Cestovní ruch balancuje na hraně přežití, prokázal průzkum v kraji

28.01.2021 15:38:00 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Cestovní ruch balancuje na hraně přežití, prokázal průzkum v kraji

Nejtěžším obdobím ve své historii prochází nyní cestovní ruch a jeho spřízněné obory. Koronavirová pandemie a s ní související vládní opatření prakticky zcela utlumila tyto oblasti podnikání. Liberecký kraj proto oslovil provozovatele ubytovacích zařízení, vyhledávaných turistických cílů i pořadatele exkurzí i tvůrce zážitkové turistiky. Prostřednictvím dotazníků, které mezi ně distribuoval, zjišťoval současnou situaci, aby mohl do budoucna vyvodit patřičné kroky k rychlému restartu celého oboru.

„Chtěli jsme mít představu, jaká je v našem kraji situace u ubytovatelů a provozovatelů turistických zajímavostí. Oslovili jsme jich šest set, takže si troufám tvrdit, že průzkum má vysokou vypovídací hodnotu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Data se sbírala od 8. do 15. ledna, průzkum byl anonymní. Zpět přišlo 188 vyplněných dotazníků. Nejvíce jich bylo zasláno provozovatelům ubytovacích zařízení, z nichž odpovědělo 135. Z výsledků vyplývá, že dopad současných opatření na podnikatele je drastický. Vydaná hygienická nařízení jsou plošná a nezabývají se aktuální situací v oboru - pro malá ubytovací zařízení platí stejná pravidla jako velké hotely.

Podnikatelé také zdůraznili, že majitelé menších penzionů a apartmánů nemají prakticky žádnou šanci dosáhnout na kompenzační programy. Výplata z těchto programů trvá měsíce, v některých případech doposud ani peníze nedorazily. Ti, kteří provozují zážitkovou turistiku či exkurze jako doplňkovou činnost pak nemají možnost kompenzace výpadku příjmů z cestovního ruchu.

„Velká část podnikatelů byla ráda, že se o jejich problémy Liberecký kraj zajímá. Průzkum totiž mimo jiné prokázal, že na úrovni státu se jejich poměry nikdo důkladně nezabýval," doplnila Vinklátová.

Libereckému kraji není složitá situace v cestovním ruchu lhostejná. Počátkem ledna ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou připravil dopis, jehož prostřednictvím apeloval na Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj a žádal vyšší podporu pro znovuoživení cestovního ruchu a gastronomie.

„Sektor cestovního ruchu je jedním z nejpostiženějších odvětví. Pokud tu nechceme mít v tomto směru pustou zemi, musí být podpora efektivní a systematická. Dlouhodobě s kolegy na Asociaci krajů poukazujeme na to, že je potřeba mít zákon o cestovním ruchu a zároveň stále narážíme na centrální úrovni na negativní postoj. V Rakousku takový zákon existuje. Neříkám, že řeší vše, ale dává jasný rámec. Teď se ukazuje, jak moc tady chybí, a věřím, že i kvůli této negativní zkušenosti nastane v tomto směru posun," uzavřela náměstkyně Vinklátová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V anketě Kraj mého srdce lze Liberecký kraj podpořit do konce února
Ralsko, Kozákov i Jizerská magistrála. Nový průvodce cyklistů krajem
Sdružení Český ráj i Svazek Krkonoše pro podporu cestovního ruchu
Kraj a hospodářská komora žádají o podporu cestovního ruchu
Krkonoše jsou druhou nejnavštěvovanější destinací pro letní dovolenou
Zážitková turistika nabídne mačkání skla i Kubíkův týden

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj

Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj Renomovaný režisér a producent David Rauch (Po strništi bos, Příběh kmotra, Tři bratři, Lidice či videospoty pro ZOO Praha) v současné době natáčí s kameramanem Martinem Štěpánkem v Geoparku Český ráj videospot pro 1. celosvětový filmový festival Globálních geoparků UNESCO v Koreji. Více podrobností

Lhůta pro podání žádosti v kotlíkových dotacích se prodlužuje do 31. května

S žádostí o nový kotel může uspět ještě více zájemců. Krajští radní totiž schválili další prodloužení lhůty pro podání žádostí v programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji. Jde o již druhé prodloužení. Původně byla uzávěrka pro žádosti loni 30. listopadu, poté se protáhla do konce letošního února a nyní by měl být termín 31. května tohoto roku. „Program je sice v současné době vyčerpán, ale očekáváme, že další peníze ještě přijdou od státu. Chtěl bych proto apelovat na všechny zájemce o výměnu starých zdrojů vytápění za nové, aby se i nadále hlásili," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Máchův kraj, sídlo ševce Jíry i revizora Anděla
VIDEO: Na křižovatce Rádelský mlýn se už jezdí v novém pruhu
Po předjíždění řidič v Huti druhého vybrzdil a narazili do sebe
Bohužel, ten výsledek odpovídá hře…
Kolečko bude o víkendu zavřené, důvodem jsou mezinárodní závody

Nejčtenější články

23.02.: FOTO: Hořela chalupa na Smržovce, hasiči nasadili i zařízení Cobra
22.02.: V Tanvaldu padala se sněhem i krytina ze střechy, hasiči ji zabezpečili
22.02.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Železném Brodě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn