Čapek ztichlé divadlo okouzlil

13.03.2018 16:27:28 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Čapek ztichlé divadlo okouzlil

Události a poslední roky života jednoho z největších českých spisovatelů a osobností zároveň - Karla Čapka, zmapovala inscenace Divadla Rokoko, které ji pod režijním vedením Pavla Kheka a s lakonickým názvem Čapek, přivezlo do Městského divadla v Jablonci.

Hra o souhře okolností a postojích velkého a zásadového člověka, milujícího svůj národ, pro nějž mnohé udělal a přesto musí na sklonku života čelit jeho nenávisti, zbabělosti a malosti jablonecký stánek naplnila diváky až po střechu. Přesto se celý večer nesl ve znamení ticha. Ticha přemýšlivého, zádumčivého a účastného. Nebylo možné nevšimnout si paralel se současnou politickou situací a když závěrem zaznělo do ztichlého sálu: „Václave Havle, stálo to všechno za to?," diváci spontánně povstali.

Inscenace jako taková je založena na přesných faktech, repliky jsou přímočaré bez zbytečné rozvinuté dramatizace, přesto a nebo právě proto, působí celek tak autentičně a dokonale navozuje atmosféru doby, plnou zvučných jmen. Právě životní příběh Karla Čapka, kterého čteme, kterého uznáváme a kterého milujeme, dokázal s maximální věrohodností zprostředkovat charaktery a činy těch, kteří v těžkých dobách dokáží obstát více či méně dobře.

Rovněž výkony protagonistů byly excelentní, v čele s hlavním hrdinou Jiřím Hánou v roli Karla Čapka, či jeho osudovou ženou Olgou Scheinpflugovou, kterou dokonale ztvárnila Máša Málková.

„Jsem doslova uchvácená. Věděla jsem, že to nebude moc veselé, ale tohle bylo dokonalé. Závažné téma, plné, pro mě překvapujících, souvislostí a tolik přenosné i do dnešní doby. Opravdu neskutečný zážitek a jsem rozhodnutá to vidět ještě jednou," podotkla Eva z Jablonce, která přišla do divadla v doprovodu svého syna.

Divadlo Rokoko uchopilo Čapka tak, jak by si to tento velikán zcela jistě zasloužil a výsledek je famózní. Však také divadlo, v němž by po celou dobu byl slyšet i špendlík, spadlý na zem, propuklo závěrem v ohlušující a neutuchající aplaus a standing ovation.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v březnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V České Lípě a Liberci se konají Dny duševního zdraví

Jak spolupracovat při řešení problematiky osob s duševním zdravím bude hlavním tématem workshopu v rámci Dnů duševního zdraví. Akci pořádá Krajská koordinační skupina pro implementaci reformy psychiatrické péče v Libereckém kraji. Setkání proběhne při příležitosti 25. výročí činnosti FOKUSu Liberec o. p. s. dne 19. září v České Lípě a 10. října 2018 v Liberci.

110 let tradiční české hračky aneb Pojďme si hrát

Ve dnech 16. září až 21. října proběhne v městském muzeu Lomnice nad Popelkou výstava nazvaná 110 let tradiční české hračky aneb Pojďme si hrát, která zmapuje historii firem Schowanek, Tofa a Detoa z Albrechtic. Kompletní pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonecký magistrát může lépe komunikovat s neslyšícími
Jak se chovat při setkání s cizím člověkem poradila dětem policistka
Všemodelářská výstava proběhne na výstavišti
Nový územní plán v Janově se týká i kapličky v Hraběticích
Železný Brod padl ve Višňové

Nejčtenější články

16.09.: Tanvaldský kynolog se stal mistrem ČR v závodě záchranných psů
16.09.: Desenští dobrovolní muzikanti zahráli a zazpívali seniorům v Tanvaldě
17.09.: Při Běhu naděje v Jiřetíně vybrali pro nemocné děti 79 tisíc

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Úsporné sprchové hlavice EcoXygen, díky kterým ušetříte až 75% vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT