Blanka Nedvědická je vyznavačka adrenalinových sportů

12.04.2011 01:31:27 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonecko

Blanka Nedvědická je vyznavačka adrenalinových sportů

Ředitelka společnosti Klasický areál Harrachov Blanka Nedvědická je především všestranná sportovkyně a vyznavačka adrenalinových disciplín. Mistryně sportu v horolezectví se účastnila řady expedic, zdolala několik sedmitisícovek.

Kupříkladu v roce 1985 se účastnila s polskými horolezkyněmi ženské expedice na Huascarán v Peru. „Přišla jsem do styku s polštinou, ke které mám velmi blízko. To jsem ale pochytila výrazy, které se v běžné mluvě nedají použít. V polštině se vzdělávám v Jablonci na lekcích na hospodářské komoře, protože její znalost dobře uplatním ve své současné profesi."

Pod lavinou byla pět hodin

Několik tragických událostí způsobilo, že Blanka Nedvědická na čas skončila s vysokohorským lezením.

„To bylo v roce 1988. Účastnila jsem se československé horolezecké expedice na Annapurnu. V prvním táboře nás se spolulezcem Leopoldem Sulovským v noci zasypala lavina. Měli jsme štěstí, že jsme stan měli pod ledovou stěnkou a hlavní proud laviny přes nás přeběhl. Z laviny jsme se dostávali sami skoro pět hodin. Při sestupování ze čtvrtého tábora jsme našli tělo doktora Jirky Pelikána z Jablonce. Byl v prvním vrcholovém družstvu a při sestupu se s ním pravděpodobně utrhla sněhová deska. Rok předtím jsem v rámci aklimatizace vylezla na sedmitisícový Chan Tenri v pohoří Tian Šan. Dobrý kamarád, se kterým jsem výstup absolvovala, byl jeden ze čtyř slovenských horolezců, kteří zahynuli při sestupu z vrcholu Mount Everest."

Na vrcholu hory zažili  minus 45 stupňů

K vysokohorskému lezení se vrátila o dvacet let později. V roce 2006 se sice měla účastnit tříměsíční expedice na himálajskou K2, ale rodinné důvody jí v tom zabránily. „Po svém návratu jsem byla na Aljašce na Mount Mc Kinley. Patří k velmi studeným horám. I v létě tam může být minus 50 stupňů. Dosáhli jsme vrcholu, ale pak se rychle zkazilo počasí. Teplota byla minus 45 stupňů a vítr dosahoval rychlosti 150 kilometrů v hodině. Tři dny jsme tam zůstali uvězněni a můj spolulezec omrzl. Dopravili jej z předsunutého tábora helikoptérou a já pak dva dny sestupovala sama s padesáti kilogramy. Dvoudenní pobyt v nemocnici stál osm tisíc dolarů, z toho povolání specialisty na omrzliny devět set třicet."

Více o Blance Nedvědické se můžete dočíst v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 21. února do 6. března
Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Úsporné sprchové hlavice EcoXygen, díky kterým ušetříte až 75% vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT