Bedřichov absolutním vítězem soutěže Zlatá popelnice 2016

10.06.2017 13:02:49 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Společnost | Obce: Malá Skála,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Kořenov,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Bedřichov absolutním vítězem soutěže Zlatá popelnice 2016

Již podvanácté se obce Libereckého kraje utkaly v soutěži v třídění odpadů Zlatá popelnice. Absolutním vítězem se stala obec Bedřichov v Jizerských horách, která se svými 337 obyvateli získala i ocenění Skokan roku. Na druhé místo v absolutním pořadí se protřídily Troskovice a třetí příčku obsadila obec Albrechtice v Jizerských horách.

Soutěž Zlatá popelnice je určena všem obcím a městům Libereckého kraje zapojeným do systému EKO-KOM. Hlavním hodnotícím kritériem je množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé - Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. - chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce a města ke zvýšení množství vytříděných odpadů. Letošní ročník proběhl pod záštitou člena rady Libereckého kraje, Jiřího Löffelmanna, z resortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice proběhlo i udělení cen kolektivních systémů ASEKOL a.s. - soutěž ve sběru drobného elektra a ELEKTROWIN a.s. - soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení.

Výsledky třídění odpadů v Libereckém kraji

V roce 2016 vytřídil každý obyvatel Libereckého kraje 44,2 kilogramu papíru, plastu, skla a nápojových kartonů, což řadí Liberecký kraj na 9. místo v pomyslném srovnání krajů. Podle celorepublikového průměru vytřídil loni každý obyvatel ČR 44,8 kg/ob. Velmi dobrý byl Liberecký kraj v třídění papíru, toho každý občan vytřídil 22,9 kg a díky tomu patří kraji v této disciplíně celorepublikově 2. místo. Nadprůměrně se obyvatelům Libereckého kraje daří třídit také sklo.

V Libereckém kraji je v současné době k dispozici 10 382 nádob na tříděný odpad. V roce 2016 bylo v rámci společného projektu Libereckého kraje a AOS EKO-KOM, a.s. zakoupeno a instalováno dalších 135 nádob v hodnotě cca 1,2 mil. Kč. Co se týká hustoty sběrné sítě, na jedno sběrné místo připadá v kraji přibližně 149 obyvatel.

Do soutěže byly zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se společností EKO-KOM, a.s., tj. 214 měst a obcí Libereckého kraje. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v jednotlivých obcích a městech, soutěží obce nově od tohoto ročníku ve čtyřech kategoriích, tedy nejen podle svého statutu, ale i podle počtu obyvatel. Finanční odměnu od AOS EKO-KOM, a.s. získávají první tři v každé kategorii, všichni finalisté pak obdrží tradiční poháry z novoborského skla, které věnoval do soutěže Liberecký kraj.

První kategorií jsou obce do 500 obyvatel (celkem 5 finalistů), druhou kategorií jsou obce nad 500 obyvatel (celkem 5 finalistů). Třetí kategorií jsou města do 3 500 obyvatel (celkem 5 finalistů) a čtvrtou kategorií města nad 3 500 obyvatel (celkem 5 finalistů). Zvláštní kategorií je pak „Skokan roku", ve které obce a města soutěží bez ohledu na statut.

VÝSLEDKY ZLATÁ POPELNICE 2016

KATEGORIE OBEC DO 500 OBYVATEL
1. místo obec Bedřichov 20 000,- Kč
2. místo obec Troskovice 15 000,- Kč
3. místo obec Albrechtice v Jiz. horách 5 000,- Kč
4. místo obec Blatce
5. místo obec Paseky nad Jizerou

KATEGORIE OBEC NAD 500 OBYVATEL
1. místo obec Kořenov 20 000,- Kč
2. místo obec Josefův Důl 15 000,- Kč
3. místo obec Karlovice 5 000,- Kč
4. místo obec Malá Skála
5. místo obec Horní Police

KATEGORIE MĚSTO DO 3 500 OBYVATEL
1. místo město Harrachov 30 000,- Kč
2. místo město Rokytnice nad Jizerou 20 000,- Kč
3. místo město Jablonec nad Jizerou 10 000,- Kč
4. místo město Dubá
5. místo město Ralsko

KATEGORIE MĚSTO NAD 3 500 OBYVATEL
1. místo město Cvikov 30 000,- Kč
2. místo město Nový Bor 20 000,- Kč
3. místo město Lomnice nad Popelkou 10 000,- Kč
4. místo město Jilemnice
5. místo město Turnov

SKOKAN ROKU obec Bedřichov

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice své ceny udělují také kolektivní systémy ASEKOL a.s. a ELEKTROWIN a.s.

Kolektivní systém ASEKOL a.s. v soutěži ve sběru drobného elektra ocenil v kategorii do 3 000 obyvatel Hodkovice nad Mohelkou, stejně jako vloni ve své kategorii do 10 000 obyvatel byla nejlepší Jilemnice a v kategorii měst nad 10 000 obyvatel uspěl Nový Bor, který na prvním místě vystřídal loňského vítěze Turnov.

V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN, a.s. byla hodnocena maximální celková výtěžnost, včetně chlazení, v obcích do 2 500 obyvatel. Nejlepším účastníkem byl Harrachov, v obcích nad 2 500 obyvatel zvítězil, stejně jako vloni, Český Dub a v kategorii s nejvyšší vytížeností Wintejneru se s 5,9 tunami na Wintejner umístnila na prvním místě Jilemnice, která uspěla ve všech vyhlašovaných soutěžích.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL, a.s.
KATEGORIE DO 3 000 OBYVATEL město Hodkovice nad Mohelkou 7 000,- Kč
KATEGORIE DO 10 000 OBYVATEL město Jilemnice 10 000,- Kč
KATEGORIE NAD 10 000 OBYVATEL město Nový Bor 15 000,- Kč

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN, a.s.
KATEGORIE DO 2 500 OBYVATEL město Harrachov 20 000,- Kč
KATEGORIE NAD 2 500 OBYVATEL město Český Dub 20 000,- Kč
KATEGORIE OBEC S NEJVYŠŠÍ VYTÍŽENOSTÍ WINTEJNERU město Jilemnice 20 000,- Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zlatou popelnici 2014 získaly Harrachov a Albrechtice v Jizerských horách
Krajskou soutěž Zlatá popelnice vyhrály Harrachov a Kořenov
V krajské soutěži Zlatá popelnice získal prvenství Harrachov

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec opět povede ODS
Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

Nejčtenější články

18.09.: Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
18.09.: V Desné byl autem sražen chodec
18.09.: Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn