Dešťová voda z Betlémské kaple je na ulici pitná. Díky nanofiltru z TUL

25.09.2019 16:28:33 | Autor: Barbora Jónová | Rubrika: Školství | Obce: Liberecký kraj

Dešťová voda z Betlémské kaple je na ulici pitná. Díky nanofiltru z TUL

Umělec Richard Loskot, který vede ateliér na naší fakultě umění a architektury, se rozhodl nabídnout vodu kolemjdoucím, pomohlo mu v tom filtrační zařízení navržené Jakubem Hrůzou, které využívá nanovlákenné membrány vyvíjené na CxI. Membrány jsou určené pro recyklaci mírně i silně znečištěných odpadních vod. Veřejné pítko je součástí výstavy Za pravdu, která připomíná 650 let od narození mistra Jana Husa, kazatele z Betlémské kaple.

Dešťové srážky z kaple běžně odvádí okap do kanalizace, Richard Loskot, absolvent naší fakulty umění a architektury a nyní její pedagog, ji chtěl ještě využít. K tomu, aby se lidé osvěžili a aby jim osvěžení na tomto symbolickém místě připomnělo odkaz nejznámějšího českého reformátora.

To je smyslem celé výstavy Za pravdu, kterou u příležitosti výročí 650 let od narození mistra Jana Husa a také 30 let od sametové revoluce pořádají Galerie Jaroslava Fragnera, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta umění a architektury TUL, Knihovna Václava Havla, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i., Národní filmový archiv a Nakladatelství Argo.

„Pravdu nechápeme jako přesné a jediné správné tvrzení, ale jako rámec, na kterém jsme se dohodli v diskusi. Můžeme tak říct, že pravdu chápeme jako právo. Ta slova jsou si blízká. Právě mistr Jan Hus obhajoval nejen z kazatelny této kaple pravdu, že každý má právo rozumět Písmu svatému. A právo na vodu má podle mě také každý, i když ne každý k ní má přístup," říká Richard Loskot. Spolu se skupinou umělců, architektů a techniků nazvanou UAII proto vymyslel projekt Voda pro tebe - pítko, které dešťovou vodu svedenou ze střechy Betlémské kaple filtruje na pitnou.

Nešlo by to bez přispění špičkové vědy. A umělec k ní neměl daleko. Ze sídla fakulty umění a architektury jen asi 50 metrů do vedlejší univerzitní budovy, ve které sídlí Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI). Jakub Hrůza, který zde pracuje na Oddělení nanotechnologie a informatiky (iNTEC), už před třemi lety světu představil unikátní nanomembránu, která dokáže nejen dešťovou, ale i odpadní vodu přeměnit na pitnou. Membrána vyvíjená pracovníky iNTECu, dnes už používaná v provozu k čištění odpadních vod, dokáže z vody účinně odstranit jak nečistoty, tak bakterie a další nebezpečné látky. Více o unikátním filtru zde https://tuni.tul.cz/rubriky/veda-a-vyzkum/id:81622/nasi-vedci-vyvinuli-unikatni-nanovlakennou-membranu

Výstava Za Pravdu nabízí do 10. října 2019 výstavy, diskuze, koncerty, performance, promítání a další doprovodný program. Po dobu jejího trvání v Lapidáriu a dvorním traktu Betlémské kaple se můžete také osvěžit z pítka od Richarda Loskota a Jakuba Hrůzy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Studentka TUL vytvořila alternativní oblečení pro české olympioniky
TU Liberec vyvíjí chameleoní kamufláž pro armádu
Studenti strojní fakulty TUL představili třetí formuli, má jméno Anička
Robot z liberecké univerzity má pomoci s dekontaminací reaktorů
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Uzavírka chodníku v jablonecké ulici SNP

Do 24. ledna budou probíhat stavební práce na chodníku ulice SNP v Jablonci nad Nisou. Důvodem je havárie podzemního vedení plynu. Oprava plynárenského vedení zabírá téměř čtyři čtvereční metry chodníku ulice SNP, dělníci tu budou pracovat do 24. ledna. Nový povrch pak chodník získá nejpozději do konce dubna tohoto roku.

Potravinová banka se opět dočká podpory od Libereckého kraje

Částku 300 tisíc korun poskytne kraj Potravinové bance Libereckého kraje, z.s. Její činnost spočívá v darování, rozdělování a dobrovolné bezplatné pomoci. Shromažďuje neprodejné a zdravotně nezávadné potraviny věnované zdarma obchodními řetězci, výrobci potravin i samotnými obyvateli a skladuje a přiděluje je humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Posláním potravinové banky je boj proti hladu a proti plýtvání potravinami. Potravinová banka Libereckého kraje, z.s. vznikla jako čtvrtá v České republice a v krajské metropoli funguje od léta 2013. Sídlí v prostorách bývalé pošty v Liberci, v ulici Pionýrů v Rochlici. „Potravinová banka je jediným zařízením svého druhu v kraji a jedná se o dobře fungující příklad jak pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují," prohlásil Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemřel předseda senátu Jaroslav Kubera. Pietní místo bude i v Jablonci
Jablonecké městské lázně se musely uzavřít
V roce 2019 dokončili zateplení DPS Palackého v Jablonci
Kraj prověřuje funkčnost systémů v domovech pro mentálně postižené
Lyžáky na tanvaldské sportovce

Nejčtenější články

18.01.: Obrazem: Made in Jablonec 2020
19.01.: Třetí ročník NERROX Cupu 2020 proběhl úspěšně
18.01.: Obrazem: Druhá atletická Halová středa

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn