Base jumper musí mít respekt k přírodě i poslouchat sám sebe

24.11.2011 20:00:15 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Volný čas | Obce:

Base jumper musí mít respekt k přírodě i poslouchat sám sebe

Sedmatřicetiletý Martin Trdla je průkopník Base jumpingu v České republice a zkušený pilot létacích kombinéz. V současné době má za sebou víc jak 700 skoků ze skály.

„V době, kdy jsem s Basem začínal, byli v Čechách jen dva kluci, kteří s tím měli nějakou zkušenost. Ti se s Basem potkali ve Spojených státech. Jeden měl za sebou dva seskoky z balonu, druhý absolvoval skoků dohromady asi devět. Z balonu, z mostu a asi dva ze skály. V současné době je v republice asi dvanáct Base jumperů, ovšem asi jen tři nebo čtyři aktivní, kteří skáčí pravidelně," uvedl Martin Trdla.

Málo známá sportovní aktivita, skákání z pevných objektů, získala oficiální pojmenování BASE až v lednu 1981. Označení je sestaveno z prvních písmen, která vyjadřují čtyři kategorie skákatelných objektů: Building -budova, Antenna - anténa, Span - překlenutí, představující tedy mosty a Earth - země, znamenající různé skály, útesy a přírodní útvary.

„Base Jumping nemá žádná psaná pravidla, žádné vnější regule," přiblížil český Base jumper. Dodržují se prý daná doporučení a pravidla, která novým Base jumperům předávají ti zkušenější. Na rozdíl od skákání z letadla se při Base používá jenom jeden padák, nepoužívají se žádné výškoměry nebo jiné přístroje. „Některé objekty se skákat nesmí. Potřebovali bychom povolení od majitele. Takže nezbývá než skočit si na tajňačku a zmizet dřív, než někdo stačí zareagovat," přiznal Martin Trdla.

Šel jsem za svým snem

Poprvé se Martin Trdla setkal s Base jumpingem v Norsku na Trollveggen, Stěně Trolů. Legendární Stěna Trolů patří mezi nejvyšší kolmé stěny v Evropě. Z jedné strany je asi 1350 metrů převýšení a minimálně 1100 metrů kolmá skála. „Byli jsme tenkrát na vodě, lézt, měli jsme s sebou padáky. Mimo jiné jsme chtěli Stěnu Trolů vidět také z vršku. Přišli jsme nahoru a tam byl pán s vyloženě hezkým batohem. V té době jsem byl ulítlý na bágly a říkal jsem si, že takový bych chtěl mít. A najednou pán skočil dolů. Myslel jsem si, že je po něm. Najednou vidím, jak otevřel padák a v tom okamžiku mě napadlo, že tohle bych chtěl dělat," vyprávěl Martin Trdla.

„Byl to sen, za kterým jsem šel. A než jsme začal opravdu skákat, uteklo jedenáct let. Taky se mě ptali, kdy se hodlám oženit. Tak jsem odpovídal, že až skočím Stěnu Trolů. Když jsem ji skočil vzal jsem si Kateřinu," smál se Base jumper. „Manželka už taky čtyři nebo pět let skáče, ale raději jen z letadla. Rádi si spolu skočíme. Baví nás, když můžeme padat vedle sebe," dodal.

„Do fáze, ve které teď létám, jsem se propracovával osm let. Byla to těžká cesta," připustil Martin Trdla. Nejprve musel trénovat skoky z letadla. To aby se naučil pohybovat ve vzduchu při volném pádu, netočit se, mít stabilní pozici při otevírání padáku. „Jsem jeden z mála, který začal skákat z letadla proto, aby si mohl skočit ze skály. Většinou je to naopak. Lidé dlouho skáčí z letadla a pak si chtějí zkusit Base jumping," konstatoval.

Někoho vést znamená odpovědnost za jeho život

„Učit v zahraničí jsem se nebyl. Většinu informací jsem získal z internetu, některé věci jsem si dělal trochu po svém. Nebylo to vždy optimální a dnes bych to rozhodně nechtěl opakovat. Například skok ze 42 metrů vysokého mostu. To byla vlastně jen rána o zem s napůl nafouklým padákem," přiznal už zkušený Base jumper. Martin Trdla vysvětlil, že dobře skočitelné jsou objekty od 70 metrů. Paradoxně čím vyšší, tím pro začátečníka bezpečnější.

Když byl Martin Trdla v Base sportu asi čtyři roky a propracoval se do určité fáze, oslovilo jej několik lidí. „Různí lidé, i ze zahraničí, chtěli, abych je vedl. Ze začátku jsem se tomu věnoval a předával Base dál. Pak jsem si začal uvědomovat tu strašnou zodpovědnost za život člověka a raději to přestal dělat. Ale natočili jsme o tom dokumentární film. To když kamarád Robin Kaleta chtěl začít skákat. Zdokumentovali jsme, jak jsem ho vedl od samého začátku. Prošli jsme spolu vším až do bodu, kdy skočil na italské Brentě," připomněl Martin Trdla.

Skok si zasloužit výstupem v horách

Base jumping je podle Martina Trdly především o svobodě, pohybu v přírodě, atmosféře v horách. Aktivita vyžaduje čtyř, pěti i šestihodinový výstup, často náročný, s lezeckými úseky. „Je to všestranná, ucelená záležitost. Člověk si ten skok vlastně musí zasloužit výstupem. A čím těžší a náročnější výstup, tím hezčí bývá exit i samotný skok," prohlásil.

Martin Trdla je toho názoru, že Base jumping není o mnoho nebezpečnější než jiné sporty. Také se musí trénovat, postupně sbírat zkušenosti. Člověk musí mít dostatek znalostí, ale i respektu. Především k přírodě, k horám a počasí. „Je nutné také poslouchat sám sebe. Jinak nastávají chyby. Následky jakéhokoliv chybování jsou v tomto sportu fatální," zdůraznil.

„Pokud člověk dodržuje pravidla, eliminuje víc jak osmdesát procent věcí, které by se mohly stát. Zbylých dvacet procent jsou chyby. Právě díky chybám došlo v poslední době k většímu počtu smrtelných úrazů. Mnoho nových lidí se pustilo do skákání a aniž by měli zkušenosti, chtějí napodobovat to, co někde viděli. Třeba na videu. Chtít to ale zkoušet hned v první sezoně - no to jsou pak ty fatální následky. Dlouho jsme byli stát, kde nebyl mrtvý Base jumper. Letos bohužel zemřeli dva kluci. A oba úplně zbytečně. Z neznalosti, nedostatku zkušeností," povzdechl si Martin Trdla.

Od skoků k létání

Sport se v poslední době rozdělil na tři basové aktivity. „Každá z disciplín má to svoje. První je klasické skákání. Stačí k tomu běžná kombinéza a skáče se především z budov a antén. Ke druhé aktivitě je třeba speciální trackovací oblečení. Sice ještě bez křídel, jen uzpůsobené kalhoty a bunda, která se trochu nafoukne. Skáče se ze skal vyšších jak 600 metrů a pak se pod určitým úhlem klouže vzduchem. Třetí aktivita je Wingsuit. Na to je speciální kombinéza s křídly, která opravdu létá. Klouzavost je jedna ku třem, tedy na jeden metr výšky let tři metry dopředu. K tomu pak stačí 250 metrů vysoká skála a svah, při kterém se létá do údolí," vyjmenoval Base jumper.

„I ve Wingsuitu nastal nový směr. Dělí se na proximity nebo terrain flying. Jak sport pokročil dopředu, nevyhledávají se už tak vysoké stěny. Létá se údolíčkama, kopírují se svahy, létá se dva metry nad terénem mezi objekty i vysokými stromy," vysvětlil Martin Trdla.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 19 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Velikonoční prodej výrobků pacientů v jablonecké nemocnici

Ve středu 17. dubna od 11 hodin zve personál z oddělení Centra doléčování a rehabilitace na prodej výrobků od pacientů tohoto oddělení. „Výrobky tvořili pacienti z Jablonce i z našeho detašovaného pracoviště v Tanvaldu a lidé, kteří si je zakoupí, tím přispějí na nákup materiálu pro další aktivity," zve na akci Tereza Niederlová, která prodejní akci se svými kolegyněmi na oddělení CEDR připravuje. „Jedná se již o čtvrtý ročník této akce, podobné organizujeme také v době vánoc," doplnila Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice. Akce s velikonoční tématikou se v nemocnici koná vedle lékárny v prostorách před kaplí a potrvá zhruba do 13 hodin.

Jablonecká Rampa přivítá Marco Mendozu a Doctora Victora

Marco Mendoza, americký hardrockový hudebník (Whitesnake, Thin Lizzy, Ted Nugent, The Dead Daisies), se při svém evropském turné zastaví i v České republice, kde odehraje pět koncertů. Jednou ze zastávek je i jablonecký Klub Na Rampě v sobotu 20. dubna. Marco je neuvěřitelný šoumen, který je stejně doma na obrovském stadionu, jako v malém klubu. Dokáže pokrýt jakýkoliv hudební styl od jazzu, Fussion, world music, latino groove až po hard rock. Kromě toho je skvělým zpěvákem, který napsal a vydal uznávaná sólová alba. Za bicí soupravou se opět představí skvělý Kyle Hughes, člen skupiny kytaristy Bumblefoota (Guns n Roses). Celou tour s Marco Mendozou absolvuje kapela Doctor Victor, která se v roce 2012 umístila na druhém místě v celosvětové soutěži kapel GBOB, v roce 2016 předskakovala australským velikánům AC/DC na jejich megakoncertu v pražských Letňanech. Kompletní dubnový program klubu na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mšeno nad Nisou má nový osadní výbor
Krajská přehlídka dětských pěveckých sborů letos podevatenácté
Kraj znovu ocení mistry tradičních řemesel
Odborná konference Dny IZS 2019 probíhá v Jablonečku
Restaurováním projdou sbírkové předměty Oblastní galerie Liberec

Nejčtenější články

16.04.: Při požáru domu na Smržovce hasiči zachraňovali muže po žebříku
15.04.: Z hořícího bytu v Jablonci zachránili hasiči kočku a králíka
15.04.: Policisté zajistili v Jablonci nepovolené preparáty živočichů i drogy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT