Celníci a inspektoři odhalili obchod s tygry. Probíhal i v Libereckém kraji

18.07.2018 17:38:01 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Celníci a inspektoři odhalili obchod s tygry. Probíhal i v Libereckém kraji

Celníci a policisté rozkryli v pondělí 16. července organizovanou skupinu obchodující s chráněnými živočichy, konkrétně tygry. Tři osoby již čelí obvinění z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, navrženo je i vazební vyšetřování.

Více než rok celníci shromažďovali důkazní materiál proti skupině osob české a vietnamské národnosti organizující nelegální obchod s produkty z chráněných živočichů, konkrétně s tygry. Tyto osoby, žijící v České republice, obchodovaly s mrtvými nebo živými tygry, které následně usmrcovaly a zpracovávaly na produkty tradiční čínské medicíny. „Česká republika má podle ČIŽP druhou největší vietnamskou komunitu v Evropě, což je pravděpodobný důvod vyšší úrovně obchodu s těmito komoditami," řekl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Spolupracovali celníci, inspekce i policie

Služba kriminální policie a vyšetřování územního odboru Česká Lípa přijala od příslušníků Generálního ředitelství cel v červnu letošního roku návrh na zahájení trestního stíhání tří osob podezřelých ze spáchání přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. „Od tohoto okamžiku jsme s nimi na případu spolupracovali na jednotlivých úkonech trestního řízení. K samotnému zadržení podezřelých došlo v pondělí 16. července v časných ranních hodinách, kdy současně na několika místech republiky proběhly i domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor. Zadrženými osobami jsou tři muži ve věku 35, 56 a 67 let s trvalými bydlišti v Praze, na Českolipsku a na Žatecku," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Zajištěná těla a kůže zvířat<br />Autor: Archiv Policie ČR Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor provedli v pondělí příslušníci Generálního ředitelství cel za policejní asistence, a to konkrétně na pražské tržnici SAPA, v obci Bášť, v obci Karlštejn, v Žatci a na Doksku. Na akci se podílelo i 175 příslušníků celní správy, 6 inspektorů ČIŽP a pracovníci veterinární správy. Zajistili tělo usmrceného tygra, 4 kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty (masox a tygří víno). Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl, a finanční hotovost v celkové výši 1 838 100 korun.

Podle mezinárodní úmluvy CITES na ochranu zvířat před nadměrným komerčním využíváním jsou tygři druhem kriticky ohroženým vyhynutím. „Zajištěné důkazy budou podrobeny znaleckému zkoumání, které nám dá odpovědi na některé naše otázky. K dispozici máme zatím předběžné výsledky soudní pitvy těla tygra, které svědčí o tom, že byl v neděli zastřelen," poznamenala policejní mluvčí.

Dvacet zmražených chráněných živočichů

Kromě toho policisté při domovní prohlídce na Českolipsku nalezli v objektu užívaném 35letým podezřelým více jak 20 kusů zamražených těl dalších chráněných živočichů. Například tělo káněte, ledňáčka, puštíka, poštolky obecné nebo bobra. Je proto velmi pravděpodobné, že v této souvislosti tomuto muži vyšetřovatel rozšíří trestní stíhání.

Zajištěná těla a kůže zvířat<br />Autor: Archiv Policie ČR „V současné době všichni zadržení muži čelí obvinění ze spolupachatelství na přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, za který jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Vyšetřovatel je konkrétně viní z toho, že v rozporu s platnými předpisy na ochranu těchto živočichů nakládali s jejich mrtvými těly, a že nejméně v jednom případě chráněného tygra za tímto účelem usmrtili," dodala za Policii ČR Baláková.

Motivem jejich jednání byl finanční prospěch, který získávali jako členové organizované skupiny z prodeje tygřích produktů, které sami vyráběli z tygřích kostí, a po kterých je poptávka na černém trhu. Kromě toho prodávali i tygří drápy, zuby a kůži.

Poté, co si muži převzali usnesení o zahájení trestního stíhání, podal vyšetřovatel státnímu zástupci podnět na jejich vzetí do vyšetřovací vazby. Chce předejít tomu, aby ovlivňovali dosud nevyslechnuté svědky a aby pokračovali v trestné činnosti na svobodě.

Podle ředitele policie Libereckého kraje, plukovníka Vladislava Husáka, je to případ, s kterým se policie v kraji doposud nesetkala. „Je na místě vyzdvihnout i práci kriminalistů z českolipského územního odboru. Poté, co je kontaktovali příslušníci Generálního ředitelství cel a sdělili jim poznatky, s nimi velice úzce spolupracovali. Jenom například na samotné realizaci, která proběhla začátkem tohoto týdne a v rámci které bylo provedeno devět domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, se podílely čtyři desítky našich kriminalistů," sdělil krajský ředitel plukovník Husák.

Okresní soud v České Lípě ve středu po poledni poslal do vazební věznice 35letého a 56letého muže. O třetím obviněném rozhodne v nejbližších hodinách a odpoledne ve stejný den uvalil soud vazbu i na 67letého obviněného.

Cílem gangu byla výroba tradiční čínské medicíny

Cílem činnosti organizované skupiny byla výroba produktů tradiční čínské medicíny, které jsou ve vietnamské komunitě velmi žádané, a proto velmi dobře zpeněžitelné, a to nejen na území České republiky, ale i na území dalších států Evropské unie a Asie. Důvodem poptávky po tomto druhu zboží je víra v mimořádně léčivé účinky, která vychází z hluboce zakořeněné tisícileté asijské tradice. Z poznatků ČIŽP vyplývá, že cena kostí z tygra se na černém trhu pohybuje okolo dvou tisíc amerických dolarů za kilogram, kůže tygra zhruba 20 tisíc dolarů, tygří víno stojí kolem 100 dolarů za litr.

Zajištěná těla a kůže zvířat<br />Autor: Archiv Policie ČR Na území České republiky již v minulosti celníci společně s inspektory ČIŽP prováděli kontrolní akce zaměřené na nelegální vývoz a dovoz exemplářů CITES, které jsou na černém trhu vysoce ceněny. Kontroly směrovali především na mezinárodní Letiště Václava Havla v Praze Ruzyni, přes které byla snaha chráněné exempláře vyvážet do Asie, tedy do destinací s největší poptávkou. Už v roce 2013 celníci zadrželi zásilky obsahující kompletní kostry tygrů, tygří drápy, zuby, rohy a kůže nosorožce. V letech 2016 a 2017 byly při podobných kontrolních akcích zajištěny přímo již hotové produkty tradiční čínské medicíny, konkrétně se jednalo o přípravky z tygrů v podobě tzv. tygřích masoxů a vývarů.

„ČIŽP přišla se snahou o genetickou analýzu produktů, které by mohly obsahovat DNA tygrů. Iniciovali jsme v této věci výzkum, který začal letos v lednu a je financován ze zdrojů Ministerstva vnitra. Projekt potrvá čtyři roky a lze očekávat, že úspěšnost analýz bude po ukončení výzkumu podstatně vyšší," řekl ředitel ČIŽP Geuss.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Jablonecku proběhla policejní akce Korbič proti prodeji anabolik
Policisté odhalili v kraji několik nelegálně zaměstnaných cizinců
Při kontrolách jabloneckých ubytoven vypátrali policisté hledanou osobu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Členové horské služby uctí na Sněžce tragicky zesnulé kolegy

Jako každý rok členové české a polské horské služby i její příznivci ve středu 16. ledna vystoupají na úbočí Sněžky. Zde si připomenou tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové HS Štefan Spusta a Jan Messner. Záchranáři z České republiky a Polska se sejdou v horské boudě Slezský dům a poté se vypraví na úbočí. Zde položí věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná. Další informace

Správa KRNAP varuje před nebezpečím pohybu v horách

Vzhledem k vývoji počasí v posledních hodinách varuje Správa KRNAP před nebezpečím při pohybu po Krkonoších. Mokrý sníh na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahrnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozdíl mezi přátelákem a mistrákem byl vidět
Vzniká nový katalog ubytování pro Jablonec a Jizerské hory
Kraj řeší stav budovy Střední školy řemesel a služeb v Jablonci
V maršovické roubence vystavují 52 betlémů
Děti ze sedmi jabloneckých ZŠ sbírají hlasy na podporu svých nápadů

Nejčtenější články

18.01.: Turnaj Smržovka cup 2019 si užilo 17 rodinných týmů
19.01.: První ročník NERROX cupu se v Tanvaldě povedl
19.01.: Ze směnárny v Harrachově si chtěli odnést milion, krádež ale zpackali

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT