jablonci se bude konat premiérový Farský trh
08.07.: Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu
09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn