Base jumper musí mít respekt k přírodě i poslouchat sám sebe

24.11.2011 20:00:15 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Volný čas | Obce:

Base jumper musí mít respekt k přírodě i poslouchat sám sebe

Sedmatřicetiletý Martin Trdla je průkopník Base jumpingu v České republice a zkušený pilot létacích kombinéz. V současné době má za sebou víc jak 700 skoků ze skály.

„V době, kdy jsem s Basem začínal, byli v Čechách jen dva kluci, kteří s tím měli nějakou zkušenost. Ti se s Basem potkali ve Spojených státech. Jeden měl za sebou dva seskoky z balonu, druhý absolvoval skoků dohromady asi devět. Z balonu, z mostu a asi dva ze skály. V současné době je v republice asi dvanáct Base jumperů, ovšem asi jen tři nebo čtyři aktivní, kteří skáčí pravidelně," uvedl Martin Trdla.

Málo známá sportovní aktivita, skákání z pevných objektů, získala oficiální pojmenování BASE až v lednu 1981. Označení je sestaveno z prvních písmen, která vyjadřují čtyři kategorie skákatelných objektů: Building -budova, Antenna - anténa, Span - překlenutí, představující tedy mosty a Earth - země, znamenající různé skály, útesy a přírodní útvary.

„Base Jumping nemá žádná psaná pravidla, žádné vnější regule," přiblížil český Base jumper. Dodržují se prý daná doporučení a pravidla, která novým Base jumperům předávají ti zkušenější. Na rozdíl od skákání z letadla se při Base používá jenom jeden padák, nepoužívají se žádné výškoměry nebo jiné přístroje. „Některé objekty se skákat nesmí. Potřebovali bychom povolení od majitele. Takže nezbývá než skočit si na tajňačku a zmizet dřív, než někdo stačí zareagovat," přiznal Martin Trdla.

Šel jsem za svým snem

Poprvé se Martin Trdla setkal s Base jumpingem v Norsku na Trollveggen, Stěně Trolů. Legendární Stěna Trolů patří mezi nejvyšší kolmé stěny v Evropě. Z jedné strany je asi 1350 metrů převýšení a minimálně 1100 metrů kolmá skála. „Byli jsme tenkrát na vodě, lézt, měli jsme s sebou padáky. Mimo jiné jsme chtěli Stěnu Trolů vidět také z vršku. Přišli jsme nahoru a tam byl pán s vyloženě hezkým batohem. V té době jsem byl ulítlý na bágly a říkal jsem si, že takový bych chtěl mít. A najednou pán skočil dolů. Myslel jsem si, že je po něm. Najednou vidím, jak otevřel padák a v tom okamžiku mě napadlo, že tohle bych chtěl dělat," vyprávěl Martin Trdla.

„Byl to sen, za kterým jsem šel. A než jsme začal opravdu skákat, uteklo jedenáct let. Taky se mě ptali, kdy se hodlám oženit. Tak jsem odpovídal, že až skočím Stěnu Trolů. Když jsem ji skočil vzal jsem si Kateřinu," smál se Base jumper. „Manželka už taky čtyři nebo pět let skáče, ale raději jen z letadla. Rádi si spolu skočíme. Baví nás, když můžeme padat vedle sebe," dodal.

„Do fáze, ve které teď létám, jsem se propracovával osm let. Byla to těžká cesta," připustil Martin Trdla. Nejprve musel trénovat skoky z letadla. To aby se naučil pohybovat ve vzduchu při volném pádu, netočit se, mít stabilní pozici při otevírání padáku. „Jsem jeden z mála, který začal skákat z letadla proto, aby si mohl skočit ze skály. Většinou je to naopak. Lidé dlouho skáčí z letadla a pak si chtějí zkusit Base jumping," konstatoval.

Někoho vést znamená odpovědnost za jeho život

„Učit v zahraničí jsem se nebyl. Většinu informací jsem získal z internetu, některé věci jsem si dělal trochu po svém. Nebylo to vždy optimální a dnes bych to rozhodně nechtěl opakovat. Například skok ze 42 metrů vysokého mostu. To byla vlastně jen rána o zem s napůl nafouklým padákem," přiznal už zkušený Base jumper. Martin Trdla vysvětlil, že dobře skočitelné jsou objekty od 70 metrů. Paradoxně čím vyšší, tím pro začátečníka bezpečnější.

Když byl Martin Trdla v Base sportu asi čtyři roky a propracoval se do určité fáze, oslovilo jej několik lidí. „Různí lidé, i ze zahraničí, chtěli, abych je vedl. Ze začátku jsem se tomu věnoval a předával Base dál. Pak jsem si začal uvědomovat tu strašnou zodpovědnost za život člověka a raději to přestal dělat. Ale natočili jsme o tom dokumentární film. To když kamarád Robin Kaleta chtěl začít skákat. Zdokumentovali jsme, jak jsem ho vedl od samého začátku. Prošli jsme spolu vším až do bodu, kdy skočil na italské Brentě," připomněl Martin Trdla.

Skok si zasloužit výstupem v horách

Base jumping je podle Martina Trdly především o svobodě, pohybu v přírodě, atmosféře v horách. Aktivita vyžaduje čtyř, pěti i šestihodinový výstup, často náročný, s lezeckými úseky. „Je to všestranná, ucelená záležitost. Člověk si ten skok vlastně musí zasloužit výstupem. A čím těžší a náročnější výstup, tím hezčí bývá exit i samotný skok," prohlásil.

Martin Trdla je toho názoru, že Base jumping není o mnoho nebezpečnější než jiné sporty. Také se musí trénovat, postupně sbírat zkušenosti. Člověk musí mít dostatek znalostí, ale i respektu. Především k přírodě, k horám a počasí. „Je nutné také poslouchat sám sebe. Jinak nastávají chyby. Následky jakéhokoliv chybování jsou v tomto sportu fatální," zdůraznil.

„Pokud člověk dodržuje pravidla, eliminuje víc jak osmdesát procent věcí, které by se mohly stát. Zbylých dvacet procent jsou chyby. Právě díky chybám došlo v poslední době k většímu počtu smrtelných úrazů. Mnoho nových lidí se pustilo do skákání a aniž by měli zkušenosti, chtějí napodobovat to, co někde viděli. Třeba na videu. Chtít to ale zkoušet hned v první sezoně - no to jsou pak ty fatální následky. Dlouho jsme byli stát, kde nebyl mrtvý Base jumper. Letos bohužel zemřeli dva kluci. A oba úplně zbytečně. Z neznalosti, nedostatku zkušeností," povzdechl si Martin Trdla.

Od skoků k létání

Sport se v poslední době rozdělil na tři basové aktivity. „Každá z disciplín má to svoje. První je klasické skákání. Stačí k tomu běžná kombinéza a skáče se především z budov a antén. Ke druhé aktivitě je třeba speciální trackovací oblečení. Sice ještě bez křídel, jen uzpůsobené kalhoty a bunda, která se trochu nafoukne. Skáče se ze skal vyšších jak 600 metrů a pak se pod určitým úhlem klouže vzduchem. Třetí aktivita je Wingsuit. Na to je speciální kombinéza s křídly, která opravdu létá. Klouzavost je jedna ku třem, tedy na jeden metr výšky let tři metry dopředu. K tomu pak stačí 250 metrů vysoká skála a svah, při kterém se létá do údolí," vyjmenoval Base jumper.

„I ve Wingsuitu nastal nový směr. Dělí se na proximity nebo terrain flying. Jak sport pokročil dopředu, nevyhledávají se už tak vysoké stěny. Létá se údolíčkama, kopírují se svahy, létá se dva metry nad terénem mezi objekty i vysokými stromy," vysvětlil Martin Trdla.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 19 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Odstávka lanovky na Ještěd

Od čtvrtku 22. října až do 20. listopadu 2020 proběhne odstávka lanové dráhy na Ještěd. O obnovení provozu po ukončení odstávky bude rozhodnuto podle aktuální situace.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ambulantní svoz nebezpečného odpadu proběhne v Jablonci 31. října
Dvanáctiletí chlapci v Jablonci úmyslně zničili hřiště
První listopadová úřední sobota v Jablonci nebude
Krizová centra ČČK jsou opět v provozu!
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase

Nejčtenější články

27.10.: Z místa nehody ve Velkých Hamrech ujel, díky svědkovi jej vypátrali
27.10.: Národní titul pečovatelky putoval do Jablonce pro Janu Pácaltovou
29.10.: Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn