Dny lidové architektury představí vodní mlýny i největší roubenku

10.07.2019 11:21:05 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Malá Skála,Bedřichov,Jablonec nad Nisou,Železný Brod,Harrachov

Dny lidové architektury představí vodní mlýny i největší roubenku

Vybrané pozoruhodné historické stavby typické pro Liberecký kraj budou moci lidé navštívit již posedmé v rámci Dnů lidové architektury, které se konají o víkendu 13. a 14. července. Návštěvníky čekají komentované prohlídky, ukázky tradičních řemesel, divadelních představení či vystoupení folklorních souborů.

„Tyto objekty se otevírají u příležitosti Dnů lidové architektury po celé republice. Lidé tak mají příležitost obdivovat důmyslné stavby našich předků, kde vše mělo svůj účel a rozhodně se neplýtvalo materiálem ani místem. Některé stavby jsou domy tehdejších bohatých sedláků, ale k vidění jsou i chaloupky, jejichž majitelé měli hluboko do kapsy," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dny lidové architektury nabízí prohlídky a zábavný program ve vybraných technických, řemeslnických nebo hospodářských objektech. Vidět je možno velké usedlosti (Bičíkův statek v Příšovicích, Dlaskův statek v Dolánkách, Boučkův statek na Malé Skále nebo největší roubenku severních Čech - Víseckou rychtu v Kravařích), vodní mlýny (Janatův mlýn, Dolení-Babákův mlýn), chalupy sklářů (Liščí bouda v Kristiánově, Harcubova chalupa v Harrachově), tkalců a soukeníků (Běliště v Železném Brodě) nebo pilníkářů (Červená roubenka v Semilech).

Tradiční technickou stavbou je i vesnická kovárna (skanzen v Dolních Pertolticích). Hrázděnou architekturu zastupuje vesnický dům ve skanzenu v Dolních Pertolticích nebo Führichův dům v Chrastavě. S vesnickou zábavou je spojen Beranův hostinec v Trávníčku a jak správně nahodit udičku? To ukáží v expozici rybářství a rybníkářství v Památníku K. H. Máchy v Doksech.

Výlet po zajímavých stavbách lidové architektury lze spojit s dalšími zajímavými akcemi v Libereckém kraji. Tipy na výlety, kalendáře akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webech www.liberecky-kraj.cz a www.npu.cz nebo na facebookové stránce Liberecký kraj cestou necestou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zastávka Dnů lidové architektury bude i v Liščí boudě na Kristiánově
Dny lidové architektury zavedou i na Liščí boudu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci funguje projekt Nezakopni o paragraf

Jablonec získal účelovou dotaci přesahující 30 tisíc korun z Dotačního fondu Libereckého kraje. Finance jsou určené na projekt prevence kriminality nazvaný Nezakopni o paragraf 2019. „Prostřednictvím projektu Nezakopni o paragraf 2019 chceme pomoci dětem, které se dostaly do střetu se zákonem, těžko se začleňují, nebo mají problémy výchovné," řekl náměstek primátora pro oblast sociální, zdravotní a humanitní David Mánek a dodal, že projekt má vést ke snížení rizikového chování a recidivy dětí. Celkové náklady projektu jsou necelých 52 tisíc korun, dotace z Dotačního fondu Libereckého kraje, z programu Prevence kriminality, činí 34 tisíc korun. Zbylých bezmála 18 tisíc zaplatí Jablonec z městské kasy. Projektu se v květnu zúčastnili žáci ze základní školy v Kamenné ulici.

Krakonošovy letní podvečery popatnácté na jilemnickém náměstí

V polovině července patří Masarykovo náměstí a nádvoří zámku v Jilemnici už pravidelně na čtyři dny velké regionální kulturní přehlídce nazvané Krakonošovy letní podvečery. Letos tuto akci již popatnácté pořádá Jilemnicko - svazek obcí od středy 17. do soboty 20. července. Podrobný článek na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krakonoši došla trpělivost s lidskými odpadky! Od 1. srpna uzavře hory
Obrazem: Závod veteránů Okolo Elišky 2019
Nejen o Rallye Dakar bude povídat Milan Engel
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Dobrodružství s přírodou
Při nehodě čtyř aut v Krásné Studánce zemřel jeden člověk

Nejčtenější články

14.07.: Obrazem: Letní hasičská country zábava v Tanvaldě
14.07.: Obrazem: Přípravné utkání FK Velké Hamry - FK Jablonec B
14.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn