Bouřka si v kraji zařádila, v Jeřmanicích vzala i lidský život

30.07.2013 11:15:32 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Bouřka si v kraji zařádila, v Jeřmanicích vzala i lidský život

Hasiči v Libereckém kraji zasahovali nepřetržitě po celou noc. Za vše mohla večerní bouřka doprovázená silným větrem a srážkami. V úterý dopoledne mají hasiči na svém kontě již 128 zásahů, zejména se jednalo o odstraňování popadaných stromů a odčerpávání vody.

Bouřka si také vyžádala jeden lidský život, a to v Jeřmanicích, kde do rozlitého potoka spadl na své zahradě starší muž. „Hasiči muže oživovali zhruba 15 minut do příjezdu zdravotníků, kteří v resuscitaci pokračovali. Lékař, bohužel, konstatoval smrt," potvrdila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

V jablonecké teplárně došlo k havárii parovodu

Během noci se objevila zpráva, že došlo i k zatopení jablonecké teplárny, ale to se nepotvrdilo. „Vlivem nočních bouřek pouze došlo k havárii na soustavě centrálního zásobování teplem, což způsobilo přerušení dodávek teplé vody všem odběratelům. Na odstranění havarijního stavu se pracuje," informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Aktuálně: V úterý v 11 hodin dopoledne se podařilo havárii na soustavě centrálního zásobování teplem odstranit. „Do všech částí města se začíná postupně obnovovat dodávka páry a teplé vody. V lokalitě Mšeno v současné době dochází k odstranění další závady, z tohoto důvodu poteče teplá voda ve Mšeně až v odpoledních hodinách," upřesnila Markéta Hozová.

Čtyři jednotky hasičů například pomáhaly s evakuací dětského tábora v Raspenavě, kde bylo celkem evakuováno 84 osob, z toho 60 dětí.

Jednotky z druhého stupně požárního poplachu zasahovaly také u požáru chaty po zásahu bleskem. Událost se stala v Jestřabí v Krkonoších na Semilsku v chatové osadě a hasičům byla ohlášená ve 21.57. „Již v době příjezdu hasičů šel požár střechou ven a jelikož oznamovatel nevěděl, zda se uvnitř někdo nenachází, vydali se hned hasiči v dýchací technice na průzkum. V objektu ale nikoho neobjevili. Požár se jim podařilo lokalizovat pár minut po půlnoci a před jednou hodinou ranní zcela zlikvidovat," uvedla mluvčí hasičů.

V 1.26 hodin přijali hasiči hlášení přes linku 112, že ve Frýdlantu na mostě stojí muž a vyhrožuje skokem do vody. „Operační důstojník ihned povolal na místo dvě jednotky hasičů (Frýdlant, HZS LK PS Raspenava). Muž do vody skutečně skočil a hasiči se ihned připravili na jeho záchranu s potřebným vybavením jako je člun, suché obleky a lana. Muž měl velké štěstí, zhruba po 500 metrech ho zpětný proud vynesl do náhonu, kde bylo pouze po kolena vody a odkud sám vylezl," dodala Štrauchová.

Voda zaplavovala sklepy, vítr lámal stromy

Bouřka se silným nárazovým větrem a vydatnými srážkami dorazila do Libereckého kraje těsně před osmou hodinou večerní a od té doby se hasiči nezastavili a vyjížděli k jedné události za druhou. Nejčastěji šlo o popadané stromy, které na několika místech kraje zatarasily silnice. Neprůjezdné byly komunikace ve Vrchovanech na Českolipsku, na Semilsku pak například ve Vítkovicích, Bukovině u Čisté, v části obce Dolní Štěpanice, na Turnovsku v Modřišicích, Ploukonicích, Kacanovech, Hrubé Skále, Příšovicích či nedalekých Svijanech.

K čerpání vody pak byli hasiči voláni do Doks (20 cm ve sklepě), do ulice Diamantová v Turnově, kde před panelovými domy měli 1 metr vody. V Turnově se čerpalo také v Sobotecké ulici či Nádražní (přes 1 metr vody). S vodu ve sklepích museli pomáhat také hasiči na Jablonecku - u jednoho z panelových domů došlo k naplnění střechy vodou, která následně tekla do chodby i výtahové šachty. Čerpání se nevyhnuli ani v Liberci Rochlicích, dále v ulici Chrastavská, Zeyerova, Proboštská či v části Liberce - Staré Město a Staré Pavlovice.  

Kvůli vydatným srážkám se zvedly hladiny potoků i větších vodních toků - 3. stupně povodňové aktivity bylo například dosaženo na Mohelce v Hodkovicích nad Mohelkou, 2. stupně na Smědé ve Frýdlantu.  

Nejezdí se stále na některých tratích

Z důvodu mimořádnosti je podle krajského úřadu Libereckého kraje od 30. července 2013 od 5.00 až do odvolání zastaven provoz na železniční trati č. 030 Hradec Králové - Jaroměř - Liberec v úseku Turnov - Hodkovice nad Mohelkou. Důvodem této mimořádnosti je podemletá trať po bouřce 29. 7. 2013. Termín ukončení mimořádnosti bude aktualizován podle postupu opravných prací.

Dopravce České dráhy, a. s. proto musí přistoupit k následujícím opatřením:
Rychlíky Pardubice - Liberec a opačně budou nahrazeny náhradní autobusovou dopravou v úseku Turnov - Hodkovice nad Mohelkou a opačně. Osobní vlaky Stará Paka - Liberec a opačně budou nahrazeny náhradní autobusovou dopravou v úseku Turnov - Hodkovice nad Mohelkou a opačně.

Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy:
· Turnov - prostor autobusového nádraží před výpravní budovou
· Doubí u Turnova - na silnici III/2797 na autobusové zastávce "Čtveřín, Doubí, žel. zast."
· Sychrov - na silnici III/2791 na autobusové zastávce "Radimovice"
· Sedlejovice - na silnici III/03527 na autobusové zastávce "Žďárek, Hvězda"
· Hodkovice nad Mohelkou - místní komunikace před výpravní budovou

Z důvodu poškození komunikace následkem silné noční bouře je do odvolání přerušen provoz autobusů na linkách 650, 651 a 652 mezi Frýdlantem a Raspenavou. Spoje ve směru od Frýdlantu jsou vedeny po objízdné trase po silnici II/291 (směrem na Nové Město pod Smrkem) a dále po silnici III/ 2909 do Raspenavy a opačně. Na uvedených linkách je nutno počítat se zpožděním cca 10 - 20 minut.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči a záchranáři měli o tropickém víkendu plno práce
V Mukařově hořela roubenka, škodu odhadují na dva miliony
Hasiči z Tanvaldu stihli dva zásahy za jeden výjezd

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Profesor Suchomel získal Poctu České komory architektů

Muž, který před pětadvaceti lety založil Fakultu umění a architektury TUL a vedl ji jako první děkan, převzal 10. června v Praze prestižní uznání od členů své profesní komory. „Letos si připomínáme 25. výročí založení FUA a založení zcela nové školy architektury je jistě významnou součástí právě uděleného ocenění profesora Jiřího Suchomela za celoživotní dílo a přínos k rozvoji architektonického oboru," uvedl k ocenění děkan Osamu Okamura. Zásluhou Jiřího Suchomela vznikla liberecká fakulta k 1. prosinci 1994 inspirována školou architektury Michiganské univerzity v americkém Ann Arbor, na které Jiří Suchomel počátkem 90. let působil. Jejímu založení předcházelo několik ročníků letní školy architektury, kterou profesor Suchomel v Liberci organizoval.

Hejtman Libereckého kraje bude posedmnácté odpovídat online

Ve středu 26. června od 21 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již posedmnácté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve středu 26. června ve 21 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již posedmnácté. Tentokrát proběhne z jabloneckého Tajvanu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Čtyři góly v pařáku
Na otevření Letního kina v Jablonci dorazilo téměř tisíc návštěvníků
Liberecký hasič posbíral cenné kovy v závodě Championships FireFit
Douglaska tisolistá z Lomnice se uchází o titul Strom roku 2019
Bedřichov pokřtil areál pro bikery. Vznikl díky účastníkům Jizerské 50

Nejčtenější články

24.06.: Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog
25.06.: Slavnostně otevřeli opravenou silnici mezi Tanvaldem a Albrechticemi
26.06.: Bedřichov pokřtil areál pro bikery. Vznikl díky účastníkům Jizerské 50

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn