Česko kompletně dokončilo přechod na DVB-T2

03.11.2020 15:18:02 | Autor: Štěpánka Filipová a Petr Ježek | Rubrika: Kultura | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Česko kompletně dokončilo přechod na DVB-T2

Česká republika kompletně přešla na vysílání ve standardu DVB-T2. 28. října došlo k vypnutí posledního velkého DVB-T vysílače a diváci v celé zemi tak mají mít digitální vysílání v lepší kvalitě.

„Ani ne za rok přešla celá Česká republika na nové televizní vysílání. A to i přes to, že kvůli jarní vlně epidemie Covid-19 muselo dojít téměř k čtyřměsíčnímu přerušení přepínání," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Období přelaďování a výměn televizních přijímačů, které pro některé domácnosti začalo už v letech 2017/18, tak s koncem letošního října skončilo. Týkalo se nejméně 2,5 milionu českých domácností, které bezplatné pozemní televizní vysílání využívají. Diváci díky DVB-T2 i nadále mají všechny nejsledovanější televizní programy zdarma a zpravidla v lepší i HD kvalitě."

Cílem přechodu bylo, při zajištění stávajícího rozsahu a dostupnosti bezplatného celoplošného televizního vysílání, uvolnit kmitočty 700 MHz pro vysokorychlostní datové služby. Vycházelo to z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady z května 2017. Nyní je tedy 700 MHz plně k dispozici pro mobilní sítě. Uvolňování v ČR přitom začalo už během přípravy evropské harmonizace pásma UHF v roce 2016. Postup připravilo a následně realizovalo právě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s partnery.

„Během přechodu na DVB-T2 byly v letech 2017/2020 dočasně v provozu přechodové sítě DVB-T2 tak, aby české domácnosti měly dostatek času na výměnu přijímacích zařízení a zároveň byly vždy dostupné celoplošné televizní stanice. Data o prodeji TV přijímačů, které umožňují příjem DVB-T2, ukazují, že přechodové sítě měly na přechod na DVB-T2 pozitivní vliv," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Klíčovou roli sehráli provozovatelé vysílacích sítí. Zajistili potřebné kroky podle Technického plánu přechodu, který připravil Český telekomunikační úřad ve spolupráci s Koordinační expertní skupinou MPO. Zahrnoval jak sestavení přechodových sítí, tak zahajování provozu nových finálních sítí DVB-T2 a vypínání sítí DVB-T v jednotlivých oblastech republiky. Celkem se vyplo 182 vysílačů a dokrývačů čtyř celoplošných sítí DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi, Czech Digital Group a Digital Broadcasting. Přechod na DVB-T2 v tuto chvíli znamená dostupnost bezplatného zemského televizního vysílání minimálně do roku 2030.

Poznámka: Připomeňme, že ne všude znamená přechod na DVB-T2 zlepšení. Rodiny, které kvůli stále dobré televizi, nechtěli kupovat novou, jsou doslova v područí set-top boxů, což jsou zařízení na úrovní konce minulého století, na kterých se špatně přepínají programy, najdou například ani přečíslovat, mají mnohem menší možnosti menu a voleb v televizi a ořezaný mají třeba i teletext... Takže u mnohých domácností došlo ke zhoršení informovanosti, ale hlavně příjmu programů televize.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Óda na Set top box aneb Jak jsme se propadli o 30 let zpět
V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky
Přelaďte na nový signál DVB-T2 včas
ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

K čelnímu nárazu osobního automobilu do sloupu došlo v sobotu 23. ledna odpoledne v obci Bohumileč. Na místě zasahovali hasiči ze stanice Turnov a zbrojnice Český Dub. Z místa nehody byla jedna zraněná osoba převezena do nemocnice k dalšímu ošetření. Další informace

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Firma TGK - Technika oblékla do skleněných šatů oceněné sídlo Lasvitu
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova

Nejčtenější články

22.01.: Na jablonecké křižovatce se srazil autobus s kamionem
22.01.: Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
24.01.: Sněhuláci vyrostli za mateřskou školkou v ulici Arbesova

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn