Dub ochránce z Višňové měří síly s dalšími evropskými duby

06.02.2014 18:16:27 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Dub ochránce z Višňové měří síly s dalšími evropskými duby

Po čtvrté v řadě začalo hlasování o Evropský strom roku 2014. O titul spolu s dalšími devíti stromy bojuje také Dub ochránce z Višňové - Vísky na Liberecku, který v soutěži, jež pořádá Nadace partnerství, zastupuje Českou republiku.

Ve Višňové ho oslavují jako hrdinu, protože při povodních zachránil mnoho domů i dva lidské životy. Svým příběhem se teď snaží zaujmout evropskou veřejnost. Podpořit v hlasování ho můžete do 28. února na stránkách www.treeoftheyear.org. Aktuálně je 6. 2. 2014 český dub na třetím místě za stromy z Bulharska a Maďarska.

„Našeho zástupce je možné podpořit kliknutím na jeho profil a potvrzením hlasu. Hlasování probíhá pouze elektronicky, nikoho to nic nestojí, jde jen o dobrý pocit," vyzývá zastupitelka obce Jana Žáková.

Stopadesátiletý dub (Quercus) při záplavách v roce 2010 svým kmenem zastavil stromy, auta a další materiál, který s sebou voda vzala. Díky tomu naplavená masa nestrhla dům, na jehož střeše čekal starší pár se psem na svou záchranu.

„Na fotografii je právě paní Holcová s přítelem, kteří žijí v domku ve Vísce. Při povodni 2010 byli evakuováni vrtulníkem, neboť hrozilo zborcení celého domku," přiblížila zásluhy dubu starostka obce Vladimíra Erbanová.

Vloni na podzim višňovský dub zvítězil s více než 6 tisíci hlasy v celostátní anketě Strom roku, a tak získal odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia i zahradnickou realizaci od společnosti Garpen. „V hlasování se nám zároveň podařilo vybrat téměř 20 tisíc korun, za které bychom na jaře chtěli k dubu postavit dřevěnou informační ceduli a vysadit nové stromy," doplnila zastupitelka.

Dub se svým příběhem soupeří s dalšími stromy z Bulharska, Francie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Skotska, Slovenska a Walesu. „Letošní ročník Evropského stromu roku je zajímavý tím, že v něm o titul soutěží hned sedm dubů. Najdete mezi nimi duby stovky až tisíc let staré i raritu - dub letní bonsai, který roste na střeše holubníku a svými kořeny prorůstá do zdiva. Zbývající tři finalisté jsou jilm, planá hrušeň a šedý topol," komentovala organizátorka mezinárodní ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

„Višňovskému dubu držím pěsti, bleskové povodně v roce 2010 jsem zažil ještě jako starosta v nedalekém Hrádku nad Nisou, a tak vím, jak taková „maličkost" jako je vzrostlý strom může ovlivnit atmosféru v zaplaveném území. I vloni při červnových povodních ve Višňové se na něj vzpomínalo," přeje úspěch hejtman LK Martin Půta, který přispěl mezi prvními do sbírky na úpravu okolí stromu, a dodal, že je dobře, když stromy zajímají evropskou veřejnost a propagují péči o zeleň obecně.

Zveřejnění výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční 19. března v Evropském parlamentu v Bruselu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj žádá o dotaci na rekonstrukci silnice mezi Sklenařicemi a Vysokým

Celkem 2,4 kilometry dlouhý úsek ze Sklenařic do Vysokého nad Jizerou má v plánu rekonstruovat Liberecký kraj. O podporu tohoto projektu za necelých 70 milionů korun požádá z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Rozhodla o tom na své schůzi Rada Libereckého kraje. Podrobnosti na Našem Pojizeří

V Jablonci nad Jizerou rozsvítí vánoční strom už 23. listopadu

Městský úřad v Jablonci nad Jizerou, místní dobrovolné spolky a Katolická farnost zvou na slavnostní rozsvícení Vánočního stromu, které se bude konat v sobotu 23. listopadu 2019 od 14 hodin v Pilišťatech u hájenky. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě nehody ve stejný den za Hodkovicemi u odbočky na Jablonec
Kanibalky vyhnaly část obecenstva, většina se královsky bavila
U Vysokého nad Jizerou se srazila tři auta, na místě několik zraněných
Ladný pohyb zaplnil Jabloneckou sportovní halu
Hrad Vítkovec u Milčanského rybníka zničila třicetiletá válka

Nejčtenější články

21.11.: Hasiči zasahovali při požáru rodinného domu v Držkově
20.11.: U odbočky na Rádlo narazilo auto do divočáka
22.11.: Jarda Dočkal – 80!

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn