Čapek ztichlé divadlo okouzlil

13.03.2018 16:27:28 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Čapek ztichlé divadlo okouzlil

Události a poslední roky života jednoho z největších českých spisovatelů a osobností zároveň - Karla Čapka, zmapovala inscenace Divadla Rokoko, které ji pod režijním vedením Pavla Kheka a s lakonickým názvem Čapek, přivezlo do Městského divadla v Jablonci.

Hra o souhře okolností a postojích velkého a zásadového člověka, milujícího svůj národ, pro nějž mnohé udělal a přesto musí na sklonku života čelit jeho nenávisti, zbabělosti a malosti jablonecký stánek naplnila diváky až po střechu. Přesto se celý večer nesl ve znamení ticha. Ticha přemýšlivého, zádumčivého a účastného. Nebylo možné nevšimnout si paralel se současnou politickou situací a když závěrem zaznělo do ztichlého sálu: „Václave Havle, stálo to všechno za to?," diváci spontánně povstali.

Inscenace jako taková je založena na přesných faktech, repliky jsou přímočaré bez zbytečné rozvinuté dramatizace, přesto a nebo právě proto, působí celek tak autentičně a dokonale navozuje atmosféru doby, plnou zvučných jmen. Právě životní příběh Karla Čapka, kterého čteme, kterého uznáváme a kterého milujeme, dokázal s maximální věrohodností zprostředkovat charaktery a činy těch, kteří v těžkých dobách dokáží obstát více či méně dobře.

Rovněž výkony protagonistů byly excelentní, v čele s hlavním hrdinou Jiřím Hánou v roli Karla Čapka, či jeho osudovou ženou Olgou Scheinpflugovou, kterou dokonale ztvárnila Máša Málková.

„Jsem doslova uchvácená. Věděla jsem, že to nebude moc veselé, ale tohle bylo dokonalé. Závažné téma, plné, pro mě překvapujících, souvislostí a tolik přenosné i do dnešní doby. Opravdu neskutečný zážitek a jsem rozhodnutá to vidět ještě jednou," podotkla Eva z Jablonce, která přišla do divadla v doprovodu svého syna.

Divadlo Rokoko uchopilo Čapka tak, jak by si to tento velikán zcela jistě zasloužil a výsledek je famózní. Však také divadlo, v němž by po celou dobu byl slyšet i špendlík, spadlý na zem, propuklo závěrem v ohlušující a neutuchající aplaus a standing ovation.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v březnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Projekt Fauna Krkonoš můžete podpořit v celoevropském finále!

Česko-polský projekt Fauna Krkonoš, který v letech 2011-2015 mapoval na české i polské straně hor krkonošské motýly, ptáky, netopýry a jeleny, se dostal mezi 25 nejlepších projektů na ochranu lokalit soustavy Natura 2000 v celé Evropě. Podpořit tento projekt teď můžete i vy. Veřejné hlasování končí v neděli 22. dubna. Více podrobností

Trofeje ze zimního turnaje v Lomnici získali Přepeře a střelec Řeháček

Posledními dohrávanými zápasy byl v minulém týdnu zakončen zimní fotbalový turnaj na umělé trávě v Lomnici nad Popelkou. Jasno už bylo o celkovém vítězství Přepeř, které navíc rozstřílely 11:0 Železný Brod, druhá skončila domácí Lomnice, která zvládla vítězně zápas se Sedmihorkami. Železný Brod skončil bez bodu na posledním šestém místě. Podrobnosti o turnaji


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Talich s Jiříkovským nabídli přítomným schody do nebe
Úspěchy žáků jablonecké ZUŠ v krajských kolech
Kvůli kácení dojde k výluce na vlakové trati Železný Brod – Malá Skála
Páté ligové vítězství Jabloneckých v řadě
Město Jablonec vyhlásilo výzvu k registraci subjektů pro letní tábory

Nejčtenější články

17.03.: Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál
16.03.: V Tanvaldě započali s demolicí domu hrůzy
17.03.: Z místa nehody v Tanvaldě řidička ujela, policisté ji brzy vypátrali

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Mostecko

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT