Definitivně skončily obavy o rozhlednu na Bramberku

13.05.2014 16:38:28 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Lučany nad Nisou

Definitivně skončily obavy o rozhlednu na Bramberku

30. duben roku 2014 se zapíše do dějin města Lučany nad Nisou jako den, kdy skončily roky nejistoty a obav o historickou rozhlednu na Bramberku. V tento den se víc jak stoletá věž na Bramberku konečně stala majetkem města.

Přestože měl starosta města Jiří Řešátko maximální podporu zastupitelstva a široké veřejnosti, vstupoval do aukční síně v kapli bývalého kláštera Sacré Coeur v Praze na Smíchově s malou nadějí. Do dražby o vyhlídkovou věž se totiž zapojil nečekaný počet zájemců. Ti během dramatické bitvy vyšponovali vyvolávací cenu 800 tisíc až na astronomických 2,5 milionu korun. Odvážný příhoz deseti tisíc na konečných 2 510 000 korun znamenal vítězství pro město Lučany.

Vydražení rozhledny na Bramberku znamená podle většinového názoru historický počin. Je přínosem pro význam města a symbolizuje úctu jeho představitelů k historickým i kulturním hodnotám. Přesto nelze pominout i ryze praktickou stránku věci, a tou je povinnost uhradit plnou výši vydražené ceny rozhledny do měsíce od dražby. Ještě před cestou na aukci přislíbily soukromé osoby i firmy finanční podporu blížící se v součtu jednomu milionu. Jednalo se o výraznou pomoc, bez níž by byl starosta v tvrdém dražebním boji bez šance. Přesto ještě zbývá nashromáždit obnos, jehož výši si město z rozpočtu dovolit nemůže.

Město zřídilo účet pro dárce

Jako reakci na zájem veřejnosti podílet se na tak významné události přispěním na koupi kamenné rozhledny na Bramberku a k ní přilehlých pozemků zřídilo město Lučany speciální účet u České spořitelny, kam mohou soukromé osoby i firmy zasílat finanční příspěvky. Číslo tohoto účtu je 80039-963239399/0800.

K případné platbě na účet je třeba uvést do textu svoje jméno nebo jméno firmy. Bez této informace by město nemohlo dárce náležitým a důstojným způsobem prezentovat.

Znovuotevřená rozhledna funguje čtyři roky, sto let jí bylo předloni

Historická rozhledna na Bramberku<br />Autor: Hana Hilleová Robustní stavba z žulových kvádrů se po mnohaleté odmlce znovu otevřela veřejnosti v srpnu roku 2010. Tomu předcházel úmorný byrokratický kolotoč, na jehož konci získal tehdejší starosta Ladislav Pivrnec pro město Lučany rozhlednu do pronájmu. Díky usilovné snaze a dokonce s osobním finančním přispěním jednotlivých zastupitelů se podařilo zchátralou věž uvést do provozuschopného stavu. A prvního srpna po 90 dřevěných schodech slavnostně vystoupali první návštěvníci. O dva roky později a za účasti stovek svých příznivců, oslavila kamenná kráska stoleté narozeniny.

Během čtyř let navštívily vyhlídkový ochoz ve výšce 18,5 metru z celkové výšky 21 metrů desítky turistů. Finance z téměř symbolického vstupného a především pak ze sbírky postačily jak na provoz, tak umožňovaly provést další záchranné práce a opravy.

Poslední větší opravu totiž zažila rozhledna roku 1992, rok poté co se stala jako součást privatizovaného majetku tehdejších Restaurací a Jídelen soukromým vlastnictvím manželů Jindříškových. Ti rozhlednu léta spolehlivě provozovali. Jejich finanční problémy však znamenaly úpadek i pro tolik oblíbenou rozhlednu. Problémy vyvrcholily definitivním uzavřením věže a znepřístupněním jejího bezprostředního okolí.

V posledních dnech tolik prezentovanou kamennou rozhlednu z dílny známého jabloneckého stavitele Roberta Hemmricha slavnostně otevřeli 16. června 1912. Nahradila původní dřevěnou, 16 metrů vysokou stavbu z roku 1889. Třípatrová trámová rozhledna však neodolala povětrnostním vlivům a tak lučanská sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory usilovala o tehdy velmi prestižní stavbu kamenné rozhledny. Mohutnou věž z místní žuly začali stavět po nashromáždění potřebných 14 000 v roce 1911.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oslava stoletého výročí rozhledny na Bramberku
Vzkříšený Bramberk láká turisty i svatebčany

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

K čelnímu nárazu osobního automobilu do sloupu došlo v sobotu 23. ledna odpoledne v obci Bohumileč. Na místě zasahovali hasiči ze stanice Turnov a zbrojnice Český Dub. Z místa nehody byla jedna zraněná osoba převezena do nemocnice k dalšímu ošetření. Další informace

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Firma TGK - Technika oblékla do skleněných šatů oceněné sídlo Lasvitu
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova

Nejčtenější články

24.01.: Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova
23.01.: Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
24.01.: Miloš Kratochvíl: Oba góly jubilejní

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn