Balkon zasedacího sálu na jablonecké radnici má nový kabát

15.12.2019 11:13:00 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Balkon zasedacího sálu na jablonecké radnici má nový kabát

Svou premiéru si odbyla ve čtvrtek 12. prosince čerstvě zrekonstruovaná galerie velkého zasedacího sálu jablonecké radnice. Doplnila tak opravenou velkou zasedací síň, která slouží svému účelu už více jak rok. Rekonstrukce balkonu vyšla na necelých 400 tisíc korun.

„K rekonstrukci balkonu jsme přistupovali se stejnou pietou jako k opravám předsednického stolu. Snažili jsme se zachovat stopy minulosti, a tak dnešní diváci na balkoně sedí úplně stejně, jako se sedávalo za 1. republiky i socialismu. Jen teď je to stejně hezké jako po otevření radnice," řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Rekonstrukci provedlo konsorcium restaurátorů pod vedením odborného garanta Jana Hrdiny. „Máme s konsorciem dobré zkušenosti už z obnov zasedacích síní 201 a 203," připomněl tajemník.

Na balkoně se začalo pracovat 1. července. Restaurátoři doplnili veškeré chybějící dílce podle původního vzoru, sklížili a doplnili konstrukce, podlepili uvolněné dýhy, opravili sklopné mechanismy a sedla nalakovali odolným přírodním olejovoskem medového odstínu v polomatném provedení. Kromě 42 sedadel je na balkoně opravené také zábradlí, parapety, obložení a oboje dveře. Celá rekonstrukce stála 370 tisíc korun.

Na opravách interiéru a exteriéru radnice se pracuje už od roku 2013. Z bývalé vinárny Boccaccio je stavební archiv, v novém je informační centrum v přízemí radnice, opravené jsou zasedací místnosti, natřená okna, zrekonstruované dveře. Vstupní halu osvětlují dříve nerealizované lucerny, které kdysi Karl Winter navrhl. Radnice má novou fasádu, na špici věže se leskne obnovená měděná kupole s hromosvodem. Konec opravám však ještě není, jak říká tajemník Marek Řeháček, radnice ještě skrývá mnohá tajemství. Tou nejbližší velkou opravou je oběžný výtah, tzv. páternoster. „Většina strojních částí výtahu je navržená k výměně. Oprava páternosteru se odhaduje na 6 milionů korun bez DPH s tím, že součástí zakázky je komplexní servis zařízení po dobu dvou let," komentoval stav oběžného výtahu v radnici Řeháček.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na jablonecké radnici ukážou opravené zasedačky i modely rozhleden
Památky se zábavou propojí v Jablonci 14. září
Nepřístupné památky blíže lidem, i to jsou Dny evropského dědictví
O prázdninách uvidíte Jablonec z ptačí perspektivy i opravené zasedačky
Práce na jablonecké radnici je pořád hodně
Radniční fasáda spěje v Jablonci do finiše

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům

Přátelské setkání se uskutečnilo v pondělí odpoledne na hasičské stanici v Semilech za přítomnosti všech kynologů, kteří se účastnili nedávné pátrací akce po starší ženě v Semilech. Nechyběli ani hlavní aktéři, a to kynologičtí psi. Pan Daneš, syn včas nalezené ženy, obdaroval čtyřnohé zachránce speciálními pamlsky, na kterých si určitě s chutí pochutnají. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Milion z Jablonce na dopravní obslužnost v kraji

Zastupitelé odsouhlasili Smlouvu o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje na období 2020-2023. Jablonec se tímto zavazuje zaplatit na zajištění dopravní obslužnosti v kraji částku jeden milion korun ročně. „Výše této částky je stanovená dohodou smluvních stran pro daný kalendářní rok jako konečná. Kraj stanoví rozsah dopravní obslužnosti a zajišťuje přepravu cestujících veřejnou drážní osobní dopravou i veřejnou linkovou dopravou a jejich propojením," připomněl primátor Jiří Čeřovský.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Cesta ze severu Čech až do španělské Marbelly
Cenná výhra Bižuterie nad týmem Žabiny Brno B
Blíží se další ročník Soutěže Karla Hubáčka
Nejkrásnější snímek ankety Alej roku je Valdštejnská alej v Zahrádkách
Mladé basketbalistky Bižuterie postoupily do finále juniorské ligy

Nejčtenější články

26.01.: SDH Pěnčín/ Bratříkov má nový zásahový automobil
27.01.: Obrazem: Slavnostní ples přátel umění města Tanvald
27.01.: Obrazem: Zásadská Pralyže 2020

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn