Architekt Daniel vystavuje v Belvederu kresby a malby

01.12.2010 17:59:14 | Autor: zub | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Architekt Daniel vystavuje v Belvederu kresby a malby

Kresby a malby architekta Zdeňka Daniela z velké části vytvořené technikou šepsovaného francouzského laku si mohou prohlédnout návštěvníci Galerie Belveder v Jablonci nad Nisou.

Čtyřicetiletý Zdeněk Daniel vstoupil do povědomí Jablonečanů zachycením podoby starých jabloneckých budov před jejich rekonstrukcí nebo demolicí. Vznikl tak ojedinělý výtvarný dokument.

Narodil se v Mostě, nyní ale žije v Jablonci, kde také vystudoval Střední průmyslovou školu. Malování se věnuje od dětství, malba a kresba se stala jeho druhým koníčkem po architektuře, která je jeho hlavní profesí.

„Architektura je Zdeňkovým prvořadým zájmem, je jeho cílem a je i důvodem, proč kreslí. Na jeho cestě za architekturou byla kresba nejprve nutným tréninkovým cvičením, poté i potřebou osobního sdělení, možná i oporou v obtížích, snad i produktem, nejcennějším pro něho samotného," uvedl akademický sochař Jiří Dostál.

V posledních letech Zdeněk Daniel svoji výtvarnou tvorbu zaměřil převážně na kresbu historických domů a městské architektury.

„Architektura je i jednotícím tématem jeho kreseb. Svou černobílou tóninou, vzácně s barevným upozorněním na detail, nebo část objektu, jsou k tématu architektury nejblíže. Kreslí domy, části ulic, složitost klasicistních a secesních domů, i těch slohově nevýrazných, s věžičkami, s římsami, a mansardami, s růzností oken, s obnaženým zdivem a zpuchřelou omítkou," upřesnil Dostál.

„Zvolená technika kresby uhlem se stíranými vrstvami na předem upraveném papíře dokonale vyjadřuje Zdeňkův záměr upozornit nás na složitou krásu městských domů a ulic, někdy opominutou, mimo naši pozornost a někdy už neexistující. Zprostředkovává nám zážitek z architektury s logickým přáním, co je cenné pro autora kreseb, je cenné i pro nás, kteří před kresbami stojíme," dodal akademický sochař.

Zdeněk Daniel má za sebou několik samostatných výstav a jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.

Díla architekta Zdeňka Daniela budou v Galerii Belveder k vidění do 28. ledna.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Na led vyjedou jablonečtí hokejisté až v polovině srpna

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
10.07.: Do Jablonce míří Pilař a Hrubý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn