Blanka Nedvědická je vyznavačka adrenalinových sportů

12.04.2011 01:31:27 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonecko

Blanka Nedvědická je vyznavačka adrenalinových sportů

Ředitelka společnosti Klasický areál Harrachov Blanka Nedvědická je především všestranná sportovkyně a vyznavačka adrenalinových disciplín. Mistryně sportu v horolezectví se účastnila řady expedic, zdolala několik sedmitisícovek.

Kupříkladu v roce 1985 se účastnila s polskými horolezkyněmi ženské expedice na Huascarán v Peru. „Přišla jsem do styku s polštinou, ke které mám velmi blízko. To jsem ale pochytila výrazy, které se v běžné mluvě nedají použít. V polštině se vzdělávám v Jablonci na lekcích na hospodářské komoře, protože její znalost dobře uplatním ve své současné profesi."

Pod lavinou byla pět hodin

Několik tragických událostí způsobilo, že Blanka Nedvědická na čas skončila s vysokohorským lezením.

„To bylo v roce 1988. Účastnila jsem se československé horolezecké expedice na Annapurnu. V prvním táboře nás se spolulezcem Leopoldem Sulovským v noci zasypala lavina. Měli jsme štěstí, že jsme stan měli pod ledovou stěnkou a hlavní proud laviny přes nás přeběhl. Z laviny jsme se dostávali sami skoro pět hodin. Při sestupování ze čtvrtého tábora jsme našli tělo doktora Jirky Pelikána z Jablonce. Byl v prvním vrcholovém družstvu a při sestupu se s ním pravděpodobně utrhla sněhová deska. Rok předtím jsem v rámci aklimatizace vylezla na sedmitisícový Chan Tenri v pohoří Tian Šan. Dobrý kamarád, se kterým jsem výstup absolvovala, byl jeden ze čtyř slovenských horolezců, kteří zahynuli při sestupu z vrcholu Mount Everest."

Na vrcholu hory zažili  minus 45 stupňů

K vysokohorskému lezení se vrátila o dvacet let později. V roce 2006 se sice měla účastnit tříměsíční expedice na himálajskou K2, ale rodinné důvody jí v tom zabránily. „Po svém návratu jsem byla na Aljašce na Mount Mc Kinley. Patří k velmi studeným horám. I v létě tam může být minus 50 stupňů. Dosáhli jsme vrcholu, ale pak se rychle zkazilo počasí. Teplota byla minus 45 stupňů a vítr dosahoval rychlosti 150 kilometrů v hodině. Tři dny jsme tam zůstali uvězněni a můj spolulezec omrzl. Dopravili jej z předsunutého tábora helikoptérou a já pak dva dny sestupovala sama s padesáti kilogramy. Dvoudenní pobyt v nemocnici stál osm tisíc dolarů, z toho povolání specialisty na omrzliny devět set třicet."

Více o Blance Nedvědické se můžete dočíst v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči z Tanvaldu cvičili na laně v rámci odborné přípravy
Kempem roku 2018 Stříbrný rybník, opět uspěl i Autocamp Sedmihorky
Hasiči vyjížděli k popadaným stromům, v Jablonci vítr sroloval střechu
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče

Nejčtenější články

23.04.: Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT