Divadlo v Jablonci obsadili lidožravci z Afriky

14.05.2017 14:29:49 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Divadlo v Jablonci obsadili lidožravci z Afriky

Zdeněk Svěrák a další herci Divadla Járy Cimrmana absolutně vyprodali Městské divadlo v Jablonci. Představení Afrika aneb Češi mezi lidožravci zrežíroval ještě zesnulý Ladislav Smoljak. Během večera jsme se dozvěděli, že spis o cestě Cimrmanologů do nitra Afriky se našel v železnobrodském muzeu, kde byl ovšem poškozen velkou vodou.

Představení bylo rozděleno na dvě části. Ta první přinesla vědeckou rozpravu a vysvětlení části druhé. Pikantností bylo rozhodně sdělení o významu hesla ´Jmelí´, které je podle Cimrmana používáno ve všech bižuterních provozech. Část druhá pak patřila hře samotné.

Zmíněná, v pořadí již čtrnáctá Cimrmanova hra, je sondou do nitra rovníkové Afriky, kde žije pouze populace lidožravců, jak jsou tito bílí černoši autorem nazýváni. Jelikož se však jedná o skupinu kanibalů se sklonem k výuce cizích jazyků a lásce k poezii, naučí je misionář Cyril Metoděj nejen češtině, ale i recitaci mnoha básní z pera Josefa Václava Sládka. Právě tyto klasické české básně zachrání výpravě život a následně přivedou hlavní představitele kmene na půdu naší republiky. Učenlivost lidožravců rovněž usnadnila Cimrmanovi překlad hry a zkrátila její délku z původních osmi a půl hodiny o podstatnou část.

Zdeněk Svěrák se svými kolegy Městské divadlo v Jablonci naplnil až po okraj, přičemž diváky tvořili zástupci všech věkových skupin. Cimrmanovské hrátky s češtinou vnesly do divadla skvělou náladu a smích v divadle téměř neutichal. Večer se tak nesl ve znamení smíchu, potlesku a rozverné atmosféry, což se nezměnilo ani během závěrečných děkovaček, které protagonisté pojali rovněž osobitě a potěšen jimi byl nejen sám Jára Cimrman, ale i Josef Václav Sládek v publiku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v květnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pro náš kraj chci pracovat se stejným nasazením, jako pro Harrachov
Hasiči zasahovali po překopnutí plynového potrubí v Jablonci
V Tyršově parku má jablonecká městská policie nové stanoviště
Autobusy se na Ostrém rohu vrátí na své trasy
V Jablonci nad Nisou hlasovalo na stanovišti drive-in 34 voličů

Nejčtenější články

28.09.: VIDEO: Retro rádia vystavují na Městském úřadě v Rychnově
30.09.: Pro náš kraj chci pracovat se stejným nasazením, jako pro Harrachov
28.09.: Měsíc bude uzavřená část ulice Pod Skalkou v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn