Deset let uběhlo od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

04.11.2019 19:15:39 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Příchovice,Kořenov,Liberecký kraj

Deset let uběhlo od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

4. listopadu 2009 v 15.00 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Tuto oblast slavnostním podpisem memoranda vyhlásili pod záštitou radního Libereckého kraje pro oblast zemědělství a životního prostředí Jaroslava Podzimka zástupci tří polských a tří českých institucí: Astronomický ústav Wrocławské univerzity, Astronomický ústav AV ČR, Správa CHKO Jizerské hory, Lesy ČR, Krajské ředitelství Liberec, Nadleśnictwo Świeradów a Nadleśnictwo Sklarska Poręba.

Tma začíná být ohroženým druhem - psali při 5. výročí Jizerské oblasti tmavé oblohy. Dnes musíme konstatovat, že tma se již stala ohroženým druhem. V některých místech naší Země se noc vytrácí velmi nápadně, někde velmi nenápadně, zato vytrvale a někde stále ještě najdeme místa s přirozenou tmou neovlivněnou umělým osvětlováním lidí.

Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse, rapidně přibývá. Dvě třetiny obyvatel Země žijí v oblastech zasažených světelným znečištěním. Chceme ztratit krásu vesmíru, která je součástí lidské civilizace od jejího počátku?

Česko polská Jizerská oblast tmavé oblohy vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 jako první taková oblast v Evropě a první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě. Iniciativa přišla v roce 2008 z Polska.

Další spolupracující instituce, které se v posledních deseti letech zapojily: Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti, Muzeum Jizerských hor - ČSOP Jizerka, Turistický region Jizerské hory, Liberecký kraj, Panský dům, Sklárna a Pyramida - majitelé manželé Dudovi.

Nad akcemi připomínajícími 10. výročí založení Jizerské oblohy tmavé oblohy přijal záštitu Ministerstva životního prostředí ministr Richard Brabec.

Po deseti letech je Jizerská oblast tmavé oblohy známá

Hranice Jizerské oblasti tmavé oblohy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Když si sednete k jedné z hraničních nebo informačních cedulí Jizerské oblasti tmavé oblohy, budete překvapeni, kolik lidí o její existenci ví, příp. kolik lidí aspoň ví, že tmu je dnes potřeba chránit. Za deset let udělala v tomto smyslu Jizerská oblast tmavé oblohy velký kus propagace této problematiky. Jednou z významných akcí je co do informovanosti každoroční veletrh cestovního ruchu v Jablonci nad Nisou Euroregion, kde Jizerská oblast tmavé oblohy "vystavuje".

Každoročně na Jizerce a také v polském Orle proběhne několik akcí pro veřejnost, např. Hvězdičková noc, Den a noc na Jizerce, Dětský den s Vílou Izerínou. Zatímco na české straně se více věnujeme akcím pro veřejnost, na polské straně to jsou především trvalá místa pro využití turisty - naučná planetární stezka, sluneční hodiny a další.

Jizerská oblast tmavé oblohy si při svém vzniku dala do vínku upozornit na to, že tma začíná být ohroženým druhem a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat. A to se rozhodně povedlo.

Jizerská oblast tmavé oblohy je vzorem pro další v Evropě

Tisková konference k výročí 10 let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy Po vzoru Jizerské oblasti tmavé oblohy vznikly další oblasti v Evropě. V roce 2010 to byl Park tmavej oblohy Poloniny (Slovensko), v roce 2013 to byla Beskydská oblast tmavé oblohy (česko-slovenská oblast) a Park hvězdného nebe Bieszczady (Polsko), v roce 2014 Manětínská oblast tmavé oblohy (Česká republika) a v roce 2015 Park tmavej oblohy Velká Fatra (Slovensko).

Česká republika je dnes v ochraně nočního životního prostředí na čelním místě v Evropě, ale oblastí nebo parků tmavé oblohy na světě stále přibývá, dnes jich je na světě k osmdesáti, z toho v Evropě přes třicet. V České republice se uvažuje ještě o vyhlášení oblasti tmavé oblohy na území Národního parku Podyjí, možná s přesahem do Rakouska.

Velikost oblasti je necelých 75 km2, nadmořská výška je nad 800 m. n. m. Z této oblasti je stále dobře vidět Mléčná dráha a počet hvězd viditelných očima je zde kolem 1.900 (ve městech 200, ve velkoměstech 20). V oblasti žije malá populace a je zde málo instalovaného umělého osvětlení (na české straně pouze obec Jizerka, na polské straně osada Orle a Chatka Górzystow). Hřebeny hor znemožňují přímou viditelnost světel z okolních měst a obcí. Je zde zachovalá příroda a vyhlášená Chráněná krajinná oblast, do které je možné noční životní prostředí snadno začlenit. Je to také velmi přitažlivá oblast pro turisty, kteří se tak na informačních tabulích dozvídají o dalším aspektu ochrany přírody a krajinného rázu.

Hranice Jizerské oblasti tmavé oblohy

Hranice Jizerské oblasti tmavé oblohy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Oblast se rozkládá podél horního toku řeky Jizery na území dvou států. Na české straně sahá od Martinského údolí, Václavíkovy Studánky přes osadu Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém Jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Hranice byly zvoleny tak, aby vedly většinou po hřebenech.

Hraniční cedule jsou na české straně umístěny: Václavíkova Studánka, příjezdová silnice, Martinské údolí, železniční most
Smědava, Promenádní cesta, Vlašský hřeben, Jezdecká cesta, Smrk, rozhledna-

Světelné znečištění

Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují
k efektivnímu spánku a životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko a je tudíž problémem i pro všechny, kteří žijí v širokém okolí zdroje.

Dopady světelného znečištění (více www.svetelneznecisteni.cz):

• ekonomie - nesprávné a neefektivní používání umělého světla způsobuje ztráty související s plýtváním vyrobené elektrické energie, odhaduje se (měřením z družicových snímků), že v ČR se ročně vysvítí světlo do zbytečných směrů za 2 miliardy korun
• bezpečnost - špatně navržené pouliční osvětlení a osvětlení okolních staveb může účastníky silničního provozu nebezpečně oslňovat, větší bezpečnost neznamená více svítit, ale svítit účelně
• astronomie - světelné znečištění uměle zjasňuje noční oblohu a ztěžuje, někdy přímo znemožňuje astronomům pozorování slabších objektů
kultura a estetika - uměle osvětlené nebe ochuzuje krajinu o významnou složku tmavé
hvězdné oblohy, která odedávna inspirovala a utvářela člověka
• zdraví - přemíra umělého světla v noci může vést u člověka k řadě vážných potíží
a nemocí
• životní prostředí - nedostatek tmy v noci narušuje přirozené střídání světla a tmy,
což má nepříznivý vliv na floru i faunu

Řešení světelného znečištění v České republice

V roce 2017 byla ministrem životního prostředí Richardem Brabcem ustavena pracovní mezirezortní skupina pro řešení světelného znečištění. Práce ve složení zástupců Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva vnitra, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva dopravy, Svazu průmyslu, Svazu měst a obcí ČR a České astronomické společnosti už byla zanesena do dvou usnesení vlády a jednotlivé resorty mají uděleny postupné úkoly. Některé výsledky práce už jsou uvedeny do praxe, například Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu mají shodné dotační tituly na podporu výměny veřejného osvětlení v obcích s parametry osvětlování šetrnými pro přírodu. Pracovní skupinu vede náměstek ministra životního prostředí Ing. Vladislav Smrž.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajské dotace míří i do oblasti cyklistické dopravy

Liberecký kraj vyhlásil dva dotační programy v oblasti dopravy. Peníze mohou zájemci využít například na projektové přípravy, rekonstrukci pozemních komunikací pro cyklodopravu, opravy cyklostezek či budování cykloturistických tras a terénních cyklistických stezek. „Na rozvoj cyklistické dopravy jsme letos vyčlenili 6 milionů korun. Chceme podpořit zejména výstavbu a rekonstrukci pozemních komunikací pro cyklodopravu. Žadatelům můžeme pokrýt až 70% způsobilých výdajů projektu. Na jeden projekt pak lze čerpat dle podmínek dotačního programu nejvýše dva miliony korun," uvedl Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. Projektovou přípravu staveb a rekonstrukcí půjde letos podpořit maximálně 800 tisíci korun na jeden projekt. Na tento dotační program vyčlenil kraj celkově 3 miliony. Žádosti mohou zájemci podávat od 20. ledna do 7. února 2020. Bližší informace k jednotlivým dotačním programům najdete na webu: https://dotace.kraj-lbc.cz/doprava.

V čele jabloneckého Eurocentra stojí dočasný jednatel

Rada statutárního města Jablonec nad Nisou odvolala jednatelku Eurocentra Jablonec, s.r.o., Janu Pěnčíkovou. Na její místo dočasně jmenovala Jana Zemana, aby tak zajistila stabilitu společnosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Made in Jablonec 2020
Běžci na lyžích závodili na Českém poháru ve Vrchlabí
Vyšší příjmy kraje poputují na opravu silnic, škol i domovů důchodců
Nová turistická razítka lze získat v sídle krajského úřadu
Obrazem: Druhá atletická Halová středa

Nejčtenější články

16.01.: V Jablonci se střetlo auto s tramvají
16.01.: Benecko poměřilo výkonnost lyžařů Liberecka s jinými kluby
16.01.: Policisté kontrolovali v Bedřichově rekreační chaty

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn