Čapek ztichlé divadlo okouzlil

13.03.2018 16:27:28 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Čapek ztichlé divadlo okouzlil

Události a poslední roky života jednoho z největších českých spisovatelů a osobností zároveň - Karla Čapka, zmapovala inscenace Divadla Rokoko, které ji pod režijním vedením Pavla Kheka a s lakonickým názvem Čapek, přivezlo do Městského divadla v Jablonci.

Hra o souhře okolností a postojích velkého a zásadového člověka, milujícího svůj národ, pro nějž mnohé udělal a přesto musí na sklonku života čelit jeho nenávisti, zbabělosti a malosti jablonecký stánek naplnila diváky až po střechu. Přesto se celý večer nesl ve znamení ticha. Ticha přemýšlivého, zádumčivého a účastného. Nebylo možné nevšimnout si paralel se současnou politickou situací a když závěrem zaznělo do ztichlého sálu: „Václave Havle, stálo to všechno za to?," diváci spontánně povstali.

Inscenace jako taková je založena na přesných faktech, repliky jsou přímočaré bez zbytečné rozvinuté dramatizace, přesto a nebo právě proto, působí celek tak autentičně a dokonale navozuje atmosféru doby, plnou zvučných jmen. Právě životní příběh Karla Čapka, kterého čteme, kterého uznáváme a kterého milujeme, dokázal s maximální věrohodností zprostředkovat charaktery a činy těch, kteří v těžkých dobách dokáží obstát více či méně dobře.

Rovněž výkony protagonistů byly excelentní, v čele s hlavním hrdinou Jiřím Hánou v roli Karla Čapka, či jeho osudovou ženou Olgou Scheinpflugovou, kterou dokonale ztvárnila Máša Málková.

„Jsem doslova uchvácená. Věděla jsem, že to nebude moc veselé, ale tohle bylo dokonalé. Závažné téma, plné, pro mě překvapujících, souvislostí a tolik přenosné i do dnešní doby. Opravdu neskutečný zážitek a jsem rozhodnutá to vidět ještě jednou," podotkla Eva z Jablonce, která přišla do divadla v doprovodu svého syna.

Divadlo Rokoko uchopilo Čapka tak, jak by si to tento velikán zcela jistě zasloužil a výsledek je famózní. Však také divadlo, v němž by po celou dobu byl slyšet i špendlík, spadlý na zem, propuklo závěrem v ohlušující a neutuchající aplaus a standing ovation.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v březnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Setkání Rokytnic České republiky 2018 se koná v Rokytnici nad Jizerou

Již 45. ročník Setkání Rokytnic České republiky proběhne ve dnech 22. až 24. června 2018 a po pěti letech se znovu vrací do Rokytnice nad Jizerou. Těšit se můžete na přátelská utkání ve fotbale, stolním tenise a hasičském sportu. Slavnostní zahájení se koná v pátek 22. června ve 20 hodin na fotbalovém hřišti v Rokytnici nad Jizerou. Další informace

Nemocnice Turnov vymění nemocniční lůžka za 8,5 milionu

Nová moderní elektricky polohovatelná nemocniční lůžka v hodnotě 8,5 milionu korun přivezla v úterý 19. června dodavatelská firma do Nemocnice Turnov. Celkem v Turnově KNL vymění 128 nemocničních lůžek. Všechna nová lůžka jsou elektricky polohovatelná a plní přísné standardy nemocniční péče. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Aby Jablonec vyhověl referendu, tak vypoví smlouvy s kasiny
Nejlepší mladí plavci jsou z Jablonce
Liberecký kraj vybral dodavatele na ošetření významných alejí
Kluci z Mozartovky zvítězili v soutěži 1:0 für Deutsch a jedou do Berlína
Fotbalisté jabloneckého FK zahájili přípravu

Nejčtenější články

22.06.: Řidička narazila v Jablonci do jiného řidiče, ten jel pod vlivem alkoholu
23.06.: Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
22.06.: Posily by přijít měly, říká nový kouč Mšena Vodička

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Úsporné sprchové hlavice EcoXygen, díky kterým ušetříte až 75% vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT