Čapek ztichlé divadlo okouzlil

13.03.2018 16:27:28 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Čapek ztichlé divadlo okouzlil

Události a poslední roky života jednoho z největších českých spisovatelů a osobností zároveň - Karla Čapka, zmapovala inscenace Divadla Rokoko, které ji pod režijním vedením Pavla Kheka a s lakonickým názvem Čapek, přivezlo do Městského divadla v Jablonci.

Hra o souhře okolností a postojích velkého a zásadového člověka, milujícího svůj národ, pro nějž mnohé udělal a přesto musí na sklonku života čelit jeho nenávisti, zbabělosti a malosti jablonecký stánek naplnila diváky až po střechu. Přesto se celý večer nesl ve znamení ticha. Ticha přemýšlivého, zádumčivého a účastného. Nebylo možné nevšimnout si paralel se současnou politickou situací a když závěrem zaznělo do ztichlého sálu: „Václave Havle, stálo to všechno za to?," diváci spontánně povstali.

Inscenace jako taková je založena na přesných faktech, repliky jsou přímočaré bez zbytečné rozvinuté dramatizace, přesto a nebo právě proto, působí celek tak autentičně a dokonale navozuje atmosféru doby, plnou zvučných jmen. Právě životní příběh Karla Čapka, kterého čteme, kterého uznáváme a kterého milujeme, dokázal s maximální věrohodností zprostředkovat charaktery a činy těch, kteří v těžkých dobách dokáží obstát více či méně dobře.

Rovněž výkony protagonistů byly excelentní, v čele s hlavním hrdinou Jiřím Hánou v roli Karla Čapka, či jeho osudovou ženou Olgou Scheinpflugovou, kterou dokonale ztvárnila Máša Málková.

„Jsem doslova uchvácená. Věděla jsem, že to nebude moc veselé, ale tohle bylo dokonalé. Závažné téma, plné, pro mě překvapujících, souvislostí a tolik přenosné i do dnešní doby. Opravdu neskutečný zážitek a jsem rozhodnutá to vidět ještě jednou," podotkla Eva z Jablonce, která přišla do divadla v doprovodu svého syna.

Divadlo Rokoko uchopilo Čapka tak, jak by si to tento velikán zcela jistě zasloužil a výsledek je famózní. Však také divadlo, v němž by po celou dobu byl slyšet i špendlík, spadlý na zem, propuklo závěrem v ohlušující a neutuchající aplaus a standing ovation.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v březnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na zasněžených silnicích v kraji havaroval autobus a vzňal se sypač

Havárie autobusu u Lomnice nad Popelkou si vyžádala pouze hmotné škody. Řidiči ani přepravovaným osobám se naštěstí nic nestalo. Pravděpodobně technická závada na části pohonné jednotky způsobila zahoření nákladního automobilu u obce Smrčí nedaleko Mírové pod Kozákovem. Další informace

Český ráj je oficiální certifikovanou turistickou destinací

Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism spustily v letošním roce nový systém podpory a řízení cestovního ruchu. Sdružení Český ráj, z. s., se jako oblastní organizace destinačního managementu přihlásilo k certifikaci a splnilo podmínky tohoto systému. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na ZŠ Tanvald, Sportovní létali andělé a zpívalo se pro Marušku
Video: Jak fanoušci Jablonce jeli na Evropskou ligu do Kyjeva
Školáci v kraji se úspěšně zapojili do projektu Abeceda peněz
Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
KAM ZA SPORTEM: 15. 12. – 17. 12. 2018

Nejčtenější články

12.12.: Havárie v budově SŠ řemesel v Jablonci uzavře Podhorskou ulici
14.12.: Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
13.12.: Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT