Čeští sdruženáři poznali na úvod Světového poháru rub i líc úspěchu

04.12.2018 18:56:31 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Čeští sdruženáři poznali na úvod Světového poháru rub i líc úspěchu

Den a noc připomínaly výkony českých reprezentantů v severské kombinaci při startu nového ročníku Světového poháru. O své dojmy se podělili na úterní tiskové konferenci v Praze.

Skandinávské turné zahájili ve finském středisku Ruka u Kuusama vynikajícím čtvrtým místem Tomáše Portyka hned v prvním individuálním závodu sezony a lichotivou pátou příčkou štafety. O týden později při trojdílné sérii v Lillehammeru přišlo naopak zklamání, když nezískali ani jediný bod.

Pohled do historie však napoví, že ze Severu, kde kromě formy zpravidla o výsledku rozhoduje i kus štěstí v náročné větrné loterii na skokanském můstku, čeští sdruženáři příliš bodů nikdy nepřivezli. Světový pohár pro ně začal vlastně až při následujících závodech.

Tomáš Portyk: Soupeřem sám sobě

„Přiznám se, že se starty ve Skandinávii mám problémy, protože se mi tam nikdy nedařilo. Věděl jsem, že jsem na tom tentokrát velice dobře, protože jsem v přípravě odtrénoval vše, co jsem měl. Jel jsem tam však bez velkých očekávání a spíše si vše vyzkoušet. V Ruce se mi ale sešlo úplně všechno a čtvrté místo byla nečekaná bomba!," ohlíží se za vydařenou premiérou ve Finsku nejlepší český reprezentant Tomáš Portyk.

V součtu umístění i za štafetu v Ruce obdržel Portyk od Mezinárodní lyžařské federace ocenění „Sportovec týdne". Jenže za pár dnů v Lillehammeru už bylo všechno jinak. Ačkoliv v kvalifikaci i zkušebních kolech skákal daleko a v pořadí se držel kolem desítky, v samotných závodech předvedl pouze (pod)průměrné výkony, které nedávaly naději na zlepšení v běžecké části.

„Můstky v Lillehammeru, zejména ten menší, nemám v oblibě a dost se s nimi peru. Když jsem stál na nájezdu, jako by mi v hlavě secvaklo, že jsem byl ve Finsku čtvrtý a že to musím znovu zopakovat. Prostě jsem sám na sebe vyvíjel zbytečný psychický tlak. Je to pro mne určitě ponaučení do dalších závodů. Naštěstí teď má Světový pohár třítýdenní přestávku a pokračuje krátce před Štědrým dnem v Ramsau, což je naopak můj oblíbený můstek. Věřím, že tam opět zaberu a že z toho bude vydařená sezona," zdůvodňuje výpadky Tomáš Portyk.

Ondřej Pažout: Dohánění tréninkového manka

Tisková konference českých sdruženářů<br />Autor: Archiv SLČ, severská kombinace Za premiéru v Ruce udělil reprezentační trenér Marek Šablatura Tomáši Portykovi i dalším reprezentantům Lukáši Daňkovi, Ondřeji Pažoutovi a Janu Vytrvalovi, kteří sotva odrostli juniorskému věku, absolutorium. Po Lillehammeru už musel u některých řešit operativně individuální přípravu.

„Tomáš Portyk skákat samozřejmě umí a běh se každému občas nepovede. Určitě se v dalších závodech zlepší - jen si na sebe nesmí nakládat tak vysoká očekávání, neboť přemíra snahy zatěžuje psychiku. U juniorského mistra světa Ondřeje Pažouta jsme věděli, že v běhu to nebude žádná sláva, neboť jeho tréninkové manko po zranění ramene a dvou operacích bylo obrovské. Horší je, že se mu nevedlo na můstku. V oficiálních trénincích i zkušebních kolech se mu celkem dařilo, ale v soutěži se hodně trápil. Dohodli jsme se proto, že do konce roku vynechá Světový pohár a zaměří se na trénink vytrvalosti a skoku," říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Na Lillehammer nebude v dobrém vzpomínat ani Jan Vytrval, bronzový medailista z letošního světového šampionátu juniorů, jenž předtím zabojoval v Ruce ve štafetách, kdy se mu podařil i nejlepší skok na Severu. Ve druhém individuálním závodu v Norsku měl totiž v běhu po kolizi s dalšími sdruženáři těžký pád, který se naštěstí kromě bolestivých naraženin obešel bez vážnějšího zranění. „Je na tom určitě výborně běžecky. Ve skoku se snaží, hodně o tom přemýšlí - zdá se mi, že někdy až moc. Zkoušíme nové věci v technice, ale zatím ještě nejsou zažité," vysvětluje Marek Šablatura.

Talentem je nepochybně i Lukáš Daněk, jehož v posledních měsících limitují problémy s kolenem. Na body mezi elitními seniory zatím nedosáhl ani on. „Na to, že trénoval omezeně, předvedl v Ruce výborné běhy. Ve štafetě zajel první polovinu svého úseku vůbec nejrychleji ze všech účastníků a ujížděl dokonce Noru Riiberovi za sebou. Bohužel, skokansky se stále trápí. Před sezonou vyměnil značku lyží a dosud si na ně nezvykl," uvádí Marek Šablatura.

Miroslav Dvořák: Postupný návrat zpátky

V minulých dnech zahájil pozvolnou přípravu také nejzkušenější český reprezentant Miroslav Dvořák. Kontrolní výtěry už u něj nepotvrdily výskyt zlatého stafylokoka, navíc i prodělaná borelióza není aktivní. Trénink zahájil ve spolupráci s fyzioterapeutkou Johanou Šťastnou a v posilovně s koučem juniorů Martinem Zemanem. Minulý víkend absolvoval v Ramsau první tři skokanské tréninky. Od neděle 9. prosince pojede na přípravu s reprezentačním týmem, poté ho čeká individuální trénink v domácích podmínkách.

České sdruženáře čeká tento týden v Liberci fyzioregenerační blok zaměřený na vnitřní svalstvo a také posilovna. V neděli 9. prosince se vydají na skokanské soustředění pravděpodobně do Ramsau, neboť ve střední Evropě má většina středisek problémy se sněhem.

Světový pohár pokračuje ve dnech 22. a 23. prosince právě v Ramsau a pod vedením asistenta Vladimíra Šmída se ho zúčastní trojice Lukáš Daněk, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. K dispozici tam budou mít hned tři servismany - Petra Lampu, Miroslava Kopala a Vladimíra Sedláčka. Trenér Marek Šablatura bude naopak dohlížet na individuální přípravu Ondřeje Pažouta.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Sdruženáři při startu SP naráží na problém. Skandinávie je bez sněhu!
Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci
Na Letní Grand Prix míří čeští sdruženáři z plné přípravy
Sdruženáři na startu přípravy: Pažout se zlomeninou a Portyk pořezaný

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na zasněžených silnicích v kraji havaroval autobus a vzňal se sypač

Havárie autobusu u Lomnice nad Popelkou si vyžádala pouze hmotné škody. Řidiči ani přepravovaným osobám se naštěstí nic nestalo. Pravděpodobně technická závada na části pohonné jednotky způsobila zahoření nákladního automobilu u obce Smrčí nedaleko Mírové pod Kozákovem. Další informace

Český ráj je oficiální certifikovanou turistickou destinací

Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism spustily v letošním roce nový systém podpory a řízení cestovního ruchu. Sdružení Český ráj, z. s., se jako oblastní organizace destinačního managementu přihlásilo k certifikaci a splnilo podmínky tohoto systému. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté
Skiareál Ještěd startuje sezonu večerním lyžováním
V Rádle přivítali advent a rozsvítili vánoční strom i s velbloudem
Karel Gott si v jablonecké mincovně osobně vyrazil novou medaili

Nejčtenější články

12.12.: Havárie v budově SŠ řemesel v Jablonci uzavře Podhorskou ulici
14.12.: Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
13.12.: Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Úsporné sprchové hlavice EcoXygen, díky kterým ušetříte až 75% vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT