150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových

06.02.2016 15:31:53 | Autor: Radana Schaeferová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových

V roce 2016 Jablonec nad Nisou slaví významné výročí. Uplyne 150 let od povýšení Jablonce na město. Dům manželů Scheybalových nabízí pohled do minulosti formou výstav a přednášek. Některé z akcí můžete navštívit již v únoru.

Město Jablonec očima výtvarníků druhé poloviny 20. století - tak zní výstižný podtitul výstavy, kterou lze nově zhlédnout v podkroví Domu Jany a Josefa V. Scheybalových. „Máme tu díla menších rozměrů, zhotovená především tužkovou technikou - jde například o tvorbu Viktora Vorlíčka a J. V. Scheybala. Doplňují je různé techniky dalších výtvarníků. Určitě zmíním Jiřího Dostála, autora vystavených perokreseb tuší, který se v devadesátých letech 20. století nesmazatelně zapsal do dějin zdejší střední uměleckoprůmyslové školy zřízením vyšší odborné školy specializované na oblast drobné plastiky," říká Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, která se na přípravě výstavy podílela.

Právě studenti jablonecké umělecké školy si jako náměty svých medailí nebo plaket často volili městská výročí, místní osobnosti nebo stavební dominanty či historické památky. Díky tomu vznikl početný soubor diplomových a klauzurních prací, ve kterých se odráží kulturní historie Jablonce nad Nisou. Jejich část je nyní vystavená v podkroví a ve vstupní hale Domu manželů Scheybalových. 

Vorlíček - Kresba Jablonce nad Nisou<br />Autor: Archiv JKIC Za návštěvu rozhodně stojí i výstava věnovaná jabloneckým výtvarníkům první poloviny 20. století, umístěná v prvním patře Domu manželů Scheybalových (prostory Městské galerie My). Pokud byste stáli o zasvěcený komentář, doporučujeme zúčastnit se komentované prohlídky ve čtvrtek 18. února od 17 hodin.

Další pozvánka je na přednášku věnovanou jedinečné sbírce knoflíků, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Její zakladatel Jindřich Waldes o významu knoflíku nepochyboval, vyjádřil ho v roce 1916 slovy: „Knoflík, resp. spínání oděvu, je v pravém slova smyslu měřítkem národní kultury a část dokonce i formou, v níž se kultura národů jeví." Jindřich Waldes, od jehož narození v letošním roce uplyne 140 let, je známý především díky patentkám, které jeho továrna v pražských Vršovicích vyráběla pro celý svět pod značnou Koh-i-noor. Byl také podporovatelem malíře Františka Kupky.

„Méně známá je jeho láska ke knoflíkům a rozmanitým spínacím mechanismům. Ta vedla ke vzniku jedinečné sbírky, a později i k založení Waldesova muzea knoflíků, jehož činnost byla úředně povolena právě před 100 lety," vysvětluje Lea Machurová. Příběh Waldesovy sbírky, která je dnes již kulturní památkou, je nesmírně zajímavý. Vyprávět ho bude v úterý 16. 2. v Domě manželů Scheybalových Mgr. Kateřina Hrušková, kurátorka Muzea skla a bižuterie.

Jablonec nad Nisou je městem 150 let. Oproti jiným, je to město poměrně mladé. Možná i proto v něm vládne sportovní duch. Přesto by byla škoda nechat si ujít zajímavé akce z oblasti kultury a historie, kterým je letos věnována mimořádná péče.

Akce z cyklu ke 150. výročí povýšení Jablonce nad Nisou na město:

JABLONECKÉ MOTIVY
Památník Jany a Josefa V. Scheybalových, Jablonec nad Nisou
do 21. 4. 2016

pondělí až pátek: 9.00-12.00 a 13.00-17.00 hodin, sobota 10.00-13.00 hodin
Město doby nedávno minulé pohledem Viktora Vorlíčka, Václava Pokorného, Josefa V. Scheybala a dalších výtvarných umělců. Výstavu doplňují tématické školní práce současných studentů jablonecké uměleckoprůmyslové školy.
Vstupné 20/10/zdarma.

Waldes mix<br />Autor: Archiv JKIC Z VRŠOVIC DO JABLONCE
Památník Jany a Josefa V. Scheybalových, Jablonec nad Nisou
16. 2. /úterý/ 17.00 hodin

Příběh sbírky Waldesova muzea knoflíků.
Přednáška Mgr. Kateřiny Hruškové představí historii vršovického muzea i jedinečnou kulturní památku - sbírku Waldes, která je přístupná v expozici jabloneckého muzea. Bez vstupného. Podrobnosti o přednášce

Výstava Město, lidé, krajina zakončí výstavní rok v jablonecké galerii MY

MĚSTO • LIDÉ • KRAJINA
Městská Galerie MY - výstavní síň Domu Jany a Josefa V. Scheybalových, Jablonec nad Nisou
do 19. 3. 2016

pondělí až pátek: 10.00-12.00 a 13.00-17.00 hodin, sobota 10.00-13.00 hodin
Jablonečtí malíři první poloviny dvacátého století
Výstava připomíná výročí jabloneckých výtvarných umělců. Pořádají Městská galerie MY a Spolek přátel města Jablonec nad Nisou.
18. února 2016 od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy
Bez vstupného. Podrobnější pozvánka

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Akce Jabloneckého kulturního a informačního centra v březnu
Sbírku knoflíků firmy Waldes představí v jabloneckém muzeu
V jabloneckém ekocentru se zahřejete s vlnou
Vernisáž Město, lidé, krajina zakončí rok v jablonecké galerii MY

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Překážky na jabloneckých ulicích

Tři dny, od 3. do 6. dubna, bude v jablonecké ulici Křížová stát lešení, které zabere zhruba metr široký a 12 metrů dlouhý pás. Od 6. do 9. dubna se budou v ulici Zlatá stavebníci provádět čtyři metry dlouhý výkop pro položení kabelu nízkého napětí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský úřad vyčlenil pro potřeby karantény prostory ve dvou zařízeních
Koronavir má v Libereckém kraji už 136 lidí, z toho na Smržovce 15
První dubnovou sobotu se bude v Jablonci svážet bioodpad
Městys Zásada obdržel dar v podobě dezinfekce
Obrazem: V Tanvaldě se život nezastavil

Nejčtenější články

31.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 99 osob
02.04.: Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry
01.04.: Nakažených v kraji je už 108, páté odběrové místo bude v Turnově

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn