Balkon zasedacího sálu na jablonecké radnici má nový kabát

15.12.2019 11:13:00 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Balkon zasedacího sálu na jablonecké radnici má nový kabát

Svou premiéru si odbyla ve čtvrtek 12. prosince čerstvě zrekonstruovaná galerie velkého zasedacího sálu jablonecké radnice. Doplnila tak opravenou velkou zasedací síň, která slouží svému účelu už více jak rok. Rekonstrukce balkonu vyšla na necelých 400 tisíc korun.

„K rekonstrukci balkonu jsme přistupovali se stejnou pietou jako k opravám předsednického stolu. Snažili jsme se zachovat stopy minulosti, a tak dnešní diváci na balkoně sedí úplně stejně, jako se sedávalo za 1. republiky i socialismu. Jen teď je to stejně hezké jako po otevření radnice," řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Rekonstrukci provedlo konsorcium restaurátorů pod vedením odborného garanta Jana Hrdiny. „Máme s konsorciem dobré zkušenosti už z obnov zasedacích síní 201 a 203," připomněl tajemník.

Na balkoně se začalo pracovat 1. července. Restaurátoři doplnili veškeré chybějící dílce podle původního vzoru, sklížili a doplnili konstrukce, podlepili uvolněné dýhy, opravili sklopné mechanismy a sedla nalakovali odolným přírodním olejovoskem medového odstínu v polomatném provedení. Kromě 42 sedadel je na balkoně opravené také zábradlí, parapety, obložení a oboje dveře. Celá rekonstrukce stála 370 tisíc korun.

Na opravách interiéru a exteriéru radnice se pracuje už od roku 2013. Z bývalé vinárny Boccaccio je stavební archiv, v novém je informační centrum v přízemí radnice, opravené jsou zasedací místnosti, natřená okna, zrekonstruované dveře. Vstupní halu osvětlují dříve nerealizované lucerny, které kdysi Karl Winter navrhl. Radnice má novou fasádu, na špici věže se leskne obnovená měděná kupole s hromosvodem. Konec opravám však ještě není, jak říká tajemník Marek Řeháček, radnice ještě skrývá mnohá tajemství. Tou nejbližší velkou opravou je oběžný výtah, tzv. páternoster. „Většina strojních částí výtahu je navržená k výměně. Oprava páternosteru se odhaduje na 6 milionů korun bez DPH s tím, že součástí zakázky je komplexní servis zařízení po dobu dvou let," komentoval stav oběžného výtahu v radnici Řeháček.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na jablonecké radnici ukážou opravené zasedačky i modely rozhleden
Památky se zábavou propojí v Jablonci 14. září
Nepřístupné památky blíže lidem, i to jsou Dny evropského dědictví
O prázdninách uvidíte Jablonec z ptačí perspektivy i opravené zasedačky
Práce na jablonecké radnici je pořád hodně
Radniční fasáda spěje v Jablonci do finiše

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Turnově i Frýdlantě

S ohledem na aktuální vývoj onemocnění Covid19 vyhlašuje KNL, a.s. s platností od soboty 19. 9. 2020 zákaz návštěv ve všech svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantě. „I nadále je povolena přítomnost otce u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací je oprávněn rozhodnout primář oddělení," potvrdil tiskový mluvčí KNL Václav Řičář.

Koncert kapely Prak je přesunutý na listopad

Koncert rockových harcovníků a špičkových muzikantů z kapely Prak je v klubu Na Rampě zrušen. „Velmi nás to mrzí, ale kapela Prak, která měla vystoupit v pátek 18. 9. v jabloneckém Klubu Na Rampě, byla nucena dnes koncert ze zdravotních důvodů jednoho svého člena zrušit. Koncert se přesouvá na listopad," sdělila za pořadatele Milena Bauerová. Zářijový program klubu Na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Posvícenský koláč ve Studenci absolvovalo 389 závodníků
Jízda Pojizerským pacifikem provede malebnými Krkonošemi
Koncert komorní hudby rozezní lučanský kostel
Seriál horských kol Nova cup pokračuje závodem Kross Harrachov
Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy

Nejčtenější články

16.09.: Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
16.09.: Fotostřípky z Tanvaldských slavností 2020
16.09.: Jablonec postavil judistům novou arénu. Pásku stříhal i Krpálek

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn