Čeští biatlonisté vstoupili do MS senzačním bronzem

14.02.2020 14:29:52 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

V krásném prostředí v italské Anterselvě začalo letošní mistrovství světa v biatlonu a v zahajovací den bylo i krásné počasí. Krásný den oslavila česká smíšená štafeta výborným výkonem a ziskem bronzové medaile. Čtenářům nemusíme připomínat, že členy této úspěšné sestavy byli závodníci jabloneckého klubu SKP Kornspitz.

Sestava Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář. Přesně sestavená v tomto pořadí, od začátku závodu bojovala na špici mistrovského závodu.

Čeští reprezentanti se od začátku pohybovali v popředí. Eva Kristejn Puskarčíková, i přes jedno dobití při první položce, předávala pátá ve skupině jedoucí o třetí místo. Na druhý úsek nastoupila Markéta Davidová, známá skvělými výkony hlavně ve štafetách, což ke spokojenosti fanoušků jak na místě konání, tak i u televizních obrazovek. Opět měla velmi rychlý běh podpořený přesnou střelbou. Po střelbě vestoje, postupně její náskok stahuje a nakonec se dostává před ni na druhé místo. Ondřej Moravec vyjížděl se ztrátou 12 sekund na vedoucí Norsko, ale tohle manko se postupně rozplývalo. Ostřílený biatlonista neminul ani jeden terč, velmi dobře běžel a předával pouze pět sekund za stále vedoucím norsko-italským duem. Moravec byl na svém úseku třetí nejlepší.

Finišman Michal Krčmář měl za sebou soupeře o 28 sekund zpět, medaile se blížila. Vleže si český biatlonista počínal bravurně, ani jednou neminul a když úspěšně dobil jeden náboj při stojce, začal realizační tým Česka připravovat oslavy, již to horší být nemohlo a na cílové rovince mohl „Bimbo" oslavovat.

Pro zlatou medailí si v poklidu jelo Norsko, podobně jistá pozice byla stříbrné Itálie a bronzové České republiky. Čeští biatlonisté byli se střelbou 0+2 nejpřesnější ze všech a také nejrychlejší. Medaili ze světového šampionátu slaví po třech letech a potřetí v historii této disciplíně. Pro Moravce je to šestá medaile, čímž vyrovnal historický zápis Gabriely Koukalové.

Na vítězné Nory, kteří v sestavě Marte Olsbuová Röiselandová, Tiril Eckhoffová, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö obhájili světový titul, ztratili Češi 30,8 sekundy. Za domácími Italy zaostali přibližně o patnáct sekund. Zklamali favorizovaní Francouzi, kteří nabrali velkou ztrátu v ženské polovině závodu a skončili sedmí.

Smíšená štafeta (4x6 km):

1. Norsko (Röiselandová, Eckhoffová, T. Bö, J.T. Bö) 1:02:27,7 (0 trest. okruhů + 7 dobíjení), 2. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch) -15,6 (0+6), 3. Česko (Kristejn Puskarčíková, Davidová, Moravec, Krčmář) -30,8 (0+2), 4. Německo -49,2 (1+11), 5. Ukrajina -56,1 (1+7), 6. Rusko -59,4 (0+8), 7. Francie -1:08,6 (1+9), 8. Rakousko -1:39,2 (1+7), 9. Finsko -1:39,5 (0+10), 10. Švýcarsko -1:50,5 (2+14).