Asistenti prevence kriminality se v Jablonci osvědčili

28.07.2016 10:35:31 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Asistenti prevence kriminality se v Jablonci osvědčili

Asistenti prevence kriminality působí u Městské policie v Jablonci nad Nisou od června loňského roku. Jejich úkolem je zejména působit v problémových lokalitách a komunikovat s jejich obyvateli. Úzce spolupracují nejen se svými mentory, strážníky, ale i s pracovníky odd. sociálních služeb jabloneckého magistrátu.

Prvními jabloneckými asistenty byli dva muži. Starší z nich na vlastní žádost letos v březnu skončil a na jeho místo od května nastoupila žena. Jelikož je práce asistentů založená hlavně na komunikaci a znalosti místního prostředí, je smíšený tým výhodou. Ženy mají jiný způsob komunikace, jsou vnímavější a u některých lidí a zejména dětí vzbuzují větší důvěru, což je pro asistenty důležité. Spolupráci s novou kolegyní si proto pochvalují i na oddělení sociální péče a se svou novou rolí asistentky je spokojená i sympatická Věra Sirovátková. „Práce se mi líbí, lidé reagují většinou pozitivně, s nějakým větším problémem nebo agresivitou jsem se zatím nesetkala," prozradila s úsměvem paní Sirovátková.

Výhodou asistentů je, že mají místní znalost a umějí komunikovat ve své komunitě, dokazuje to i fakt, že obyvatelé problémových lokalit je vnímají převážně pozitivně. Také policejní statistiky dokazují, že za poslední půlrok došlo k poklesu nápadu trestné činnosti a přestupků na rizikových místech. „Konkrétně na autobusovém nádraží a v ul. 5. května jsme zaznamenali nižší přestupkovost. Asistenti upozorňují občany např. na kouření na zastávkách, pití alkoholu na veřejnosti nebo hlučné chování. Nemohou řešit přestupky, ale upozorní a strážníci pak nemusí tak často zasahovat. I oznámení o přestupcích v těchto lokalitách evidujeme méně. Asistenci prevence kriminality se zkrátka osvědčují," shrnuje ředitel městské policie Luboš Raisner.

V roce 2015 získal Jablonec na zřízení pozic dvou asistentů, jejich proškolení, provoz a supervizi mentorem na dobu 6 měsíců dotaci od Ministerstva vnitra ve výši 248 tisíc korun. Žádosti o dotaci ve stejné výši vyhovělo ministerstvo i pro letošní rok.

Stává se, že si lidé pletou asistenty prevence kriminality s asistenty na přechodech, kteří během školního roku strážníkům pomáhají u škol dohlížet na bezpečnost silničního provozu. Jde ale o dvě zcela odlišné pozice. Asistenti prevence kriminality zaměstnává městská policie, mají jinou pracovní náplň i uniformu s označením. Na přechodech pomáhají lidé zaměstnaní na magistrátu v režimu veřejně prospěšných prací, nosí reflexní vesty s nápisem škola a kromě dozoru na přechodech vykonávají běžné úklidové práce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Asistenti prevence kriminality v Jablonci sklízí chválu
Jablonečtí asistenti prevence kriminality mají oči otevřené
Asistenti prevence kriminality začínají v Jablonci pracovat

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili dvě nové obřadnice

Jablonečtí radní na svém posledním zasedání schválili dvě nové obřadnice, a to Jitku Balákovou a Janu Pastuchovou. Obě nově jmenované obřadnice budou mít na starosti vítání občánků. Na rok 2020 bylo původně plánovaných jedenáct termínů vítání nových občánků. „Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu v souvislosti s Covid-19 se jarní termíny musely rušit. Tím pádem se počet nových občánků, kteří by měli být na radnici slavnostně přivítaní, zvýšil. Proto nyní vyhlašujeme termíny nové," řekla Iva Bendová z kanceláře primátora s tím, že toto byl jeden z důvodů, proč bylo třeba zvýšit i počty obřadníků.

V Jablonci požehnají obnovený křížek v ulici Prosečská

Statutární město Jablonec nad Nisou zve na slavnostní požehnání obnoveného křížku v ulici Prosečská, které proběhne v pondělí 21. září v 16 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Povinné očkování psů je v Jablonci zdarma
Den otevřených dveří primátora Jablonce každou první středu v měsíci
Na trasách v okolí Harrachova uklízeli dobrovolníci odpadky
B tým Jablonce dovezl tři body z Bohemky
Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě

Nejčtenější články

21.09.: Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě
20.09.: Na Anenském náměstí objevili při rekonstrukci havarijní kanalizaci
19.09.: Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn